Mēs izmantojam sīkfailus (cookies), lai Jūs varētu lietot mājaslapu pēc iespējas daudzveidīgāk
Es piekrītu

Gruntsūdens ģeotermālā apkure: priekšrocības un trūkumi

Nereti esam apkopojuši vērtīgus pieejamos materiālus, datus un informāciju, lai jums stāstītu par dažādiem apkures veidiem, kā arī salīdzinātu tos citu ar citu, tādējādi palīdzot pieņemt pārdomātu lēmumu par labāko un piemērotāko apkures veidu tieši jūsu mājoklim.

Esam stāstījuši gan par dabasgāzes apkuri, gan mājokļa apkuri ar elektrību, gan par dažāda veida cietā kurināmā apkures veidiem, gan sašķidrinātās gāzes apkuri un dažādajām katra apkures veida priekšrocībām un arī to trūkumiem.

Esam jau iepriekš rakstījuši arī par ģeotermālo apkuri, taču zināms, ka šis ir viens no mazāk pazīstamajiem apkures veidiem, par kuru potenciāliem lietotājiem bieži ir interese, taču nav pietiekami daudz pieejamas informācijas.

Ņemot vērā to, ka pastāv nevis viens, bet pat četri dažādi ģeotermālās apkures veidi, kuri savā starpā būtiski atšķiras, ar šo rakstu uzsākam sēriju, kurā izstāstīsim vairāk par katru no ģeotermālās apkures veidiem, tā īpašībam, ierīkošanu, priekšrocībām un trūkumiem.

Šoreiz lasiet vairāk par gruntsūdens ģeotermālo apkuri!

Kā darbojas ģeotermālā apkure?

Sākumā nedaudz pastāstīsim par ģeotermālās apkures darbības principiem, kuri attiecas uz visu tipu siltumsūkņiem.

Ģeotermālā apkure ir ekoloģiski tīrs apkures veids – tajā tiek izmantota apkārtējās vides enerģija. Sistēma sastāv no cauruļvadiem (to ierīkošanas veidi atšķiras) un siltumsūkņa, kurš tiks ierīkots jūsu mājā.

Siltumsūknis akumulē apkārtējās vides (vai nu zemes, vai ūdens) enerģiju, un to uzsilda. Lai šī akumulācija notiktu, zemē ierīkotajos cauruļvados cirkulē freons, panākot to, ka ģeotermālās apkures sistēma, būtībā, darbojas pēc reversā “ledusskapja principa”.

Freons enerģiju uzkrāj un pārvieto to uz siltummaini – tas atdod siltumu, kas pēc tam tiek izmantots mājokļa apsildīšanai, savukārt, pats freons atdziest, tādējādi cikls var atkārtoties atkal un atkal.

Kā jau minējām, sistēma darbojas ļoti līdzīgi principam, pēc kura strādā ledusskapji, tikai darbība notiek, var teikt, pretējā virzienā. Šī iemesla dēļ iespējama viena no ģeotermālās apkures priekšrocībām – aukstajos mēnešos tā mājokli sasildīs, taču karstā vasarā gluži pretēji – atvēsinās, tāpēc, ja vasarās jums ir aktuālas gaisa kondicionieris, ģeotermālā apkure ir šo priekšrocību piedāvā.

Tāpat, siltuma iegūšana no zemes visu gadu iespējama tāpēc, ka zemes dzīlēs temperatūra vienmēr saglabājas virs 0 grādiem – neatkarīgi no tā, kādi laikapstākļi ir ārā. 30 metru dziļumā 8 līdz 10 grādu temperatūra saglabāsies pat visbargākās ziemas apstākļos.

Gruntsūdens ģeotermālā apkure ar zemes siltumsūkni

Viens no populārākajiem ģeotermālās apkures veidiem ir gruntsūdens ģeotermālā apkure, kurā tiek ierīkots zemes siltumsūknis un cauruļvadu sistēma tiek izvietota zem zemes.

Izvēloties gruntsūdens ģeotermālo apkuri, jāņem vērā, ka, atkarībā no paša mājokļa lieluma, cauruļvadu izvietošanai būs nepieciešams pietiekami liels grunstgabals. Piemēram, lai ar ģeotermālo apkuri apsildītu 200 m2 lielu māju, cauruļvadu izvietošanai būs nepieciešami aptuveni 500 m2 no mājai piegulošā gruntsgabala.

Cauruļvadi gruntsgabalā tiek izvietoti vertikāli maksimālas efektivitātes nodrošināšanai, un urbumi atkarībā no konkrētas atrašanās vietas, klimata un gruntsūdens līmeņa augsnē būs vismaz 30 metrus dziļi. Dziļumam jebkurā gadījumā jābūt tādam, lai tiktu sasniegta tā grunts daļa, kura ziemā nesasalst. Jo augstāks gruntsūdens līmenis konkrētajā vietā, jo optimālāka būs sistēmas darbība. Tā kā siltumsūknis darbības laikā atdzesē ap kolektoru esošo augsni, proti, atņem tai siltumu, gruntsūdens kātbūtne nodrošina labāku siltuma piegādi.

