Mēs izmantojam sīkfailus (cookies), lai Jūs varētu lietot mājaslapu pēc iespējas daudzveidīgāk
Es piekrītu

Četru pieejamo apkures sistēmu salīdzinājums

Plānojot būvēt un iekārtot privātmāju, vērts uzzināt vairāk par četriem pieejamiem apkures sistēmu veidiem, lai izvēlētos savam mājoklim piemērotāko.

Ja esi nonācis tajā dzīves posmā, kad ir iespēja izdarīt izvēli par labu privātmājas būvniecībai, ir skaidrs – nāksies pieņemt daudz vairāk atbildīgu lēmumu nekā tad, ja plāno dzīvot dzīvoklī pilsētas centrā. Jāplāno un jāizdara nozīmīgas izvēles būs vai uz katra soļa – kur iegādāties zemes īpašumu, no kāda materiāla būvēt māju, cik lielā platībā un ar cik stāviem, cik liela zemes platība jāatvēl dārzam…

Ne mazāk nozīmīgs ir arī jautājums par mājokļa apkures sistēmu. Dzīvojot dzīvoklī, šādas izvēles iespējas nereti nav – un atliek vien “turēt īkšķus”, saņemot kārtējo apkures rēķinu ziemas mēnesī, cerot uz to labāko…

Bet, ja plāno sava mājokļa būvēšanu, dažādo apkures sistēmu klāsts, no kā izvēlēties savai mājai piemērotāko, kļūst aizvien plašāks. Lielākoties (vismaz, ja neesi izvēlējies apmesties uz dzīvi pavisam nomaļā vietā bez jebkādas infrastruktūras) būs pieejama tā pati klasiskā gāzes apkure, bet, aprīkojot savu mājokli, ir vērts apsvērt un labi pārzināt arī dažādās alternatīvas.

Bez gāzes apkures pieejama arī savulaik tik ļoti populārā apkure ar malku vai nu jau citu veidu cietajiem kurināmajiem (granulām vai oglēm), kuru joprojām izmanto gan privātmājās, gan senāk būvētos daudzzīvokļu koka namos tepat Rīgā.

Bet, bez šī klasiskā un visiem labi pazīstamā apkures veida, pieejami arī moderni apkures veidi - mājokļa apkurināšana ar sašķidrinātu gāzi un ģeotermiskās apkures izmantošana. Nav vienas pareizās izvēles – vispareizāk ir apsvērt visu pieejamo apkures veidu priekšrocības un trūkumus, un pielāgot izvēli savām vajadzībām un prioritātēm.
virtuves interjers privātmājā

Gāzes apkure – labi zināmais un efektīvais apkures veids

Ja privātmājai pieejama centrāla apkure, joprojām viens no populārākajiem apkures sistēmu veidiem ir gāzes apkure, kurā tiek izmantota dabasgāze. Ja mājoklis atrodas netālu no kāda maģistrālā gāzes vada, nepieciešams veikt atzaru savienojumu, lai centralizēti varētu pievadīt gāzes vadu mājoklim. Situācijā, kad šāds risinājums ir iespējams (un, lielākoties, tāds būs pieejams), dabasgāze ir ērts un praktisks apkures veids.

Dabasgāzei ir salīdzinoši ļoti augsta siltuma atdeve, turklāt, sadegot tā nerada pelnus un sēra savienojumus. Tā vietā dabasgāzes sadegšanas laikā rodas rodas apkārtējai videi nekaitīgi izmeši, kuru sastāvā ir ogļskābā gāze un ūdens tvaiki – teju vai tas pats ķīmiskais sastāvs, kāds ir cilvēka izelpotajam gaisam. Taču, ja apkures katla siltummainī vai siltumdeglī veidojas piesārņojums, gāze var sadegt nepilnīgi, un nekaitīgās ogļskābās gāzes vietā var veidoties indīgā tvana gāze. Pret šādu situāciju obligāti jānodrošinās, uzstādot sensoru, kas konstatēs ogļskābās gāzes noplūdes un par tām brīdinās.

Ir divu veidu gāzes katli, kurus izmanto mājokļa apkurei ar dabasgāzi – konvencionālie un kondensācijas tipa katli, kuri ir modernāki un kuros tiek izmantota piespiedu dūmgāzu novadīšana.

Modernāko gāzes apkures katlu efektivitāte sasniedz līdz pat 90%, kas to padara par ļoti ekonomisku apkures sistēmas veidu, taču, jāatceras, ka gāzes katls mājoklī ir objekts, par kura drošu darbību vienmēr jārūpējas pastiprināti.
vannas istabas interjers privātmājā

Cietā kurināmā izmantošana apkurei

Var teikt, ka malkas apkure ir pats dabiskākais apkures veids, kurš mums “nāk” līdzi jau kopš aizlaikiem.

Nereti mūsdienās malkas apkure tiek izmantota paralēli citam apkures veidam – piemēram, var izmantot gāzes apkuri, bet malku atstāt kamīnam, kurš vairāk nu jau tiek izmantots noskaņas radīšanai vēsos ziemas vakaros, un nevis kā primārais siltuma nesējs mājoklī.

