1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kādas alternatīvas dabasgāzei pieejamas, gaidot pieslēgumu?

Privātmājas iegāde ir nozīmīgs notikums, par kuru sapņo daudzi dzīvokļu īpašnieki. Priekšrocību, nenoliedzami, ir pārpārēm – vairāk vietas, brīvības, lielākoties, arī dārzam paredzēta zemes platība, kuru iekopt pēc vēlēšanās, kā arī brīvība izlemt par daudziem ar mājokli un iedzīvi saistītiem aspektiem, kura daudzdzīvokļu namā nav pieejama. Taču, līdz ar šo lielāko izvēles brīvību nāk arī daudz un dažādu papildu pienākumu – par daudzām ar mājas un komunikāciju uzturēšanu saistītām iekārtām un sistēmām nākas domāt un parūpēties pašam.

Reizēm iegādājamies mājas, kuras nepieciešams remontēt – šajā gadījumā jāiegulda nopietns darbs un ilgs laiks, lai mājokli padarītu apdzīvojamu un par “savu”. Taču nereti mūsdienās iegādājas arī zemes gabalus, uz kuriem mājas vēl tikai nāksies būvēt. Ja zemesgabalu iegādājies no nekustamā īpašuma attīstītāja, kuri nereti piepilsētās veido kotedžu ciemus, lielākoties, uzņēmums parūpējas arī par inženierkomunikācijām un visu pārējo dzīvošanai nepieciešamo. Taču, ja būvē māju nomaļākā vietā vai, piemēram, pārbūvē vasaras māju par privātmāju, kas apdzīvojama visu gadu, visdrīzāk, par apkures sistēmu nāksies domāt pašam.

Ja mājoklim ir salīdzinoši viegli nodrošināma piekļuve centrālajai dabasgāzes maģistrālei, ar laiku, visdrīzāk, būs iespēja mājoklī nodrošināt centrālo dabasgāzes apkuri. Taču, ko darīt, kamēr gaidi? Vai arī, iespējams, šāds variants nebūs pieejams vēl ilgstoši – kā rīkoties? Lasi tālāk, lai uzzinātu par dabasgāzes apkures priekšrocībām un trūkumiem, kā arī par alternatīvām apkures sistēmām, starp kurām iespējams izvēlēties, gaidot dabasgāzes apkures pieslēgumu.

Dabasgāzes apkure: gāzesvada pievilkšana mājoklī

Mūsdienās ir pieejamas vairākas dabasgāzei alternatīvas apkures sistēmas:

  • Malkas apkure
  • Koksnes granulu apkure
  • Elektriskā apkure
  • Sašķidrinātās gāzes apkure (ar gāzes baloniem vai gāzes tvertni)
  • Ģeotermālā apkure
  • Dīzeļdegviela

Dabasgāze ir viens no visērtākajiem, ekonomiski izdevīgākajiem un ekoloģiski tīrākajiem apkures veidiem. Problēma ar piekļuvi dabasgāzes apkurei rodas tad, ja mājvieta atrodas vietā, kas ir salīdzinoši tālu no dabasgāzes centrālās maģistrāles. Gāzes pievilkšana nomaļākā vietā ir dārga, turklāt, visbiežāk šādos gadījumos būs jāgaida salīdzinoši ilgs laiks, kamēr māja centrālajai maģistrālei tiks pieslēgta. Lai izveidotu jaunu pieslēgumu, jāizstrādā projekts, un tas prasa salīdzinoši lielas finanšu investīcijas arī no uzņēmuma, kurš apsaimnieko maģistrāli.

Šī iemesla dēļ apsaimniekotājuzņēmums individuāli izskata katru pieslēguma pieprasījumu jau cauruļu pievienošanai, un pēc aprēķinu veikšanas nolemj, vai gāzes vadu pievilkt konkrētajā īpašumā ir finansiāli izdevīgi. Tāpēc visbiežāk iesniegumu par dabasgāzes pieslēguma veikšanu un cauruļu ievilkšanu konkrētā teritorijā raksta vairāki privātmāju īpašnieki, kuri dzīvo blakus, vai arī iesniedz iesniegumu tā ciemata vārdā, kurā dzīvo un kas ieinteresēts pieslēguma iegūšanā. Šajā gadījumā centrālās maģistrāles atzara kopējā vērtība tiek dalīta ar to māju skaitu, kuras pieteikušās pieslēguma veikšanai, un tad māju īpašnieki var nolemt, vai investēt projektā, vai nē.

