1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Apkure ar sašķidrināto gāzi vai ar malku. Ko izvēlēties?

Ziema ir prom, un tas nozīmē, ka sākusies būvniecības un remontu sezona. Iespējams, tieši šobrīd kāds no jums domā, tieši kuru apkures veidu vislabāk izvēlēties savai jaunajai mājai. Ar kāda veida kurināmo būtu visērtāk sasniegt komfortu un mājīgumu. Mēs stāstījām par atšķirībām starp apkuri, izmantojot sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu), un apkuri ar granulām, "Apkurināt māju ar gāzi vai ar granulām? Ko izvēlēties?" kā arī salīdzinājām apkuri ar sašķidrināto gāzi un elektrisko apkuri. Ko izvēlēties? Apkuri, kurā izmanto sašķidrināto gāzi, vai elektrību. Šajā rakstā mēs gribam salīdzināt divus apkures veidus. Vienu no tiem mēs zinām kopš bērnības, un tas ir viens no vissenākajiem veidiem, kā iegūt siltumu mājā, proti, apkure ar malku. Malkas apkuri mēs salīdzināsim ar apkuri, kurā izmanto sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu).

Apkure ar malku

apkure ar malku 1

Jājautā, vai patiešām malkas apkure vēl ir aktuāla? Jā. Patiesībā līdz pat šim brīdim daudzi izvēlas māju apkurināt tieši šādā veidā, regulāri pasūtot malku un tērējot laiku tās salikšanai, žāvēšanai utt. 

Malkas apkures priekšrocības

 • Kurināmā ekoloģiskums;
 • Patīkama smarža;
 • Pieejamība;
 • Cena.

Diemžēl katrai augstāk minētajai priekšrocībai ir arī sava ēnas puse

 • Malka patiešām ir ekoloģiski tīrs, dabīgs materiāls. Savukārt malkas sadegšanas produkti rada ļoti daudzus jautājumus. Turklāt, ja krāsns ir bojāta, degšanas produkti var ieplūst istabā, tas negatīvi ietekmē mājas iemītnieku veselību.
 • Patīkamā malkas smarža. Protams, šis materiāls smaržo daudz patīkamāk nekā ogles, taču jums jāpiekrīt, ka tas ir pietiekami vājš arguments par labu šim kurināmajam.
 • Ērti lietojams. Visi, kas kaut reizi ir saskārušies ar malkas apkuri, ļoti labi zina, ka šis punkts neatbilst patiesībai. Malka ir jāglabā atsevišķā, segtā telpā, gadījumā, ja malka ir mitra, tā ir jāžāvē. Turklāt kurināt krāsni nav nekāds patīkamais darbs, tas prasa daudz laika.
 • Kurināmā cena. Neapšaubāmi, malkas maksā daudz lētāk nekā sašķidrinātā gāze. Taču ir cits jautājums: vai šāds ietaupījums atmaksājas, ja ņem vērā laiku un spēkus, kas būs nepieciešami, apkurinot māju ar malku?

Iekārta mājas apkurei ar malku

apkure ar malku 2

Šodien apkurei ar malku vairs neizmanto apaļu vai podiņu krāsni (kaut arī tādas vēl ir). Apkures iekārtu klāsts ir krietni vien plašāks. Apskatīsim malkas apkuri, izmantojot katlu. Būtiskākā cietā kurināmā apkures katlu atšķirība no krāsns: tie neapsilda pašu telpu. Katls uzsilda mājā cirkulējošo ūdeni, kurš vienmērīgi un pakāpeniski apsilda pašu māju. Uzsildītais ūdens ceļas uz augšu un izspiež auksto ūdeni, tādā veidā ūdens nepārtraukti cirkulē pa apli. Dažos gadījumos šādos katlos var izmantot cirkulācijas sūkņus. Tie ir nepieciešami tikai tad, ja sistēma ir ļoti gara vai arī ir liela augstumu starpība.

Malkas apkures katlu priekšrocības

 • Drošība, salīdzinot šos katlus ar senākiem, var pārliecinoši apgalvot, ka to drošība ir paaugstinājusies par visiem 100%;
 • Kompaktums, tie neaizņem daudz vietas;
 • Universālums, proti, cietā kurināmā katli darbojas ar oglēm, pelletēm (kokskaidu granulām), malku un cita veida cieto kurināmu;
 • Vienkāršība un pieejamība darbībā.

