1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Gāzes apkures katli nav atbildīgi par slikto gaisa kvalitāti Rīgā

Pagājušā gada nogalē Rīgas dome nāca klajā ar paziņojumu: lai īstenotu klimatneitralitātes mērķus, galvaspilsētā plānots samazināt jebkāda veida fosilā kurināmā izmantošanu apkures iekārtās. Tādējādi, ņemot vērā šo ierobežojumu, no 2025. gada paredzēts aizliegt jaunu gāzes apkures katlu uzstādīšanu daudzdzīvokļu mājās un privātmājās Rīgas teritorijā.

 

Jāatzīmē, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) eksperti jau paziņojuši, ka Rīgas domes saistošajos noteikumos par siltumenerģijas ražošanas veidu izvēli ir būtiski trūkumi, tāpēc lēmums par dažādu veidu apkures iekārtu aizliegšanu esošajā redakcijā nav saskaņots.

 

Pēdējās atļaujas uzstādīšanai – 2024. gada decembrī; remontēt drīkstēs arī pēc tam

Rīgas domes lēmumā minēts, ka pēdējās atļaujas uzstādīt jaunas gāzes apkures iekārtas daudzdzīvokļu mājās un privātmājās tiks izsniegtas 2024. gada decembrī. Lēmumu Rīgas dome pamato ar nepieciešamību uzlabot gaisa kvalitāti galvaspilsētas teritorijā, un tika paredzēts, ka viens no veidiem, kā sasniegt šo mērķi, ir pakāpeniski samazināt to apkures iekārtu skaitu, kurās tiek izmantots fosilais kurināmais, tostarp gāzes katlus.  

Lēmums paredz, ka no 2025. gada iepriekš uzstādītos gāzes katlus joprojām drīkstēs remontēt – tas nozīmē, ka pat tad, ja Rīgas domes lēmums tiks apstiprināts, funkcionējošos gāzes katlus būs ļauts izmantot, kamēr vien tie būs darba kārtībā. Jāņem vērā gan, ka, ja tie saplīsīs tā, ka vairs nedarbojas, pēc 2025. gada nomainīt tos pret jaunām gāzes iekārtām būs aizliegts.

Alternatīvas gāzes apkures katliem; vai videi draudzīgākas?

Rīgas domes lēmumā minētas vairākas gāzes katlu alternatīvas: atjaunojamo energoresursu enerģijas izmantošana, biomasas apkures sistēmas vai pieslēgums “Rīgas Siltums” pakalpojumam. Taču lielākā daļa no minētajām alternatīvām rada visai pamatotas bažas par to, vai plānotais aizliegums ir piemērots risinājums gaisa piesārņojuma problēmai.

Piemēram, ieteikums kā alternatīvu izmantot vietējos energoresursus - biomasas apkures sistēmas ir klajā pretrunā ar Rīgas domes mērķi samazināt piesārņojumu galvaspilsētas teritorijā un uzlabot gaisa kvalitāti. Zināms, ka gāze degot neizdala kaitīgus sadegšanas izmešus, putekļus un kvēpus, savukārt, piemēram, malka un ogles sadegot veido kaitīgus izmešus, kā arī rada bīstamus, kodīgus dūmus, kas gaisa kvalitāti būtiski pasliktina.  

Savukārt ieteikumam gāzes apkures sistēmas aizvietot ar atjaunojamo energoresursu enerģiju, piemēram, siltumsūkņiem telpu uzsildīšanai, Latvijas klimatiskajos apstākļos ir visai vājš segums. Zināms, ka Latvijā, ziemā gaisa temperatūra nereti ir pat zemāka par -20 C. Zema gaisa temperatūra samazina siltumsūkņu energoefektivitāti – tie tad tiek darbināti ar elektrību, kas ir viens no dārgākajiem enerģijas veidiem Latvijā.  

Kas piesārņo Rīgu?

Jautājums par to, vai Rīgas domes ieteiktās gāzes apkures katlu alternatīvas ir Latvijas apstākļos “dzīvotspējīgas” un vai nerada lielāku piesārņojumu nekā gāzes apkures izmantošana, nav vienīgais, kuru vērts uzdot kontestā ar domes visai pārsteidzīgo lēmumu. Kā jau iepriekš minēts, galvenais iemesls plānotajam gāzes apkures katlu aizliegumam ir nepieciešamība samazināt gaisa piesārņojuma līmeni.  