Ņemot vērā, ka šajā procesā var paiet ilgs laiks, līdz brīdim, kamēr mājai tiks pieslēgta dabasgāzes apkure, jārod cits risinājums tam, kā mājokli šajā laika posmā apkurināt. Šis lēmums par pagaidu apkures veidu var būt pat sarežģītāks, nekā lēmums par patstāvīgo apkuri, jo, aprēķināt finansiālo ieguldījumu un citus saistītos procesus, jāņem vērā, ka pēc mājokļa pieslēgšanas dabasgāzes maģistrālei, pagaidu apkures sistēma kļūs lieka. Kā izvēlēties?

Pagaidu apkures sistēmas izvēle

Koksnes granulas

Viena no vispopulārākajām dabasgāzei alternatīvajām apkures sistēmām ir apkure ar koksnes granulām. Pastāv uzskats, ka koka granulas ir salīdzinoši lēts kurināmā veids un ka sistēmu iespējams ierīkot pietiekami ātri. Taču, jāņem vērā, ka, izvēloties apkuri ar koka granulām kā pagaidu apkures sistēmu, pēc dabasgāzes centrālās apkures ierīkošanas cietā kurināmā katls Jūsu mājoklī kļūs lieks, turklāt aizņems daudz vietas. Jāņem vērā arī tas, ka katla iegādei būs iztērēta salīdzinoši liela naudas summa – sākot no 4000 eiro.  

Veicot izvēli par labu apkurei ar koksnes granulām, jāatceras arī tas, ka mājā būs nepieciešams ierīkot pilnīgi sausu telpu granulu iesaiņojumu uzglabāšanai. Tāpat arī pēc granulu sadegšanas veidosies pelni, no kuriem būs regulāri jātīra gan granulu katls, gan arī uzglabāšanas telpa. Vairāk par granulu apkures patiesajām izmaksām un laika patēriņu lasiet mūsu sagatavotajā materiālā “Granulu apkures patiesā cena – kas jāzina, izvēloties apkures sistēmu?”.

Granulu apkure
Granulu apkure

Elektriskā apkure

Arī tad, ja īslaicīgam apkures sistēmas risinājumam izvēlēsieties elektrisko apkuri, iegādātie apkures katli pēc dabasgāzes centrālās apkures ierīkošanas izrādīsies nevajadzīgi. Turklāt, elektriskā apkure ir salīdzinoši visdārgākais apkures veids. Elektriskās apkures priekšrocība ir tās ātrā un vienkāršā ierīkošana, turklāt, ja mājoklis jau ir nodrošināts ar nepieciešamās jaudas elektropieslēgumu, nebūs nepieciešamība gaidīt uz apkures projekta saskaņošanu, un siltums tiks saņemts ātri. 

Ģeotermālā apkure

Ģeotermālā apkure ir apkures sistēma, kurā ieguldītie ikdienas tēriņi ir minimāli, taču ir jārēķinās ar būtisku ieguldījumu apkures maģistrāles sākotnējā ierīkošanā – aptuveni 12 000 eiro robežās. Tāpat, lai gan no zemes iegūtā enerģija lietotājam pienākas absolūti bez maksas, ir jāmaksā par sūkņa darbību. Siltuma sūknis darbojas ar elektrību, un 1 kW elektrības nodrošina 3 kW siltuma. Tādējādi, līdzīgi kā gadījumā, ja izmanto elektrisko apkuri, arī ģeotermālās apkures gadījumā ikmēneša elektrības rēķins nebūs no tiem mazākajiem.

Malkas apkure

Vēl bez koksnes granulu apkures ir pieejama arī klasiskā cietā kurināmā – malkas apkure. Arī šajā gadījumā, tāpat kā izmantojot koksnes granulas, būs pieejams lēts kurināmais – malka patiesībā ir vislētākais mājas apstākļos izmantojamais cietā kurināmā veids. Taču, pirms veikt izvēli par labu malkas apkurei, jāatceras, ka arī šī apkures veida izmantošanai nāksies mājoklī ierīkot katlu vai malkas krāsni, kura vēlāk var izrādīties pilnīgi lieka.

Līdzīgi kā ar koksnes granulu katlu, arī malkas katlu nāksies regulāri tīrīt, kā arī atrast mājoklī lēzenu un izturīgu virsmu tā uzstādīšanai. Katls ir kompakts, taču tas ir izgatavots no čuguna, kam ir ievērojams svars. Tāpat arī nāksies atrast katlam un pašai malkai atsevišķu telpu, kā arī ieguldīt salīdzinoši daudz laika malkas sakraušanai. Vidēji malkas sakraušana, iekuršana un iekārtas tīrīšana gadā prasīs aptuveni 100 stundas laika.  

Malkas apkure
Malkas apkure

Dīzeļdegvielas apkure

Vēl viens retāk izmantots, bet mājas apstākļos droši lietojams apkures veids ir dīzeļdegvielas apkure. Dīzeļdegvielas lietderības koeficients, turklāt, ir līdzvērtīgs gāzes lietderības koeficientam. Taču, jāņem vērā, ka dīzeļdegvielai ir nepatīkama smaka, tādēļ, izvēloties šo apkures veidu, nāksies parūpēties par tiešām kvalitatīvu ventilācijas sistēmu. Tāpat būs rūpīgi jāizvēlas kurināmais – ja gadīsies iegādāties mazāk kvalitatīvu degvielu, pastāvēs risks piesārņot siltummaiņus, kas samazinās degvielas degšanas lietderības koeficientu. Tāpat arī dīzeļdegvielas apkure ir salīdzinoši dārgs apkures veids – tā ir tikai nedaudz lētāka nekā elektriskā apkure.

Alternatīva alternatīvām – sašķidrinātās gāzes apkure

Viens no mūsdienās optimālākajiem pagaidu vai pat patstāvīgās apkures veidiem ir autonomā gāzes apkures sistēma ar sašķidrināto gāzi.

Sašķidrinātās gāzes apkure ir viena no iecienītākajām alternatīvām dabasgāzes apkurei vairāku būtisku priekšrocību dēļ.

Ātra ierīkošana

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošana ir ātra – tai ir vairāki posmi, un kopumā tā ilgst tikai aptuveni pusotru mēnesi. Vairāk tieši par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanu sava mājoklī varat izlasīt mūsu sagatavotajā materiālā: “Sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanas process”. Laiks ir vērība ikvienam no mums – dabasgāzes apkures pieslēgšana var prasīt pat vienu gadu, taču autonomā sašķidrinātās gāzes apkure spēj sniegt tieši to pašu komfortu daudz īsākā laika posmā.

Nekā lieka

Ņemot vērā, ka, pieslēdzot dabasgāzes apkuri nākotnē, tāpat nāksies teritorijā ievilkt cauruļvadu, ierīkojot pagaidu sašķidrinātās gāzes apkuri, Jums nenāksies iegādāties neko lieku. Tas iespējams tāpēc, ka to pašu cauruļvadu, kurš tiks izmantots sašķidrinātās gāzes padevei, būs iespējams izmantot arī dabasgāzes apkurei.

Sistēmas īre

Izvēloties Intergaz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu, kamēr gaidāt pieslēgumu dabasgāzes maģistrālei, nāk ar vēl vienu būtisku ietaupījumu. Sadarbojoties ar Intergaz gāzes apgādes sistēma nav jāpērk – to iespējams saņemt lietošanā tikai par 65 eiro mēnesī! Līgums tiek slēgts uz desmit gadiem, taču to Jums ir iespējams pārtraukt jebkurā mirklī, samaksājot nelielu līguma laušanas summu. Kā jau minēts, arī līguma laušanas gadījumā, iegādātais gāzes cauruļvads, protams, paliks Jūsu īpašumā arī pēc tam. Līdzīgi kā cauruļvads, arī gāzes katls, kuru iegādāsieties sašķidrinātās gāzes lietošanai, vēlāk derēs dabasgāzes izmantošanai. Tāpat sašķidrinātā gāze arī kā kurināmais ir finansiāli izdevīgs risinājums – nepieciešamās temperatūras nodrošināšanai iztērēsiet vairāk granulu, bet mazāk gāzes. 

Apmaksas kārtība

Intergaz piedāvā divus ērtus veidus, kādos varat norēķināties par izlietoto sašķidrināto gāzi. Viens no veidiem ir izlīdzinātais maksājums, kad katru mēnesi maksājat vienādu summu, kura katram klientam tiek aprēķināta individuāli. Otrs veids ir faktiskā patēriņa apmaksa – Jūs maksājat tieši par to, ko iepriekšējā mēnesī esat patērējuši. Būtiski, lai izvēlētā apkure un apmaksas veids ir visērtākais risinājums Jums un Jūsu ģimenei. 

Privāto klientu atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu

Ja interesējies par iespēju savam mājoklim ierīkot sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu, sazinies ar Intergaz! Mūsu speciālisti veiks visus nepieciešamos aprēķinus un piedāvās tieši Tavai situācijai vispiemērotāko risinājumu! Kvalificēta Intergaz speciālista bezmaksas izsaukumu uz objektu iespējams pieteikt pa tālruņa numuru 1804 vai aizpildot veidlapu mūsu mājaslapas sadaļā Kontakti.

Šo un citus rakstus par dažādiem praktiskiem jautājumiem – gan par sašķidrināto gāzes sistēmu ierīkošanu, lietošanu un priekšrocībām, gan arī par dažādiem citiem ar mājokli un tā uzturēšanu saistītiem jautājumiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”.