Mēs izmantojam sīkfailus (cookies), lai Jūs varētu lietot mājaslapu pēc iespējas daudzveidīgāk
Es piekrītu

Mājas siltināšana un apkure. Ar ko tās atšķiras un kas tām ir kopīgs?

Mūsu blogā jau reiz rakstījām par nepieciešamību pievērst uzmanību mājas siltināšanai: Faktori, kas ietekmē siltuma zudumus jūsu māja.

Šodien mūsu draugi - uzņēmums Gamo LV - vēlas plašāk pastāstīt par mājas siltināšanu, par to, kur un kāpēc jāiegulda nauda celtniecības laikā, lai ziemā baudītu siltumu un omulību.

Zināms, ka mājas būvniecības vai rekonstrukcijas laikā ir jārisina dilemma, kam tērēt vairāk līdzekļu: siltināšanai (jāpalielina siltumizolācijas materiāla slānis) vai arī jaudīgākai apkures sistēmai.

Kas traucē racionalizēt investīcijas?

Trūkst izpratnes par to, ka:

  • māja ir integrēta sistēma, kurā viss ir savstarpēji saistīts
  • izolācija nav tikai materiāls, kas palīdz saglabāt siltumu, tai papildu ir nepieciešami arī hidroizolācijas, vēja aizsardzības un blīvējuma materiāli (hermētiķi)
  • ēkas hermētiskuma pakāpe ir jāņem vērā jau apkures sistēmas projektēšanas posmā
  • vispirms ir jālikvidē siltuma noplūdes iespējas, izmantojot drošu izolācijas materiālu, un tikai pēc tam var izvēlēties ērtu un ekonomiski pamatotu apkures sistēmu
  • ēkas hermētiskums tieši ietekmē kurināmā apjomus, kuri būs vajadzīgi apkurei, apkures katla jaudu un telpu piesilšanas ātrumu

Kādēļ ir svarīgi to zināt?

Būvējot māju ļoti bieži rūpīga uzmanība tiek pievērsta tikai vienai vai divām procesa daļām, taču tiek gaidīti būtiski rezultāti. Spilgts piemērs - apkure ar sašķidrināto gāzi.

Tie ir brīnišķīgi ieguldījumi: ļoti ērti, ekoloģiski, turklāt šāda veida apkure vispār neprasa laiku iekurināšanai un tīrīšanai. Taču nepievēršot uzmanību mājas konstrukcijai kopumā, sašķidrinātās gāzes apkure var radīt lielu vilšanos.

Nehermētiskā mājā šādas apkures efektivitāte būtiski samazināsies, savukārt tas palielinās jūsu tēriņus par kurināmo. Sistēma mājā nepārtraukti uzturēs iestatīto temperatūru, tērējot vairāk gāzes.

Kāda ir atšķirība starp siltinātu māju un hermētisku māju?

Siltinātu māju klāj būvnormatīviem un mūsu valsts likumdošanai atbilstošu siltumizolācijas materiālu kārta.

Proti, tie ir izgatavoti no sertificētiem materiāliem un ir noturīgi, taču tas arī ir viss. Savukārt hermētiskā māja jeb pasīvā māja (A klase) būs tikai tāda ēka, kurā gaisa apmaiņa ir N50 max= 0,6 h –1.

Tas nozīmē, ka pie gaisa retinājuma 50 Pa (atbilst spēcīgam vējam 10-15 m/sek.) gaiss telpā atjaunosies 0,6 reizes stundā. Praksē šis rādītājs nozīmē pilnīgu caurvēju neesamību.

Kur nehermētiskā mājā parasti ir vērojamas vislielākās gaisa noplūdes?

Vissvarīgākais ir jumts. Tas nav tikai jumta segums, bet arī jumta struktūras daļa un izolācijas materiāli. Mēs zinām, ka gadījumos, kad tiek izmantota tradicionālā siltumizolācija, ir nepieciešams uzstādīt papildu izolācijas plēves (membrānas).

Taču bieži aizmirstam par to, ka tām ir jānodrošina arī droša visu materiālu piekļaušanās un celtniecības mezglu hermētiskums. Jumta izolācija nedrīkst arī traucēt ūdens tvaiku izvējošanai atmosfērā, tai jāsaglabā siltums, jākavē sēnīšu izplatība, kondensāta veidošanās un konstrukciju elementu rūsēšana.

Turklāt celtniekiem jānodrošina droši būvkonstrukciju savienojumi, pareizi jāuzstāda mansarda logi u.t.t. Jo energoefektīvāku ēku mēs vēlamies uzbūvēt, jo mazāk gaisa caurlaidīgai tai jābūt, taču tas ir pietiekami sarežģīts uzdevums.

Tieši tādēļ pareizu siltumizolācijas materiālu izvēli ir ārkārtīgi svarīga. Turklāt mēs bieži vien nespējam iedomāties, cik blīvi izolētas ir sienas un pamati, kādi logi ir uzstādīti. Šīs vietas ir siltā gaisa noplūžu maģistrālie virzieni, kuriem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Kādēļ projektētājiem jāņem vērā mājas hermētiskums?