Taču, saskaņā ar Rīgas domes Mājokļu un vides departmenta Vides Pārvaldes Vides uzraudzības nodaļas veikto pētījumu par gaisa piesārņojumu Rīgā 2020. gadā, lielākais gaisa piesārņojuma avots Rīgas teritorijā ir nevis mājokļu apkures sistēmas, bet gan automašīnas. Būtiski ir ņemt vērā arī to, ka visaugstākie piesārņojuma rādītāji novēroti tieši augusta mēnesī, kad apkure praktiski netiek izmantota – tas liek secināt, ka “vainīgais” gaisa piesārņojumā tiek meklēts nepareizajā vietā.

Taču Rīgas domes lēmums ir pretrunā ne tikai ar pašu paspārnē strādājošās Vides uzraudzības nodaļas pētījuma rezultātiem. Pirms pāris dienām, 2022, gada 2. februārī Eiropas Komisija nāca klajā ar Klimata akta papildinājumiem (Taxonomy Complementary Climate Delegated Act on climate change mitigation and adaptation), kur skaidri pavēstīts, ka ņemot vērā zinātnes ekspertu padomus un šībrīža tehnoloģiskās attīstības stadiju, gāze un kodolenerģija ir tieši tās nozares, kurās nepieciešams investēt, lai pēc iespējas veiksmīgāk sasniegtu ES iecerētos klimatneitralitātes mērķus! Šis slēdziens ir klajā pretrunā ar Rīgas domes plānu samazināt gāzes izmantošanu apkurē, kā arī ieteikumu to aizvietot to ar gaisa kvalitāti daudz vairāk degradējošu cieto kurināmo.

Lēmums var tikt pieņemts tikai ar VARAM piekrišanu

Iepriekš minētais lēmums par jaunu gāzes apkures katlu uzstādīšanas aizliegumu no 2025. gada pagaidām pieņemts tikai Rīgas domes līmenī – to vēl nav apstiprinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.  

Sašķidrinātās gāzes apgādes uzņēmums Intergaz kopā ar Latvijas Sašķidrinātās naftas gāzes asociācijas pārstāvjiem plāno vērsties pie VARAM ar lūgumu uzklausīt industrijas ekspertu viedokļus, aicinot ministru kritiski izvērtēt Rīgas domas piedāvātās gāzes apkures alternatīvas un veidot vadlīnijas, kuras patiesi ļautu Rīga realizēt iecerētos klimatneitralitātes mērķus. Gan uzņēmums, gan asociācija piedāvās atbalstu un ekspertīzi situācijas izvērtēšanā un gan iedzīvotājiem, gan pilsētvidei optimālu lēmumu pieņemšanā.

Varēs turpināt ierīkot gāzes apkures katlus ārpus Rīgas

Jāpiemin, ka iecere aizliegt gāzes apkures katlu uzstādīšanu no 2025. gada, attiecas tikai uz Rīgas teritoriju – neatkarīgi no VARAM lēmuma, pēc 2025. gada ārpus Rīgas joprojām būs iespējams izvēlēties katrai mājsaimniecībai piemērotāko apkures veidu, kas, īpaši vietās, kuras atrodas tālu no centrālā gāzes vada, nereti ir tieši sašķidrinātās gāzes apkures sistēma ar tvertni.  

Skaties Intergaz sagatavoto video par plānotajiem ierobežojumiem un ar tiem saistītajiem potenciālajiem sarežģījumiem apkures lietotājiem:

Par Intergaz

SIA Intergaz gāzapgādes tirgū darbojas jau 20 gadus, un ir otrais lielākais sašķidrinātās gāzes importa uzņēmums Baltijā. Uzņēmums iekļauts TOP 150 Latvijas uzņēmumu skaitā, turklāt ir lielākais nodokļu maksātājs Latgales novadā. Uzņēmums nodrošina pilnu pakalpojumu spektru attiecībā uz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu, kā arī sistēmas tālāko tehnisko apkalpošanu. Tāpat Intergaz šos pakalpojumus piedāvā gan biznesa, gan privātajiem klientiem. Intergaz piedāvā augstvērtīgu produktu, kā arī ērtu un drošu apkalpošanu!

Ja interesējies par iespēju izmantot kādu no Intergaz pakalpojumiem, sazinies ar uzņēmuma pārstāvi pa tālruņa numuru 1804, vai arī apmeklē Intergaz mājaslapu, kurās varēsi pieteikties saņemt cenas piedāvājumu vai bezmaksas konsultāciju, kā arī aizpildīt pieteikuma anketu un saņemt individuālu pakalpojuma piedāvājumu no Intergaz speciālista. Intergaz gadu gaitā ir ieguvis neskaitāmu korporatīvo klientu uzticību, kurus ar uzņēmumu vieno ilgtermiņa sadarbība – pievienojies apmierināto klientu pulkam!