Malkas apkures katlu trūkumi

 • Liels svars, kaut gan katli ir visai kompakti, tos izgatavo no čuguna. Pirms katla uzstādīšanas ir jāparūpējas par pamatni, uz kuras tas tiks uzstādīts katls. Pamatnei jābūt gludai un izturīgai;
 • Katls ir regulāri jātīra, katlu no pelniem, kvēpiem un netīrumiem ir jātīra vidēji divas vai trīs reizes nedēļā;
 • Nepārtraukti ir jāuztur temperatūra, proti, lai māja nezaudētu siltumu, katlā nepārtraukti ir jāpapildina kurināmais. Kaut arī tagad tiek piedāvāti ilgstošas darbības malkas apkures katli, to darbības laiks ir vidēji astoņas stundas, pēc tam atkal būs jāparūpējas par kurināmo;
 • Lai telpās uzturētu patīkamu temperatūru, var būt nepieciešams liels daudzums malkas. Te darbojas princips - jo vairāk malkas, jo siltāk ir mājā. Tas nozīmē, ka, iespējams, būs vajadzīgs daudz vairāk malkas, nekā plānots, tādējādi palielināsies izdevumi par šo kurināmo.

Apkure, izmantojot sašķidrināto gāzi

Šobrīd apkure, kurā izmanto sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu), kļūst aizvien populārāka. Šī apkures veida daudzie priekšrocības padara to par visērtāk izmantojamo. 

Apkures ar sašķidrināto gāzi priekšrocības

 • Sašķidrinātā gāze (propāns, propāns-butāns) ir absolūti ekoloģisks un nekaitīgs kurināmais veids, sadegot gāze neveido kaitīgus izmešus, kā arī nerada bīstamus, kodīgus dūmus ( kā tas notiek ar malku);
 • Apkures sistēma ir absolūti droša. Pateicoties dažādiem ventiļiem, kuri regulē spiedienu, un sensoriem, šis apkures veids ir kļuvis absolūti drošs;
 • Laika ietaupījums, jo sistēma neprasa nekādu jūsu laika patēriņu. Jums nav jātīra katls vai jāseko, lai temperatūra būtu vajadzīgajā līmenī, viss notiek automātiski;
 • Apkure ir autonoma, proti, šāda apkure ir pieejama jebkurā Latvijas vietā. Apkures sistēmu ar sašķidrināto gāzi var ierīkot pat tur, kur nav ievilkts gāzes vads.

Mēs nevaram nepieminēt arī ērto telemetrijas sistēmu. Ar tās palīdzību uzņēmuma Intergaz darbinieki varēs sekot, cik gāzes ir atlicis jūsu gāzes tvertnē. Tiklīdz būs nepieciešams papildināt gāzi, mēs par to jums paziņosim.

Apkures ar sašķidrināto gāzi trūkumi

 • Pagalmā jāuzstāda gāzes tvertne;
 • Ilgāks uzstādīšanas process, salīdzinot ar cietā kurināmā katla uzstādīšanu;
 • Sašķidrinātās gāzes (propāna, propāna-butāna) cena.

Runājot par pēdējo punktu, apkure ar sašķidrināto gāzi nenoliedzami izmaksā dārgāk, nekā malkas apkure. Šobrīd viena tonna sašķidrinātās gāzes maksā 690 eiro plus PVN, tajā pat laikā viena tonna malkas maksā apmēram 150 eiro plus PVN. Taču tas nenozīmē, ka apkure ar sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu) būs 4,5 reizes dārgāka, nekā malkas apkure. Sašķidrinātās gāzes siltumspēja ir ievērojami augstāka nekā malkas siltumspēja, tāpēc mājas apkurei vajadzēs daudz mazāk gāzes, salīdzinot ar malku. 

 • Sašķidrinātās gāzes (propāns, propāns-butāns) siltumspēja: 12,88 kWh/kg
 • Malkas siltumspēja: ~1,3 kWh/kg

Runājot par apmaksas iespējām, uzņēmums Intergaz saviem klientiem piedāvā ērtas apmaksas iespējas par sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu).

