1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Viss, kas jums būtu jāzina par sašķidrinātās gāzes apkuri

Šajā izsmeļošajā rakstā mēs jums pastāstīsim par sašķidrinātās gāzes apkuri privātmājām un tās priekšrocībām, kā arī to salīdzināsim ar citiem populāriem privātmāju apkures veidiem.

Kas ir sašķidrinātā gāze, un ar ko tā atšķiras no dabasgāzes?

Sašķidrināto gāzi daudzi mēdz jaukt ar dabasgāzi, tāpēc vispirms tiksim skaidrībā, kāda starp abām ir atšķirība. 

 • Sašķidrinātā gāze (propāna un butāna maisījums) – naftas pārstrādes blakusprodukts.
 • Dabasgāze (metāns) – dabas resurss, kuru iegūst pazemes atradnēs.

Neskatoties uz to, ka gan sašķidrināto, gan dabasgāzi izmanto privātmāju apkurei, šie gāzu veidi ir kardināli atšķirīgi. Bez ķīmiskajiem parametriem (kurus šajā rakstā neaplūkosim) viena no pamatatšķirībām ir gāzu transportēšanas veidi. Dabasgāze (metāns) gāzveida stāvoklī var tikt piegādāta galapatērētājam tikai ar centrālās maģistrāles palīdzību. Savukārt centrālās maģistrāles izbūvēšana prasa ārkārtīgi lielus finanšu un laika ieguldījumus, tāpēc dabasgāze (metāns) gandrīz vienmēr pieejama tikai blīvi apdzīvotās teritorijās vai arī vietās ar augstu gāzes patēriņu (milzīgas ražotnes un lielas pilsētu katlumājas), kur ir ekonomiski lietderīgi veidot atsevišķu gāzes maģistrāli. Tādēļ, ja jūsu privātmāja vai vasarnīca atrodas ārpilsētā, ne sevišķi blīvi apdzīvotā teritorijā, visdrīzāk tur nebūs pieejama dabasgāze. Atšķirībā no dabasgāzes, sašķidrināto gāzi (propānu, butānu) galapatērētājam iespējams piegādāt ar specializētu autotransportu, kas aprīkots ar gāzes tvertni (gāzvedēju). 

gazes_piegades_transports_majas_apkurei

Tieši tādēļ sašķidrinātās gāzes apkure ir uzstādāma jebkurā, pat visgrūtāk sasniedzamajā Latvijas vietā (bez nepieciešamības pieslēgties centrālajai maģistrālei).

Kā darbojas sašķidrinātās gāzes apkure ar gāzes tvertni?

 • Gāzes tvertnes uzstādīšana – jūsu zemesgabala teritorijā tiek uzstādīta gāzes tvertne (virszemes vai pazemes), kurā glabāsies sašķidrinātā gāze.
 • Sašķidrinātās gāzes nogādāšana gāzes katlā – sašķidrinātā gāze no gāzes tvertnes pa gāzesvadu nonāk gāzes katlā, kas uzstādīts iekšā mājā.
 • Sašķidrinātās gāzes lietošana ikdienā – gāzes katls, kas uzstādīts iekšā mājā, gāzi no tvertnes izmanto ēkas apkurināšanai, ūdens uzsildei un gāzes plītij.
 • Gāzes tvertnes uzpilde – kad sašķidrinātās gāzes līmenis tvertnē nolaižas zemāk par 30%, telemetrijas sistēma (speciāls sensors, kas kontrolē sašķidrinātās gāzes līmeni gāzes tvertnē), automātiski nosūta signālu uzņēmuma “Intergaz” centrālajam birojam. Uzņēmuma operators sazinās ar klientu, lai saskaņotu ērtu sašķidrinātās gāzes piegādes laiku.

Priekšrocības, apkurinot privātmāju ar sašķidrināto gāzi

Ērta lietošana

Galvenā sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas priekšrocība ir ērtā lietošana. Vienīgais, kas jums jāizdara – uz gāzes katla pārvaldes paneļa jāuzstāda sev tīkama temperatūra. Pārējo sistēma paveiks pati. Ar sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu jums nebūs namā jāievieš īpašas telpas cietā kurināmā glabāšanai, nebūs pastāvīgi jāpapildina katls un nebūs tas jātīra no kvēpiem un putekļiem. 

velamas temperaturas uzstadišana gāzes katlam viessmann

Drošums

Visās sašķidrinātās gāzes apkures sistēmās tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, kas gādā par pilnīgu sistēmas drošību. 