Zemes siltumsūkni iespējams izmantot pamatapkurei un ūdens uzsildīšanai, un, kā jau iepriekš minējām, tas piedāvā arī mājokļa atdzesēšanas funkciju vasarā, taču, ja izmantojat ģeotermālo apkuri, gandrīz vienmēr nepieciešams papildu alternatīvs siltuma avots ziemas apkures periodam, kā arī elektriskā vai gāzes plīts. Tāpat, pirms uzstādīt siltumsūkni, jāparūpējas par siltumizolāciju ēkā – ģeotermālās apkure energoefektivitāte ir pietiekami augsta tad, ja tiek pēc iespējas novērsti siltuma zudumi ēkā.

Zemes siltumsūkņa izmaksas

Lai apsildītu aptuveni 200 m2 plašu ēku un iegūtu siltumu arī ūdens uzsildīšanai, nepieciešams siltumsūknis ar vismaz 10 kW jaudu, kura cena, kopā ar cauruļvadu uzstādīšanu, ir vismaz 12 000 eiro, taču ierīce pēc uzstādīšanas bez papildu izmaksām ražos siltumu un silto ūdeni.

Siltumsūknis patērē elektroenerģiju, lai pārnestu akumulēto enerģiju no zemes uz māju, turklāt, kā jau minējām, apkurei ziemā gandrīz vienmēr nepieciešams papildu ģeotermālajai apkurei alternatīvs siltuma avots, jo ģeotermālā apkure vien nespēj aukstākajos ziemas mēnešos nepieciešamo siltuma līmeni nodrošināt.

Salīdzinot zemes siltumsūkņa ierīkošanas izmaksas ar sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanas izmaksām: sašķidrinātās gāzes tvertnes sistēmas uzstādīšana privātmājas teritorijā izmaksās aptuveni 5500 eiro. Bez apkures iekārtas uzstādīšanas izmaksām nepieciešams salīdzināt arī kurināmā izmaksas.

Lai gan ģeotermālā apkures iekārta ražos bezmaksas siltumu, siltumsūknis tiks darbināts ar elektroenerģiju, par kuru nāksies maksāt, turklāt, lielākajā daļā gadījumu būs nepieciešams arī alternatīvs enerģijas avots (aukstākajiem ziemas mēnešiem un, piemēram, gāzes vai elektriskās plīts darbināšanai).

Ģeotermālās apkures priekšrocības

  • Reversais darbības režīms – ģeotermālā apkures sistēma mājoklim nodrošina siltumu ziemā, bet vasarā – atdzesēšanu
  • Ekoloģiski tīra apkure – ģeotermālā apkure ir ekoloģiski tīrs apkures veids: tā ir droša gan apkārtējai videi, gan mājokļa iemītnieku veselībai
  • Pieejamība – ģeotermālā apkure ar zemes siltumsūkni, pretēji ūdens ģeotermālajai apkurei, ir pieejama jebkur
  • Bezmaksas – lai gan ģeotermālo apkuri gandrīz nekad nav iespējams izmantot kā vienīgo apkures veidu, pats zemes saražotais siltums mājokļa un ūdens uzsildīšanai ir bezmaksas
  • Ērtums – ģeotermālās apkures iekārta ir klusa – tā nerada trokšņa piesārņojumu, turklāt siltumsūkņiem nav nepieciešama regulāra tīrīšana.

Ģeotermālās apkures trūkumi

  • Augstas uzstādīšanas izmaksas - lai gan no zemes iegūtais siltums ir bezmaksas, sākotnējā iekārtas uzstādīšana prasa būtiskus tēriņus (skatīt augstāk)
  • Augsta elektroenerģijas cena – no zemes saņemtā enerģija ir bezmaksas, taču siltumsūknis tiek darbināts ar elektroenerģijas palīdzību – par patērēto elektrību nāksies maksāt. Elektroenerģija ir Latvijā dārgākais enerģijas avots, tādējādi var gaidīt, ka vēlamā komforta nodrošināšanai mājoklī ziemā papildus ģeotermālajai apkurei nāksies iztērēt salīdzinoši daudz līdzekļu
  • Zema efektivitāte – pastāv uzskats, ka zemes siltumsūkni ierīkot ir efektīvi tikai tad, ja valstī ir mērens klimats, un zemākā temperatūra ir +4 - +7 grādi. Lai no zemes siltumsūkņa iegūtu maksimālu efektivitāti, cauruļvadi jāizvieto ļoti dziļos urbumos, turklāt, arī šādā gadījumā, visdrīzāk, ar ģeotermālo apkuri kā vienīgo apkures veido mājoklim nepietiks. Tāpat ir jārūpējas par pēc iespējas augstāku siltumizolācijas līmeni mājoklī – ja esošajā mājoklī ar to ir problēmas, visdrīzāk, zemes siltumsūknis nav optimāls apkures risinājums

Kā izvēlēties sev piemērotāko apkures veidu?

