Mēs izmantojam sīkfailus (cookies), lai Jūs varētu lietot mājaslapu pēc iespējas daudzveidīgāk
Es piekrītu

Apkure ar granulām vai ar sašķidrināto gāzi. Ko izvēlēties?

Vasara – aktīvākā celtniecības sezona.

Ja jūs šobrīd esat mājas vai vasarnīcas celtniecības procesā, tad droši vien esat jau aizdomājušies par svarīgu jautājumu – apkuri.

Lai gan līdz ziemai vēl ir tālu, šis jautājums ir jāapdomā laicīgi. Protams, ja blakus jūsu celtniecības objektam ir gāzes vads, tad izvēle ir paredzama.

Bet ko lai izvēlas, ja dabasgāze tuvumā nav pieejama? Šajā rakstā mēs pastāstīsim par diviem apkures veidiem: granulām un sašķidrināto gāzi. Kā atšķiras katrs no šiem veidiem? Kuram atdot savu priekšroku, ja tieši šobrīd esat izvēles priekšā?

Mēģināsim objektīvi apskatīt katru no apkures veidiem. Izskatīsim svarīgākos jautājumus: apkures sistēmas uzstādīšanas izmaksas, kurināmā cenas, to izmantošanas ērtums un drošība.

Sistēmas instalācijas izmaksas

Pirmais, ko nepieciešams teikt, ir tas, ka mājas siltums nav atkarīgs no izvēlētā kurināmā. Abi kurināmā veidi būs piemēroti vienlīdz labi, ja izvēlēsieties klasisko apkures sistēmu ar radiatoriem, vai siltās grīdas.

Pats galvenais, lai māja būtu uzcelta pareizi, jo tad nebūs lielie siltuma zudumi. Jau tuvākajā laikā mēs uzrakstīsim par to, kuri faktori ietekmē patērējamās enerģijas daudzumu mājas siltumam.

Ņemot vērā tieši sistēmas sagatavošanas darbus, granulu apkures sistēmas palaišana ir nedaudz vienkāršāka, bet darba ietilpīga. Jums būs nepieciešams granulu katls, kas vidēji izmaksās 4000 EUR.

Sašķidrinātās gāzes gadījumā viss ir daudz sarežģītāk. Šīm apkures veidam tiek uzstādīta gāzes cisterna, kurā glabājas sašķidrinātā gāze. Pati cisterna var stāvēt gan uz zemes, gan arī būt ierakta dziļi zemē tā, ka to no ārpuses nemaz nevarēs pamanīt.

Lai arī gāzes cisternas uzstādīšana pieprasa dažādus projektēšanas dokumentus, sašķidrinātās gāzes piegādātājiem šis process jau sen ir atstrādāts. Kas saistīts ar cisternas izmaksām, šeit ir divi varianti: vai nu to iegādāties uzreiz, vai arī iznomāt no piegādātāja.

Otrajā gadījumā visas uzstādīšanas un projektēšanas izmaksas tiek sadalītas ilglaicīgā periodā (parasti 10 gadi), kā arī klients maksā ikmēneša abonēšanas maksu, kurā ir iekļauta arī tehniskā apkalpošana.
Ar to arī galvenās atšķirības starp granulu apkures sistēmas uzstādīšanu un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu beidzas.

Salīdzinājumā ar granulu katliem, gāzes katli ir ievērojami lētāki, aptuvenās cenas ir sākot no 600-700 EUR. Ja salīdzina abu katlu izmaksas un to uzstādīšanu, vidēji granulu apkures katlu cenas un sašķidrinātās gāzes katlu izmaksas ir līdzvērtīgas.

Tāpēc, lai no abiem variantiem izvēlētos vienu, nav kā prioritāte jāņem cena, bet gan kas būs ērtāks un piemērotāks tieši jūsu gadījumā.

Kurināmā vērtība

Tieši salīdzināt katra šī apkures veida kurināmo ir diezgan grūti.

Lieta tāda, ka patērējamā kurināmā daudzums it atkarīgs no mājas platības un energoefektivitātes. Turklāt, sašķidrinātās gāzes izlietošanas norma stipri atšķiras no granulām. Tātad, ja jūs izlietojat abos apkures veidos 1 tonnu kurināmā, to lietošanas laiks būs ļoti dažāds. Šajā gadījumā zaudē granulas. Atkarībā no mājās un tās platības, vidēji 1- 2,5 tonnas sašķidrinātās gāzes pietiks veselai sezonai. Savukārt granulu šajā gadījumā vajadzētu vairāk.

Svarīgi ieminēties arī par kurināmā kvalitāti. Sašķidrinātās gāzes kvalitātei ir strikti jāatbilst noteiktajiem standartiem, tāpēc piegādātais produkts vienmēr ir vienāds. Savukārt granulas, kuru ražošanā ir aktīva konkurence un cenu dempings, var ievērojami atšķirties kvalitātē.

Granulas ar zemāku kvalitāti būs jāiegādājas ievērojami vairāk, lai gan maksās tās droši vien lētāk nekā labas kvalitātes. Granulu apkure ir tā saucamā “zaļā enerģija”. Tas ir atjaunojamais dabas resurss, līdz ar to tā izmantošana nesamazina pasaules dabas resursus.

Atsaucoties uz statistikas datiem, var teikt, ka sašķidrinātās gāzes apkures izmaksas būs aptuveni ekvivalentas ar granulu apkures izmaksām. Granulu cenas ir zemākas kā gāzes cenas, bet lētākas granulas jums vajadzēs iegādāties biežāk. Attiecīgi, ņemot vērā vienādu laika periodu, izmaksas abiem variantiem būs aptuveni vienādas.

Izmantošanas ērtums

Viens no galvenajiem jautājumiem, kam jāpievērš uzmanība, tas ir, protams, izmantošanas ērtums.

Šeit visus “par” saņem sašķidrinātā gāze. Sašķidrinātās gāzes apkuri var raksturot kā “ieslēgt un aizmirst”.

Uzstādītais katls strādā pats pa sevi, jūs tikai regulējat mājas temperatūru tā, kā jums ir ērtāk. Gāzes papildināšanas procesu arī var automatizēt. Kompānijas gāzes piegādātājs ir aprīkojis cisternas ar speciālo aprīkojumu (telemetrijas sistēmu), kas paziņo par atlikušo gāzes apjomu un brīdina par nepieciešamo krājumu papildināšanas nepieciešamību.

Svarīgi piebilst, ka pats gāzes piegādātājs kontrolē gāzes daudzumu rezervuārā un nepieciešamības gadījumā sazinās ar klientu, lai sarunātu visērtāko gāzes piegādes laiku. Tātad, jums pašiem nevajadzēs uzraudzīt gāzes daudzumu. Viss tiks izdarīts jūsu vietā.
Taču, izmantojot granulu apkures veidu, ir divas svarīgas neērtības: granulu aizpildīšana katlā un katla tīrīšana.

Pašiem lētākiem un vienkāršākiem katliem ir jāveltī daudz uzmanības. Kad granulas ir nodedzinātas, katls ir jātīra. Tie ir putekļi, netīrumi un darbs nav pats patīkamākais. To vajadzētu darīt gandrīz katru dienu. Var, protams, nopirkt automatizētu granulu apkures katlu, bet izmaksās tas daudz dārgāk. Pat viens no dārgākajiem katliem vienalga būs jātīra, kā arī jāiznes pelnus, kas veidojas no granulu sadegšanas.

Bez tam, jo vienkāršāks un lētāks katls un jo vairāk jums ir siltuma patēriņa, jo biežāk ir jāpapildina katls ar granulām. Izriet arī citas neērtības. Ir nepieciešams nodrošināt sev nepieciešamo granulu daudzumu – krājumus. Pašam tie ir jāiepērk un jāatved. Vajag ierīkot arī vietu to glabāšanai. Iedomājieties, ka blakus jūsu mājai vai arī turpat mājās ir tonna granulu. Vai varat iedomāties? Granulas baidās no mitruma. Ja granulās iekļūs mitrums, tās vairs nevarēs izmantot. To glabāšanas vietai ir jābūt maksimāli sausai.

Drošība

Jāatzīst, ka abi šie apkures veidi ir pilnīgi droši.

Var likties, ka sašķidrinātās gāzes apkure ir daudz riskantāka, bet patiesībā tas tā nav. Sašķidrinātās gāzes apkures piegādi praktizē visā pasaulē jau no 1950-tiem gadiem.

Vēl joprojām Eiropā vairākās dzīvojamās mājās stāv to laiku uzstādītās gāzes cisternas, kas lieliski darbojas arī mūsdienās. Gāzes cisternas ne tikai atbilst visiem drošības standartiem, bet arī ir aprīkotas ar papildus aizsardzības funkcijām.

Uzstādāmos gāzes rezervuārus nevajadzētu jaukt ar visiem pazīstamajiem sarkanajiem (50 litrīgajiem) gāzes baloniem, kas domāti mājas lietošanai. Tās ir pilnīgi atšķirīgas lietas. Sadzīves gāzes baloniem ir vienkāršs metālisks karkass, bet sašķidrinātās gāzes cisterna – tā ir ierīce ar integrētajām aizsardzības sistēmām.

Atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu

Kopsavilkumā

Kopumā sašķidrinātās gāzes apkure izmaksās apmēram tik pat daudz, kā granulu apkure.

Cena ir atkarīga nevis no tā, kādu kurināmo izvēlēsieties, bet gan no siltuma patēriņa un mājas energoefektivitātes.

Vidējie statistiskie aprēķini liecina, ka, ņemot vērā instalācijas un kurināmā izmaksās, sašķidrinātās gāzes apkure nav ievērojami dārgāka.

Kā arī sašķidrinātā gāze, ja salīdzina ērtību un komfortu, ir soli priekšā granulu apkurei.

“Ieslēgt un aizmirst” – tā var raksturot sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu. Ja runā par drošību, tad abas šīs apkures sistēmas ir vienlīdz drošas.

Gāzes apkures aizsardzības sistēma jau sen ir atrisinājusi šo problēmu, kā arī katli ir ekoloģiski un droši. Mēs ceram, ka šis raksts palīdzēja jums saprast abu apkures sistēmas veidu galvenos “par” un “pret”!
Bezmaksas tālrunis: 20001804
© Intergaz 2023. Visas tiesības ir aizsargātas
INTERGAZ SIA
LV51503023031
Vaļņu iela 30, Daugavpils, LV­5401, LVA
AS BluOr Bank
CBBRLV22
LV57CBBR1126356400010
SWIFT: CBBRLV22
Ātrās saites
Rekvizīti
20001804
Lielirbes iela 1,
Rīga, LV-1046
Birojs Rīgā
Vaļņu iela 30,
Daugavpils, LV-5401
Birojs Daugavpilī
Seko mums