1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Apkure ar gāzes baloniem vs. apkure ar gāzes tvertni

Pēdējā laikā Latvijā popularitāti gūst apkures sistēma, kas darbojas ar gāzes baloniem (propāns). Šajā rakstā pastāstīsim vairāk par šo apkures sistēmu, kā arī salīdzināsim to ar sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu, kur tiek izmantota gāzes tvertne.

Kā strādā gāzes balonu apkures sistēma ar propānu?

Pie mājas tiek uzstādīts metālisks skapis ar sešiem 79 litru gāzes baloniem. Gāzes vads tos savieno ar gāzes katlu, kas atrodas mājā. Gāzes katls sašķidrināto gāzi (propānu) no baloniem izmanto mājas apkurei, ūdens uzsildei un ēdiena pagatavošanai uz gāzes plīts. Sākumā sistēma izmanto tikai trīs gāzes balonus, kas novietoti metāla skapī. Kad pirmie trīs gāzes baloni beidzas, sistēma automātiski pārslēdzas uz atlikušajiem trīs 79-litrīgajiem propāna baloniem. 

 

Metāliskais gāzes skapis ar sešiem 79 litru gāzes baloniem
Metāliskais gāzes skapis ar sešiem 79 litru gāzes baloniem

Gāzes balonu apkures sistēma aprīkota ar telemetrijas sistēmu un gāzes skaitītāju. Telemetrijas sistēma seko līdzi gāzes atlikumam gāzes balonos, un, tiklīdz pirmie trīs baloni beidzas, sistēma automātiski piegādātājam paziņos, ka pamatbaloni ir beigušies un sistēma pārgājusi uz rezerves balonu izmantošanu. Tuvākajā laikā zvanu centra operators ar jums sazināsies un saskaņos ar jums piemērotu laiku un apstākļus gāzes balonu nomaiņai jūsu apkures sistēmā. Gāzes skaitītājs tiek izmantots, lai izmērītu patērēto gāzes apjomu norādītajā laika intervālā. Tas nozīmē, ka jāmaksā nevis par gāzes baloniem, bet gan par faktiski patērēto sašķidrinātās gāzes (propāna) apjomu iepriekšējā mēnesī – saskaņā ar gāzes skaitītāja rādījumiem. Tas ir būtiski tādēļ, ka atsevišķās situācijās gāzes balons var būt palikusi neiztērēta sašķidrinātā gāze. Attiecīgi – pateicoties gāzes skaitītājam, jums nebūs jāpārmaksā, norēķinoties par balonu atlikušo neiztērēto gāzi.

Gāzes skatītājs
Gāzes skatītājs

Kādiem objektiem paredzēta gāzes balonu apkures sistēma ar propānu?

Gāzes balonu apkures sistēma paredzēta vasarnīcām un nelielām ārpilsētas kotedžām ar gāzes katliem, kuru jauda ir līdz 35 kW. Ja jums uzstādīts katls ar lielāku jaudu, tiek rekomendēta apkures sistēma ar gāzes tvertni. Tas tādēļ, ka gāzes katliem, kuru jauda pārsniedz 35 kW, efektīvai darbībai nepieciešams liels gāzveida fāzes apjoms (uzglabājot gāzes balonos vai gāzes tvertnēs, sašķidrinātajai gāzei izšķir divas fāzes: gāzveida un šķidro). 

Gāzes katla darbībai nepieciešama tieši gāzveida fāze, kas veidojas, iztvaikojot šķidrajai fāzei. Šķidrās fāzes iztvaikošana notiek līdz noteiktam spiediena līmenim gāzes balonā vai gāzes tvertnē. Tādēļ – jo lielāka tilpne, kurā tiek glabāta sašķidrinātā gāze, jo vairāk tajā gāzveida fāzes un lielāks tās veidošanās ātrums. Attiecīgi – ja gāzes balonu apkures sistēma tiks pieslēgta objektam ar jaudīgu gāzes katlu (virs 35 kW), var rasties problēmas ar gāzveida fāzes nepietiekamību, kā rezultātā gāzes katls var strādāt nekorekti. Tāpēc objektiem ar lielu apsildāmo platību un ar jaudīgāku gāzes katlu tiek rekomendēts uzstādīt gāzapgādes sistēmu ar gāzes tvertni (tas tādēļ, ka lielāka izgarošanas laukuma dēļ gāzes tvertnē gāzveida fāze veidojas ātrāk nekā gāzes balonos). 

Kā darbojas sašķidrinātās gāzes apkures sistēma ar gāzes tvertni?

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēma ar gāzes tvertni darbojas pēc tāda paša principa kā gāzes balonu apkures sistēma. Vienīgi šajā gadījumā sašķidrinātā gāze tiek uzglabāta nevis gāzes balonos, bet gan gāzes tvertnē. Gāzes tvertnēm iespējami dažādi izmēri (2,7 m3,  4,8 m3, 6,4 m3 utt.), un tās var būt novietotas virs zemes vai pazemē. Tvertnes tilpums tiek izvēlēts, vadoties pēc plānotā gāzes patēriņa. Optimālais variants – sašķidrinātās gāzes krājumi visai apkures sezonai. 

Divu sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu salīdzinājums

Gāzes balonu apkures sistēmai pie kritērija "Komforta līmenis" atzīmēts dzeltenais aplītis tādēļ, ka šai sistēmai nepieciešama visai bieža gāzes balonu nomaiņa. Savukārt apkures sistēma ar gāzes tvertni tiek uzpildīta tikai vienu vai divas reizes gadā (atkarīgs no izvēlētā gāzes tvertnes apjoma).