Ikviena sašķidrinātās gāzes glabāšanai paredzētā gāzes tvertne aprīkota ar ventiļu sistēmu, kas mehāniskā ceļā nodrošina īpašu aizsardzību. Drošības ventilis samazina gāzes spiedienu (izmetot gāzes pārpalikumus tieši gaisā), ja spiediens gāzes tvertnē pārsniedz normu. Tāpat arī sistēmā uzstādīts speciāls reduktors, kas regulē spiedienu gāzesvadā (pa kuru sašķidrinātā gāze nokļūst gāzes katlā, kas novietots iekšā mājā).

Gāzes tvertnes sašķidrinātās gāzes glabāšanai izgatavotas no metāla, kas biezāks par 5 milimetriem . Ārējās un iekšējās gāzes tvertnes sienas pārklātas ar speciālu pretkorozijas pārklājumu, kas gāzes tilpnei neļauj rūsēt.

18 darbības gadu laikā uzņēmums “Intergaz” uzstādījis vairāk nekā 3785 sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas privātmājām. Kvalificēti un pieredzējuši uzņēmuma “Intergaz” darbinieki, uzstādot katru sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu, pieturas pie stingra drošības reglamenta (sākot no gāzes tvertnes vietas izvēles un beidzot ar visas gāzesapgādes sistēmas palaišanas un regulēšanas darbiem).

Sistēmas universalitāte

Gadījumā, ja nākotnē jūsu mājas tuvumā tiks ievilkts dabasgāzes gāzesvads, jūs viegli varēsiet pāriet uz dabasgāzes apkuri, jo iekšējais un ārējais gāzesvads un abām apkures sistēmām paredzētie gāzes katli ir pilnīgi vienādi. Vienīgais, kas mainīsies, būs kurināmā avots – no sašķidrinātās gāzes (propāna un butāna maisījums) uz dabasgāzi (metāns). Tāpēc, ja izlemsiet pāriet uz dabasgāzes apkuri, jums nebūs jātērē papildu līdzekļi jaunām iekārtām. 

gāzes katls viessmann

Ātra uzstādīšana un pieejamība visā Latvijā

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas projektēšanas un uzstādīšanas process sastāv no pieciem pamatetapiem. 

 1. Tāme – tiek novērtēta projekta materiāli tehniskā puse un izstrādāta orientējoša tāme.
 2. Projekts – projektēšana, izstrāde un gazifikācijas projekta apstiprināšana būvvaldē.
 3. Uzstādīšana – darbi tiek veikti ļoti īsā laikā – divu trīs dienu laikā no brīža, kad projekts apstiprināts būvvaldē.
 4. Palaišanas darbi – vajadzīgi, lai pārbaudītu sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas darbspējīgumu.
 5. Objekta nodošana ekspluatācijā – tiek veikti, pasūtītājam klātesot un abām pusēm parakstot pieņemšanas-nodošanas aktu.

Laika izteiksmē viss sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanas process aizņem apmēram mēnesi (ieskaitot tāmes sastādīšanu, projekta dokumentācijas izstrādi un visus pārējos saistītos procesus).

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas salīdzinājums ar citām apkures sistēmām