Iepriekš tekstā stāstījām par ģeotermālo apkuri kopumā, kā arī sīkāk par gruntsūdens ģeotermālo apkuri ar zemes siltumsūkni. Zināms, ka daudziem ģeotermālā apkure mūsdienās ir izraisījusi interesi gan tās ekoloģiskuma, gan daļējās finansiālās neatkarības, ko tā sniedz, dēļ.

Taču ir būtiski apsvērt arī iepriekš izanalizētos trūkumus – vai ģeotermālā apkure ir piemērots risinājums Latvijas klimatam? Vai papildu izmaksas, kuras vismaz ziemas periodā nāksies novirzīt uz papildu alternatīvu apkures sistēmu, ir ģeotermālās apkures augsto instalācijas izmaksu vērtas?

Tāpat būtisks faktors ir energoefektivitāte – ne katrs jau uzbūvēts mājoklis ir piemērots ģeotermālās apkures izmantošanai, ņemot vērā tās lietderības koeficientu. Savukārt, ja viens no būtiskākajiem apsvērumiem apkures izvēlē ir ekoloģiskums, mūsdienās pieejami arī citi apkures veidi, kuri to nodrošina.

Sašķidrinātās gāzes apkure ir ekoloģiski tīrs un drošs apkures veids – gāze sadegot neveido kaitīgus izmešus, kuri varētu kaitēt apkārtējai videi (kā tas nereti ir gadījumā, ja apkurei tiek izmantots kāds no cietā kurināmā veidiem).

Arī sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai, tāpat kā ģeotermālās apkures sistēmai, ir salīdzinoši augstākas ierīkošanas izmaksas (lai gan, kā jau iepriekš minējām, sašķidrinātās gāzes apkures ierīkošana izmaksās vismaz divreiz lētāk, nekā ģeotermālās apkures sistēmas ierīkošana), taču apkurei nebūs nepieciešams izmantot nevienu citu kurināmā veidu, kā tikai sašķidrināto gāzi, turklāt, šīs sistēmas nodrošinātais siltums nav atkarīgs no ārējiem laikapstākļiem – temperatūra vienmēr būs atkarīga no jūsu izvēles.
Šo un citus rakstus par dažādiem praktiskiem jautājumiem – gan par sašķidrināto gāzes sistēmu ierīkošanu, lietošanu un priekšrocībām, kā arī par alternatīviem apkures veidiem un citiem ar mājokli un tā uzturēšanu saistītiem jautājumiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”.

Kur vērsties, lai pakonsultētos par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu?

SIA “Intergaz” nodrošina pilnu pakalpojumu spektru attiecībā uz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu: projektēšanu, projekta saskaņošanu, uzstādīšanu un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas tālāko tehnisko apkalpošanu.

Kāpēc Intergaz

  • Iespaidīga pieredze – Uzņēmums Intergaz ir ierīkojis vairāk nekā 3785 autonomās gāzes apgādes sistēmas gan privātmājās un kotedžu ciematos, gan lielos ražošanas objektos.
  • Pašiem savas montāžas brigādes – Uzņēmuma Intergaz kvalificētie speciālisti veic visus darbus, sākot ar gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu un nodošanu ekpluatācijā līdz pat sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas servisa pakalpojumiem.
  • Bez starpniekiem – Mums ir pašiem savs gāzes terminālis, noliktavu komplekss, kvalificēti štata darbinieki un pilns nepieciešamā aprīkojuma klāsts sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas ierīkošanai.
  • Strādājam visā Latvijā – Ierīkojam sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas jebkurās, pat grūti sasniedzamās vietās Latvijā.

Pasūtīt kvalificēta speciālista bezmaksas vizīti objektā var, zvanot uz bezmaksas tālruni 20001804 vai aizpildot kontaktu formu sadaļā Kontakti.

Atsauksmes no mūsu klientiem

Bezmaksas tālrunis: 20001804
© Intergaz 2023. Visas tiesības ir aizsargātas
INTERGAZ SIA
LV51503023031
Vaļņu iela 30, Daugavpils, LV­5401, LVA
AS BluOr Bank
CBBRLV22
LV57CBBR1126356400010
SWIFT: CBBRLV22
Ātrās saites
Rekvizīti
20001804
Lielirbes iela 1,
Rīga, LV-1046
Birojs Rīgā
Vaļņu iela 30,
Daugavpils, LV-5401
Birojs Daugavpilī
Seko mums