Cik maksā sašķidrinātās gāzes apkures sistēma? Kura no abām sistēmām ir lētāka?

Gāzes balonu apkures sistēma ar propānu

Gāzes balonu apkures sistēma ar propānu:

Propāna gāzes balonu apkures sistēmas izmaksas tiek aprēķinātas individuāli katram projektam. Uzmanību! Norādītā bāzes cena neietver projekta izstrādes izmaksas, gāzes skaitītāju un telemetrijas sistēmu. Precīzu gāzes balonu apkures sistēmas izmaksu aprēķinam ieteicams pieteikt uzņēmuma Intergaz kvalificēta speciālista bezmaksas izbraucienu uz objektu. Speciālista bezmaksas izbraucienu var pieteikt, zvanot uz īso tālruņa numuru 1804 vai aizpildot anketu mūsu mājaslapas sadaļā Kontakti.

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēma ar gāzes tvertni

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēma ar gāzes tvertni

Izmaksas sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai ar gāzes tvertni tiek aprēķinātas katram projektam individuāli. Atšķirībā no gāzes balonu apkures sistēmas, projekta saskaņošanas un apkures sistēmas uzstādīšanas procesā nepieciešams pieturēties pie noteiktām prasībām attiecībā uz gāzes tvertnes novietojumu gazificējamā objekta teritorijā. Viena no šādām prasībām – ka gāzes tilpnei jāatrodas vismaz 4 metru attālumā no ēkas. Tieši tāpēc izejmateriālu izmaksas par gāzes vada ierīkošanu no gāzes tvertnes līdz gazificējamajam objektam dažādos projektos variējas un attiecīgi ietekmē arī kopējo tāmi. Tāpat arī atkarībā no paredzamā sašķidrinātās gāzes patēriņa katram projektam tiek izvēlēta atbilstošākā tilpuma gāzes tvertne (tā, lai gāzes krājumi pietiktu visai apkures sezonai). Gāzes tvertņu cenas ir atkarīgas no izvēlētā apjoma. Tādēļ, lai aprēķinātu izmaksas sašķidrinātās gāzes apkures sistēmai ar gāzes tvertni, vislabāk ir pieteikt bezmaksas izbraukumu – objektā ieradīsies kvalificēts mūsu uzņēmuma speciālists, veiks visus nepieciešamos mērījumus un ieteiks optimālo jūsu mājas apkures sistēmas komplektāciju. Uzņēmuma Intergaz kvalificēta speciālista bezmaksas izbraucienu var pieteikt, zvanot uz īso tālruņa numuru 1804 vai atstājot pieteikumu mūsu mājaslapas sadaļā Kontakti.

Vai pastāv iespēja sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu īrēt?

Mēs, uzņēmums Intergaz, vienmēr cenšamies būt iespējami klientorientēti, un tieši tādēļ esam izstrādājuši maksimāli pārskatāmu sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas izīrēšanas iespēju (abonentmaksa). 

Ko ietver abonentmaksa?

  1. Maksu par ārējās gāzesapgādes sistēmas izmantošanu (tvertne vai skapis + gāzes vads līdz jūsu namam)
  2. Ikgadēju sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas tehinisko apkalpošanu
  3. Telemetrijas sistēmu, kas ļauj izsekot gāzes atlikumam gāzes apgādes sistēmā

Ko abonentmaksa neietver?

  1. Iekšējā gāzes vada izmaksas (ēkas iekšienē)
  2. Projekta izstrādes izmaksas
  3. Zemes darbu izmaksas

Kur vērsties, lai pakonsultētos par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu?

SIA “Intergaz” nodrošina pilnu pakalpojumu spektru attiecībā uz sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanu: projektēšanu, projekta saskaņošanu, uzstādīšanu un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas tālāko tehnisko apkalpošanu.

Kāpēc Intergaz?

  1. Fantastiska pieredze – 16 savas pastāvēšanas gados uzņēmums Intergaz izveidojis vairāk nekā 2670 autonomās gāzes apgādes sistēmas – no privātmājām un kotedžu ciematiem līdz lieliem rūpnieciskajiem objektiem. Starp Intergaz klientiem ir tādi uzņēmumi kā Piebalgas Alus, Pure Chocolate, Balticovo un citi.
  2. Pašiem savas uzstādīšanas brigādes – uzņēmuma Intergaz kvalificētie speciālisti izpilda visu montāžas, palaišanas un sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas servisa apkalpošanas darbu kompleksu.
  3. Neesam atkarīgi no starpniekiem – mums ir pašiem savs gāzes termināls, noliktavu komplekss, kā arī kvalificēti štata darbinieki un pilns nepieciešamā aprīkojuma klāsts sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas uzstādīšanai visā Latvijā.
  4. Strādājam visā Latvijā – uzstādām sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas jebkurā, pat visgrūtāk sasniedzamākajā Latvijas vietā.

Uzņēmuma Intergaz kvalificētie speciālisti veiks finanšu aprēķinus un izvēlēsies jūsu mājai piemērotāko gāzes aprīkojumu. Pieteikt kvalificēta speciālista bezmaksas izbraucienu iespējams, zvanot uz īso tālruņa numuru 1804 vai aizpildot pieteikumu mūsu mājaslapas sadaļā Kontakti.

Atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu