1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Sašķidrinātā gāze – izdevīga alternatīva ražotājiem

Enerģijas patēriņš lauksamniecībā un citās ražošanas nozarēs mēdz būt liels, un ikviens, kurš tajās darbojas zina, ka ražošanas izmaksās būtisks katrs cents. Pat nelielas izmaksu pozīciju svārstības var nozīmēt atšķirību starp rentablu un nerentablu biznesu, un situācija, kura šobrīd izveidojusies dabasgāzes tirgū gan Latvijā, gan citviet Eiropā ir kritiska. Dabasgāzes cenas sasniegušas rekordaugstu līmeni, kā rezultātā daudzu ražošanas uzņēmumu rentabilitāte ir būtiski mazinājusies, un daudziem steidzami nepieciešams alternatīvs enerģijas resurss.

dabasgāzes cena 2022 latvija

Neatkarīgs enerģijas resurss par divreiz zemāku cenu

Īpaši izdevīgs risinājums ražošanas uzņēmumiem, kuri savos procesos izmanto daudz dabasgāzes – piemēram, uzņēmumiem metalurģijas, pārtikas ražošanas un kokapstrādes uzņēmumos, ir neatkarīgas gāzapgādes sistēmas ierīkošana ar sašķidrināto propāna gāzi. Šobrīd sašķidrinātā gāze ir daudz lētāka par dabasgāzi:

Šī raksta tapšanas brīdī (2022. gada 3. februārī) 1 MWh liels enerģijas apjoms, izmantojot sašķidrināto gāzi, izmaksā 54 eiro, kamēr 1 MWh enerģijas uzņēmumiem, kuri procesos izmanto dabasgāzi, izmaksā vidēji 110-140 eiro

Dabasgāzes un sašķidrinātas gāzes biržas cenu salīdzinājums 2021. gadā, EUR/MWh

Piemēram, ja uzņēmums mēnesī patērē 250 MWh siltumenerģijas, ietaupījums, dabasgāzes vietā izvēloties sašķidrināto gāzi būs vērā ņemams – gada griezumā tas sasniegs 165 000 eiro! Lai precīzi aprēķinātu ietaupījumus, aizvietojot dabasgāzi ar sašķidrināto gāzi, izmantojiet šeit pieejamo Intergaz kalkulatoru.

Kādiem uzņēmumiem izdevīga sašķidrinātās gāzes lietošana ražošanā?

Autonomā gazifikācija jeb neatkarīgas gāzapgādes sistēmas ieviešana, kurā uzņēmums tiek apgādāts ar sašķidrināto propāna un butāna gāzi ir lielisks risinājums ikvienam ražošanas uzņēmumam, kurš neatrodas dabasgāzes centrālās maģistrāles tuvumā, taču šībrīža gāzes tirgus situācijā sašķidrinātā gāze ir izdevīgāks variants daudzu nozaru uzņēmumiem, kuros tiek izmantoti dažādi tehnoloģiskie procesi.

Lai ietaupītu un saglabātu rentablas ražošanas izmaksas sašķidrinātā gāze dabasgāzes vietā, kā jau sākotnēji minējām, ir izdevīga būs daudzu nozaru liela mēroga uzņēmumiem, kuros tiek izmantoti dažādi tehnoloģiskie procesi - metalurģijas, pārtikas ražošanas un kokapstrādes nozarē.

Tāpat no pārejas uz sašķidrinātās gāzes izmantošanu ražošanas procesos iegūs dažādu lauksaimniecības nozaru uzņēmumi, piemēram:

Graudu kaltes

Izmantojot sašķidrināto gāzi produkta pašizmaksas būtiski iespējams samazināt, piemēram, tādā lauksam iecības jomā kā graudu kaltēšana. Novākto graudu žāvēšanā (un it īpaši, ja graudu sezona bijusi lietaina) nepieciešami būtiski enerģijas ieguldījumi, un gāzapgādes sistēma uztur kaltē optimālu temperatūru, un tādējādi paaugstina produkcijas kvalitāti.  

Sašķidrinātas gāzes apgādes sistēma Balticovo graudu kalte

Siltumnīcas

Arī siltumnīcu apsildīšanas gadījumā autonomā gāze apgādes iekārta ar sašķidrināto gāzi ir izdevīgākais risinājums. Siltumnīcu apsildīšanai tiek izmantoti infrasarkanie gāzes starotāji ar lietderības koeficientu līdz 80%.  

Sašķidrinātas gāzes apgādes sistēma siltumnīca - dabasgāzes alternatīva

Kūtis, staļļi, vistaudzētavas un cūku fermas

Autonomās sašķidrinātās gāzes apgādes iekārtas ir ērti izmantot arī gazifikācijai kūtīs, staļļos, vistaudzētavās un cūku fermās. Konkrētās telpas var tikt apkurinātas, piemēram, ar klasiskajiem karstā ūdens apkures radioatoriem, kuriem paredzēto ūdeni var uzsildīt ar gāzes katla palīdzību.  