Apdomāsim divas situācijas: apkures sistēmas darbība parastā mājā un gadījumā, ja ēka ir blīvi izolēta. Bieži projektā tiek paredzēta nedaudz jaudīgāka apkures sistēma, nekā būtu nepieciešams.

Tas notiek tādēļ, jo tiek pieļauts, ka siltais gaiss aizplūdīs pa spraugām. Ievērojot nepieciešamību kompensēt šādus konstrukciju defektus, jūs pērkat dārgāku un jaudīgāku apkures sistēmu. Ja jūs izvēlēsieties mazāk jaudīgu un lētāku apkures sistēmu, taču mājās būs siltuma noplūdes, apkures iekārtas darbosies ar maksimālu jaudu.

Turklāt patērēsiet vairāk kurināmā, kas būtiski palielinās jūsu tēriņus par apkuri. Gadījumā, ja jūs ievērosiet projektētāja ieteikumus un uzstādīsiet jaudīgu apkures katlu, bet ēka būs droši hermetizēta, radīsies pretēja situācija. Mājā būs pārāk karsti un nekomfortabli.

Būs nepieciešami papildu līdzekļi telpu atdzesēšanai. Lai klients izvairītos no liekiem papildu izdevumiem, projektētājam ir jāņem vērā mājas hermētiskuma pakāpe. Bet vislabāk - jau uzreiz projektā jāparedz modernu izolācijas materiālu pielietošanu.

Kādēļ ēkas hermētiskums ir tik ļoti svarīgs?

Jo vairāk jūs ieguldāt hermetizācijā, jo mazāk jaudīga un mazāk dārga apkures sistēma jums būs vajadzīga.

Taču, ja apkures sistēma jau ir uzstādīta, tās nomaiņa ar jaunu, atbilstošāku konkrētajām vajadzībām, kā mēs jau runājām iepriekš, prasīs lielus kapitālieguldījumus. No otras puses, siltināšanas materiālu nomaiņa nesen celtai mājai ir dārgs un sarežģīts pasākums.

Daudz praktiskāk ir izvirzīt augstas prasības siltināšanai jau no paša sākuma. Kā mājas hermētiskums ietekmē apkures iekārtu jaudu?

Ja aplūkojam modernos tehnoloģiskos izolācijas materiālus, piemēram, hermētisko siltinātāju GAMO, kas nodrošina augstu gaisa pretestību, tad apkures iekārtu izmantojamā jauda var tikt samazināta līdz pat 35%. Diezgan iespaidīgi, vai ne?

Tāpat iespējams samazināt gaisa kondicionēšanas (gaisa atdzesēšanas) izmaksas - 35%.

Tātad - kopsavilkums

Jāsaprot, ka izolācijai bez hermetizācijas nav jēgas. Ja jūsu māja ir hermētiska, tad jūs varat brīvāk izvēlēties apkures ierīces. Mēs bieži vien izvēlamies mazāk ērtu apkures sistēmu, jo mūs piesaista zemāka siltuma aģenta cena.

Uzskatām, ka, ja kurināsim ar malku, tad ietaupīsim, kaut arī zaudēsim ērtības. Hermētiska māja ļauj iztikt bez šiem apsvērumiem. Ja apkurei jātērē nedaudz kaloriju, tad, izvēloties apkuri mājai, var balstīties uz personiskiem apsvērumiem, piegādes ērtumu un citiem faktoriem.

Tā, piemēram, ja māja ir siltināta un hermētiska, jūsu izdevumi par apkuri būtiski samazināsies, bet vienlaikus jūsu mājā būs tik ērti un silti, cik jums tas ir nepieciešams. Neaizmirstiet, ka ēkas projektēšanas posmā ir jāizvēlas arī apkures veids.

Ja jūs vēlaties, lai jūsu mājas apkure neprasītu jūsu laiku un spēkus, iesakām pievērst uzmanību mājas apkurei, kurā izmantota sašķidrinātā gāze (propāns, propāns - butāns). Šāda veida apkure darbojas pēc principa: ieslēdz un aizmirsti, par to vairāk var lasīt šeit: Pieci iemesli, kādēl mājas apkure ar sašķidrināto gāzi ir labākā izvēle.
Bezmaksas tālrunis: 20001804
© Intergaz 2023. Visas tiesības ir aizsargātas
INTERGAZ SIA
LV51503023031
Vaļņu iela 30, Daugavpils, LV­5401, LVA
AS BluOr Bank
CBBRLV22
LV57CBBR1126356400010
SWIFT: CBBRLV22
Ātrās saites
Rekvizīti
20001804
Lielirbes iela 1,
Rīga, LV-1046
Birojs Rīgā
Vaļņu iela 30,
Daugavpils, LV-5401
Birojs Daugavpilī
Seko mums