apkures veidi degvielas kaloritate

Kurināmā kaloritāte – tas ir siltuma daudzums, kas iegūstams, vielai pilnīgi sadegot. Salīdzinot ar dabasgāzi, malku un granulām, sašķidrinātajai gāzei ir visaugstākā kaloritāte. Tas nozīmē, ka, sadedzinot vienādu kurināmā daudzumu, sašķidrinātā gāze izdala vislielāko siltuma daudzumu. Piemēram, ja jūs izmantojat 1 kilogramu koksnes granulu, jūs iegūstat aptuveni 5,25 kW (šis rādītājs var variēties atkarībā no koksnes granulu kvalitātes), bet tajā pašā laikā no 1 kilograma sašķidrinātās gāzes jūs iegūsiet 12,88 kW. Attiecīgi, sadedzinot 1 kilogramu sašķidtinātās gāzes, jūs iegūstat 2,45 reižu vairāk siltuma, salīdzinot ar 1 kilogramu koksnes granulu. Latvijā apkures periods vidēji ilgst apmēram 200 dienas. Taču ar pilnu jaudu katls jādarbina tikai 50–60 dienas gadā. Lai apkurinātu 150 m² plašu privātmāju un uzturētu 21 ˚C temperatūru, nepieciešams apmēram 15 000 kWh (attiecīgais daudzums var variēties atkarībā no šādiem faktoriem: cik labi nosiltināta jūsu māja, kāds ir griestu augstums, logu skaits mājā u.c.). Sīkāk par šo varat izlasīt rakstā “Faktori, kas ietekmē siltumzudumus jūsu mājā”. 

cik maksa apkures sistema majai

Bāzes cena sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai līdz gāzi patērējošajām iekārtām ir 3800 EUR. Sīkāku informāciju par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas izmaksām lasiet sadaļā “Cik izmaksā sašķidrinātās gāzes apkures sistēma?” Malkas apkures izmaksas ļoti lielā mērā ir atkarīgas no izvēlētā katla. Malkas katlu cena savukārt ir atkarīga no to jaudas un no automātikas līmeņa – cena variējas no 650 EUR līdz 3200 EUR. Lai ierīkotu malkas apkuri, jums būs vajadzīga arī atsevišķa telpa (aptuveni 6–10 m²) malkas katlam. Bez tam jums vajadzēs arī sausu telpu malkas uzglabāšanai. Ja glabāšanai izvēlētā telpa nebūs sausa, malka kļūs valga un tās siltumatdeve (kurināmā kaloritāte) pazemināsies, kas savukārt paaugstinās jūsu izmaksas par mājas kurināšanu ar malku. Koksnes granulu apkures sistēmas izmaksas, tāpat kā malkas apkures sistēmas gadījumā, lielā mērā ir atkarīgas no izvēlētā katla. Koksnes granulu katla cena vidēji svārstās starp 2600 EUR līdz 6400 EUR. Bez paša katla iegādes jums vēl arī vajadzīga atsevišķa telpa (aptuveni 6–10 m²) koksnes granulu katlam. Granulas jāuzglabā sausā vietā, jo tās ļoti labi uzsūc mitrumu un rezultātā to siltumspēja būtiski pazeminās, kas tālāk negatīvi ietekmē koksnes granulu apkures izmaksas. 