Organisko atkritumu utilizācijas uzņēmumi

Sašķidrinātas gāzes apkures sistēmu ir ērti izmantot arī organisko atkritumu utilizācijas jeb sadedzināšanas kompleksos. Gazifikācija ir izdevīga dažādiem mērķiem, bet īpaši ērta tā ir, piemēram, putnu fermās, kur regulāri nepieciešams kremēt putnu liemeņus, spalvas un blakusproduktus.  

Sašķidrinātā gāze – rezerves resurss ražotājiem

Iemesls apsvērt dabasgāzes alternatīvas nav tikai augstā un svārstību ziņā neprognozējamā gāzes cena, bet arī bet arī mainīgā situācija gāzes tirgū. Uzņēmējiem svarīgi domāt arī par nepārtrauktu gāzes pieejamību, kas šobrīd ir visai neparedzama, jo ir iespējama arī rezervju izsīkšana.  

Ņemot vērā to, ka autonomo sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkot ir izdevīgi un ļoti ātri, uzņēmumiem to vērts apsvērt arī kā rezerves variantu dabasgāzei. Sašķidrinātās gāzes iekārtas ierīkošanas cena ir visai zeme, turklāt ieguldījuma atdeve (return of investment) ir ļoti strauja.  

Ieguldi Intergaz iekārtā un atgūsti jau pēc mēneša!

Ir nozares, kurās mainīgā situācija gāzes tirgū un dabasgāzes augstās cenas jūtamas daudz straujāk un biznesu ietekmē vairāk, taču ikvienai nozarei, kur ražošanas procesā izmanto gāzi, svarīgi pieņemt tālredzīgus lēmumus, un nodrošināties ar izdevīgu alternatīvu – autonomu sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu.  

Intergaz Latvijā tikko realizējis projektu ar ražošanas uzņēmumu, kur klienta investīcija sašķidrinātās gāzes apgādes iekārtas ierīkošanai bijusi tikai 13 000 eiro – turklāt šo summu uzņēmums atguvis jau pirmā mēneša laikā pēc iekārtas ierīkošanas. 

Autonomās gāzapgādes iekārtu darbība ražošanas uzņēmumos

Autonomās gazifikācijas sistēmas ierīkošana uzņēmumos

Autonomās gāzesapgādes sistēmas pamatelements ir gāzes tvertne. Tā ir īpaši aprīkota tilpne sašķidrinātās gāzes – propāna un propāna-butāna maisījuma glabāšanai. Atkarībā no ražotnes lieluma un vajadzībām vajadzībām tiek izvēlēts atbilstošākais tvertnes tilpums vai no vairākām tvertnēm izveidots vienots rezervuārais parks. Pēc tam sašķidrinātā gāze no gāzes tvertnes pa pazemes gāzesvadiem tiek nepastarpināti nogādāta gāzi patērējošās iekārtās.  

Ja sašķidrinātās gāzes patēriņš ir salīdzinoši augsts, sistēmu papildina arī citi elementi – iztvaicētāji vai arī iztvaicēšanas iekārtas ar reducētās gāzes sistēmu. Iztvaicētājos propāna-butāna šķidrā fāze tiek pārvērsta gāzveida fāzē, un reducēšanas sistēma nodrošina gāzes patēriņa iekārtām vajadzīgo spiedienu. Nelielās sistēmās nav vajadzīgi iztvaicētāji, jo pietiek ar dabisko gāzes maisījuma iztvaikošanu, kas notiek pašā gāzes tvertnē.

Vairāk par sašķidrinātās gāzes iekārtu uzstādīšanu lauksaimniecības uzņēmumiem lasi mūsu iepriekš sagatavotajā rakstā “Autonomā gazifikācija lauksaimniecības uzņēmumiem”.

Intergaz gāzapgādes tirgū darbojas jau 20 gadus, un ir otrais lielākais sašķidrinātās gāzes importa uzņēmums Baltijā. Uzņēmums specializējas autonomo gāzesapgādes sistēmu projektēšanā un montāžā gan privātmājām, gan rūpniecības objektiem, kā arī nodarbojas ar sašķidrinātas gāzes vairumtirdzniecību un mazumtirdzniecību (gāzes balonu piegāde, autogāze, gāzes iekārtas). Starp mūsu klientiem Latvijā ir tādi lielie ražošanas uzņēmumi kā A/S “Tukuma Straume”, “Baltic Agro”, “Rankas Piens”, “Brīvais Vilnis”, A/S “Balticovo”,  “Venta FM”, “Voka” un citi.