Ērti apmaksas veidi par gāzi

 • Priekšapmaksa: norēķinu veids, kad klients apmaksā pilnu pasūtījuma summu;
 • Apmaksa pēc patēriņa: norēķinu veids, kad klients maksā par faktiski izmantoto sašķidrinātās gāzes (propāns, propāns-butāns) daudzumu iepriekšējā mēnesī;
 • Izlīdzinātais maksājums: vienkāršs un ērts norēķinu veids, kad katru mēnesi jāmaksā vienādu, iepriekš zināmu summu. Ikmēneša izlīdzinātā maksājuma summa tiek aprēķināta individuāli katram klientam, atbilstoši vidējam sašķidrinātās gāzes patēriņam gadā.

Ja jūs ir ieinteresējusi apkures sistēma, kurā izmanto sašķidrināto gāzi, un jūs vēlaties uzzināt vairāk par apkures ar sašķidrināto gāzi uzstādīšanas procesu, piedāvājam izlasīt mūsu rakstu: Autonomās sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ieRĪKOŠANA - PIECI soļi līdz siltām mājām

Atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu

Gāzes apkures katli

Mēs savā blogā jau rakstījām par gāzes katlu automātiku: Gāzes katlu automātika Taču mēs vēlreiz gribam atgādināt, ka visi gāzes apkures katli darbojas pēc vienkārša principa: ieslēdz un aizmirsti. Pateicoties tam, ka katli ir pilnībā automatizēti, temperatūru mājā var regulēt atbilstoši savam dienas režīmam. Piemēram, jūs varat iestatīt mazliet zemāku temperatūru laikā, kad esat darbā, un iestatīt laiku, kad sistēmai jāsāk sildīt māju, lai ierašanās brīdī būtu silti. Temperatūru var arī regulēt atbilstoši laika apstākļiem ārā. Tiklīdz sistēma fiksēt, ka ārā kļuvis siltāk, tā nesildīs māju tik intensīvi kā aukstā laikā. Vēl viena gāzes katlu priekšrocība: tie nav regulāri jātīra. Sadegot sašķidrinātā gāze neatstāj nosēdumus. Tas ļauj ietaupīt daudz laika un pūļu.

Apkopojums

Malkas apkure ir pilnībā autonoma, vienkārši izmantojama un izmaksā samērā lēti, tā neapšaubāmi ir liela priekšrocība, ja vēlaties māju apsildīt ar minimāliem tēriņiem. Malkas apkures katls ir universāls, jebkurā brīdī jūs varat sākt izmantot citu cieto kurināmo. Diemžēl malkas apkure prasa lielu laika patēriņu, jo katli nav automatizēti, tāpēc jums pašam mājā būs jāuztur nepieciešamā temperatūra. Turklāt katls ir regulāri jātīra, bet pats kurināmais ir jāsargā no mitruma. Ir jāierīko atsevišķa telpa malkas uzglabāšanai. Kaut gan kurināmā cena ir samērā zema, jāatceras, ka zemās siltumspējas dēļ (~1,3 kWh/kg) būs nepieciešams daudz vairāk malkas, lai mājā uzturētu patīkamu temperatūru. Taču tie būs lielāki izdevumi, nekā bija sākotnēji ieplānots. Apkures sistēma ar sašķidrināto gāzi (propānu, propānu-butānu) arī ir pilnībā autonoma. Turklāt kurināmais ir ekoloģisks un nekaitīgs veselībai, sašķidrinātā gāze neveido kaitīgus izmešus. Gāzes apkures katli ir pilnībā automatizēti, tas palīdzēs ietaupīt laiku un spēkus. Katls ir universāls, un, ja vēlēsieties nomainīt sašķidrināto gāzi ar dabasgāzi, tas nebūs jāmaina. Lielākais apkures ar sašķidrināto gāzi trūkums, salīdzinot ar malkas apkuri, neapšaubāmi ir sašķidrinātās gāzes cena. Mēs ceram, ka mūsu raksts palīdzēja atbildēt uz jautājumiem par apkures izvēli mājai, taču, ja ir vēl kādi jautājumi, lūdzu, uzdodiet tos komentāros, un mēs noteikti atbildēsim.