darbaspeka izmaksas gada laika maju apkures veidi

Kā jau raksta sākumā tika minēts, sašķidrinātās gāzes apkures sistēma darbojas pēc principa “ieslēdz un aizmirsti”. Viss, kas jums jāizdara pēc sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanas jūsu mājā – jānoregulē apkures programma (kas ļauj automātiski koriģēt temperatūru mājā atkarībā no diennakts laika un nedēļas dienas), bet visu pārējo sašķidrinātās gāzes apkures sistēma izdarīs pati. Augstākredzamais grafiks parāda, ka ar sašķidrinātās gāzes apkurei jūsu patērētais laiks būs aptuveni divas stundas gadā (automātiskās apkures programmas uzstādījumu ievadīšana, sašķidrinātās gāzes piegādes laiku saskaņošana ar zvanu centra operatoru, sev ērta laika saskaņošana gāzesapgādes sistēmas ikgadējās tehniskajai apkopei). Atšķirībā no sašķidrinātās gāzes apkures, koksnes granulu un malkas sistēmu apkure prasa visai lielus laika un spēka ieguldījumus. Abos gadījumos jums būs jātērē personīgais laiks, lai papildinātu katlu ar cieto kurināmo (ar malku vai granulām). Granulu katls jāpapildina vidēji reizi nedēļā, bet stiprā spelgonī pat vēl biežāk (apmēram reizi trīs dienās). Protams, ir iespējams uzstādīt plašu kurināmā glabātuvi ārpus mājas, taču šādas tilpnes aizņem daudz vietas un neatrisina visas neērtības, kas saistītas ar cietā kurināmā papildināšanu. Turklāt cietā kurināmā (malkas, koksnes granulu) apkures sistēmai jums vajadzēs tērēt savu laiku un spēkus, lai katlu iztīrītu no pelniem, kas paliek pāri pēc kurināmā sadegšanas. Pat izmantojot ārkārtīgi kvalitatīvas koksnes granulas, kas izgatavotas no cietāka koka, pelnainība būs ne mazāka par 0,5% jeb, citiem vārdiem sakot, sadedzinot vienu tonnu granulu, veidosies apmēram 5 kilogrami pelnu, kas jāsavāc un jāutilizē. Pēc katras pelnu tīrīšanas reizes (kas vidēji notiek reizi mēnesī) jums visdrīzāk arī būs jāuzkopj katlu telpa – jo pelni, kas rodas, sadegot koka granulām, sastāv no ļoti sīkiem putekļiem, kas tīrīšanas laikā nereti aizlido uz visām pusēm un nosēžas uz telpas virsmām. Ja uzstādīsiet malkas vai granulu apkures sistēmu, jūs vidēji gadā veltīsiet 189 stundas, lai sistēmu uzturētu darba kārtībā. 189 stundas – tās ir gandrīz septiņas pilnas dienas! Ja aprēķinus veic uz 10 gadu periodu, tad jūs iztērēsiet aptuveni 1890 stundas jeb veselas 78 dienas. Vienkārši apdomājiet, vai šo vērtīgo laiku jūs nevēlētos pavadīt kā citādi?

Cik izmaksā sašķidrinātās gāzes apkures sistēma?

cik maksa gazes apkures sistema ar saskidrinato gazi

Izmaksas sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai ar gāzes tvertni tiek aprēķinātas katram projektam individuāli. Lai saskaņotu projektu un uzstādītu apkures sistēmu ar gāzes tvertni, jāņem vērā noteiktas prasības par gāzes tvertnes novietojumu gazificējamā objekta teritorijā. Viena no šādām prasībām – ka gāzes tilpnei jāatrodas vismaz 4 metru attālumā no ēkas. Tieši tāpēc izejmateriālu izmaksas par gāzesvada ierīkošanu no gāzes tvertnes līdz gazificējamajam objektam dažādos projektos variējas un attiecīgi ietekmē arī kopējo tāmi. Tāpat arī atkarībā no paredzamā sašķidrinātās gāzes patēriņa katram projektam tiek izvēlēta atbilstošākā tilpuma gāzes tvertne (tā, lai gāzes krājumi pietiktu visai apkures sezonai). Gāzes tilpnes cena variējas no 1750 līdz 2670 EUR (izmaksas atkarīgas no tipa – pazemes vai virszemes – kā arī gāzes tvertnes tilpuma). Tādēļ, lai aprēķinātu izmaksas sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai ar gāzes tvertni, vislabāk ir pieteikt bezmaksas izbraukumu – objektā ieradīsies kvalificēts mūsu uzņēmuma speciālists, veiks visus nepieciešamos mērījumus un ieteiks optimālo jūsu mājas apkures sistēmas komplektāciju. Uzņēmuma “Intergaz” kvalificēta speciālista bezmaksas izbraucienu var pieteikt, zvanot uz īso tālruņa numuru 1804 vai atstājot pieteikumu mūsu mājaslapā.

Vai pastāv iespēja sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu īrēt?

Mēs, uzņēmums “Intergaz” , vienmēr cenšamies būt iespējami klientorientēti, un tieši tādēļ esam izstrādājuši ērtu sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ar gāzes tvertni izīrēšanas iespēju (abonentmaksu). 

majas apkure sistemas nomas 55 eur menesi

Ko ietver abonentmaksa?

 • Maksu par ārējās gāzesapgādes sistēmas izmantošanu (tvertne sašķidrinātās gāzes glabāšanai + gāzesvads līdz jūsu namam).
 • Ikgadēju gāzesapgādes sistēmas tehnisko apkopi.
 • Telemetrijas sistēmu, kas ļauj izsekot gāzes atlikumam gāzesapgādes sistēmā.

Ko abonentmaksa neietver?