Taču, malku vai citu veidu cietos kurināmos, protams, joprojām var izmantot arī kā primāro apkures veidu. Visaugstāko energoefektivitāti būs iespējams sasniegt, kurinot malku siltumu akumulējošā krāsnī, kam ir lieliska siltuma atdeve un apkures efektivitāte.

Protams, var pamatoti šķist, ka malka kā primārais apkures veids ir nedaudz novecojusi metode – tā aizņem daudz vietas, ir nepārtraukti jārūpējās par malkas sausumu un par telpu tīrību, kur notiek kurināšanas process. Malkas vietā mūsdienās iespējams izmantot ne tikai ogles, bet nu jau daudz populārāko kurināmo materiālu – koka granulas.

Tās ir daudz ērtākas par malku – tās ir ērti iegādāties, pārnēsāt, uzglabāt un lietot. Lai gan arī koka granulu uzglabāšanai nepieciešama sausa telpa, tās var ilgstoši uzglabāt maisos, kuros tās iegādātas veikalā. Tāpat koka granulas ir ekoloģiski tīrs produkts – nav jāuztraucas par veselībai kaitīgiem izmešiem gaisā, vien nāksies regulāri tīrīt skursteni no degšanas procesā radītajiem pelniem.

Apkure ar sašķidrinātu gāzi

Viens ir skaidrs – sašķidrinātā gāze ir lieliska alternatīva dabasgāzei mazapdzīvotās vietās. Dabasgāze, lai gan pietiekami plaši pieejama, tomēr lielākoties ir blīvi apdzīvotās vietās uzbūvētu mājokļu privilēģija, jo centrālās gāzes maģistrāles izbūves izmaksas jāattaisno ar augstu gāzes patēriņu konkrētā teritorijā. Savukārt, sašķidrināto gāzi patērētājam piegādā ar specializētu autotransportu, kas aprīkots ar gāzes tvertni.

Kamēr dabasgāze (metāns) ir resurss, kuru iegūst pazemes atradnēs, sašķidrinātā gāze ir naftas pārstrādes blakusprodukts - propāna un butāna maisījums. Sašķidrinātās gāzes kurināšanas rezultātā vide netiek piesārņota – šis kurināmais sadeg, neveidojot dūmus un pelnus. Nedaudz lielāku piepūli nekā dabasgāzes apkures nodrošināšanu mājoklī prasa tikai sašķidrinātās gāzes sistēmas sākotnējā ierīkošana.

Sašķidrinātās gāzes uzglabāšanas tvertnes uzstādīšanai zemes īpašumā pie mājas būs jāatvēl vieta. Tvertne var atrasties gan virs zemes, gan tikt ierakta zemē, un no šīs tvertnes gāze pa gāzesvadu nonāks katlā, kurš uzstādīts mājā. Sašķidrinātā gāze, tāpat kā dabasgāze tiek izmantota ēkas apkurināšanai, ūdens uzsildīšanai un gāzes plīts lietošanai.

Tāpat, par gāzes krājumu atjaunošanu nav lieki jāuztraucas – piemēram, sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz” uzstāda gāzes glabāšanas tvertnes ar sensoriem, kuri kontrolē gāzes līmeni tvertnē. Kad gāzes atlikušais daudzumus ir 30%, sensors automātiski nosūta ziņu uzņēmuma centrālajam birojam, kura pārstāvis tad sazinās ar klientu, lai saskaņotu ērtu sašķidrinātās gāzes piegādes laiku.

Kur vērsties, lai pakonsultētos par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu?

SIA “Intergaz” nodrošina pilnu pakalpojumu spektru attiecībā uz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu: projektēšanu, projekta saskaņošanu, uzstādīšanu un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas tālāko tehnisko apkalpošanu.

Kāpēc Intergaz

  • Iespaidīga pieredze – Uzņēmums Intergaz ir ierīkojis vairāk nekā 3785 autonomās gāzes apgādes sistēmas gan privātmājās un kotedžu ciematos, gan lielos ražošanas objektos.
  • Pašiem savas montāžas brigādes – Uzņēmuma Intergaz kvalificētie speciālisti veic visus darbus, sākot ar gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu un nodošanu ekpluatācijā līdz pat sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas servisa pakalpojumiem.
  • Bez starpniekiem – Mums ir pašiem savs gāzes terminālis, noliktavu komplekss, kvalificēti štata darbinieki un pilns nepieciešamā aprīkojuma klāsts sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanai.
  • Strādājam visā Latvijā – Ierīkojam sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas jebkurās, pat grūti sasniedzamās vietās Latvijā.

Pasūtīt kvalificēta speciālista bezmaksas vizīti objektā var, zvanot uz bezmaksas tālruni 20001804 vai aizpildot kontaktu formu sadaļā Kontakti.

Atsauksmes no mūsu klientiem

Ātrās saites
Seko mums
Birojs Daugavpilī
Vaļņu iela 30,
Daugavpils, LV-5401
Birojs Rīgā
Lielirbes iela 1,
Rīga, LV-1046
20001804
Rekvizīti
INTERGAZ SIA
LV51503023031
Vaļņu iela 30, Daugavpils, LV­5401, LVA
AS BluOr Bank
CBBRLV22
LV57CBBR1126356400010
SWIFT: CBBRLV22
© Intergaz 2023. Visas tiesības ir aizsargātas
Bezmaksas tālrunis: 20001804