 • Iekšējā gāzes vada izmaksas (ēkas iekšienē).
 • Projekta izstrādes izmaksas.
 • Zemes darbu izmaksas.

Kā aprēķināt, cik daudz sašķidrinātās gāzes vajadzēs apkures sezonai?

Lai aprēķinātu vajadzīgo sašķidrinātās gāzes (propāna) patēriņu, jūs varat izmantot šādu formulu: ((169,95/12,88)/0,98) * jūsu mājas platība * cena par vienu kilogramu sašķidrinātās gāzes (propāns). Formulas atšifrējums: 

 • 169,95 kW – nepieciešamais siltumenerģijas daudzums 1 m² piekurināšanai un ūdens uzsildei (gadā)
 • 12,88 kW/kg – sašķidrinātās gāzes (propāna) pastāvīgā siltumspēja
 • 0,98% -gāzes apkures katla lietderības koeficients

Summa, kas paredzama visai apkures sezonai, atkarīga no apkurināmās platības un no sašķidrinātās gāzes (propāna) cenas uz 1 kilogramu. Svarīgi! Šis aprēķins attiecas tikai uz mājas apkurināšanu un ūdens uzsildi. Jāatceras, ka sašķidrinātā gāze var tikt izmantota arī ēdiena pagatavošanai uz gāzes plīts. Tāpat arī patērējamais sašķidrinātās gāzes daudzums būs atkarīgs no tādiem faktoriem kā ģimenes locekļu skaits ģimenē, griestu augstums, logu skaits un jums komfortabla temperatūra. 

Pusotras minūtes laikā uzziniet, cik izmaksās sašķidrinātās gāzes apkure jūsu mājai – aizpildiet vienkāršu veidlapu mūsu mājaslapā, un mēs tūlīt pat jums uz e-pastu atsūtīsim visus aprēķinus.

Kā sašķidrinātās gāzes cena mainījusies pēdējo 6 gadu laikā?

ka saskidrinatas gazes cena mainijusies pedejo 6 gadu laika

Augstākredzamais grafiks ataino vidējo cenu dinamiku vienai tonnai sašķidrinātās gāzes (bez PVN) pēdējo sešu gadu laikā. Kā redzams diagrammā, Latvijas tirgū sašķidrinātās gāzes cena ir stabila un nav pakļauta dažādiem politiskiem faktoriem.

Kur vērsties, lai pakonsultētos par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu?

SIA “Intergaz” nodrošina pilnu pakalpojumu spektru attiecībā uz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu: projektēšanu, projekta saskaņošanu, uzstādīšanu un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas tālāko tehnisko apkalpošanu. 

galvena intergaz eka daugavpili

Kāpēc “Intergaz”?

 • Fantastiska pieredze – 18 savas pastāvēšanas gados uzņēmums “Intergaz” izveidojis vairāk nekā 3785 autonomās gāzesapgādes sistēmas – no privātmājām un kotedžu ciematiem līdz lieliem rūpnieciskajiem objektiem. Starp “Intergaz” klientiem ir tādi uzņēmumi kā “Piebalgas alus”, “Pure Chocolate”, “Balticovo” un daudzi citi.
 • Pašiem savas uzstādīšanas brigādes – uzņēmuma “Intergaz” kvalificētie speciālisti izpilda visu montāžas, palaišanas un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas servisa apkalpošanas darbu kompleksu.
 • Neesam atkarīgi no starpniekiem – mums ir pašiem savs gāzes termināls, noliktavu komplekss, kā arī kvalificēti štata darbinieki un pilns nepieciešamā aprīkojuma klāsts sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanai visā Latvijā.
 • Strādājam visā Latvijā – uzstādām sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas jebkurā, pat visgrūtāk sasniedzamākajā Latvijas vietā.

Uzņēmuma “Intergaz” kvalificētie speciālisti veiks finanšu aprēķinus un izvēlēsies jūsu mājai piemērotāko gāzes aprīkojumu. Pieteikt kvalificēta speciālista bezmaksas izbraucienu iespējams, zvanot uz īso tālruņa numuru 1804 vai aizpildot pieteikumu mūsu mājaslapas sadaļā Kontakti.

Atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu