1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Zibensnovedējs – jūsu mājas drošības garants


Zibens ir gigantiska elektriskā izlāde, kurai piemīt spēcīgs elektriskais lādiņš – līdz pat 100 tūkstošiem ampēru. Kā arī spriegums līdz 50 miljoniem voltu. Tas ir nopietns pārbaudījums privātmājām, kā arī to iemītniekiem. Kādam negaiss ir īsts piedzīvojums, bet lielākajai daļai tas asociējas ar bailēm un iespējamiem īpašuma zaudējumiem. Un uztraukumam ir pamats – tiešs zibens trāpījums mājai, vai arī blakus tai, ir drauds cilvēku veselībai un dzīvībai. Tam var sekot ugunsgrēks un pie strāvas pieslēgtās sadzīves tehnikas izsišana no ierindas. Visbiežāk šī dabas parādības “uzdarbošanās” rada visai nopietnas sekas.Lai kliedētu uztraukumu un negaisa laikā neizjustu šausmas, pieņemsim nepieciešamos mērus. Šoreiz zibensnovedējs ir mūsu pirmais un lielākais palīgs.Zibensnovedēja sistēma ir vienkārša: Tā sastāv no zibens uztvērēja, strāvas novedēja un zemētāja.

Zibens uztvērējs

Zibens uztvurejs-1

1.5 m garš metālisks stienis, kurš jonizē ap sevi apkārt esošo gaisu un uztver zibens izlādi. Tiek izgatavots no metāla – cinkota tērauda, vara. To uzstāda jumta augstākajā punktā. Ja jumta konstrukcija ir sarežģīta, šādos gadījumos ieteicams uzstādīt vairākus zibens uztvērējus. Tā diametrs nedrīkst būt plānāks par 12 mm. Kā arī, tam obligāti jābūt lodētam no augšas,neatstājot tukšu vidu. Jāielāgo, ka zibens uztvērēju nepieciešams savienot ar visiem metāliskajiem priekšmetiem, kas atrodas uz jumta – ventilatoriem, notekcaurulēm, kāpnēm.

Starp citu, ja mājas apkārtnē atrodas koks, kurš ir augstāks par 10 – 15 m, to var izmantot kā turētāju, uzstādot tā virsotnē zibens uztvērēju.

Strāvas novedējs

stravas novedejs-2

Novada zibens uztvērēja noķerto elektrisko lādiņu līdz zemētāja kontūrām. Tas ir tērauda vads, kurš iztur 200 ampēru lielu strāvu. Ļoti rūpīgi jāattiecas pret zibens uztvērēja un strāvas novedēja lodēšanas vietām, lai izvairītos no šo divu zibensaizsardzības elementu stiprinājuma vājināšanās vai izjukšanas. Strāvas novedēju vēlams uzstādīt tālāk no logiem un durvīm. Zibens novedēja garumam jābūt maksimāli īsam.

Zemētājs

zemetajs-3 Tā ir finiša taisne zibens izlādei, kura nonākusi uztvērējā. Tā sastāv no diviem – trim elektrodiem, kuri savienoti savā starpā un ievietoti zemē. Atcerieties: elektroiekārtām un zibensaizsardzībai jābūt kopīgam zemētājam. Zemētāju ierok ne tuvāk par 1 m no sienām un ne tālāk par 5 m no gājēju celiņiem. Sausā gruntī 2 - 3 m gari stieņi tiek uzstādīti vertikāli 0,5 m dziļumā un savā starpā savienojas.

Mitrā gruntī zemētājs ir metāla stūrīšu veidā, atsperes tiek izvietotas horizontāli, sākot no 0,8 m dziļuma.

Padomi zibens novedēja montāžā un apkopē:

  • Visiem savienojumiem jābūt lodētiem, nekādā gadījumā neizmantojiet skrūves kā savienojumelementu.
  • Pārliecinieties par to, ka zibens uztvērējs atrodas pašā augstākajā mājas punktā.
  • Rūpīgi stipriniet visus zibensaizsardzības elementus, lai tie nekarātos un nenodiltu.
  • Ik gadu, tuvojoties negaisa sezonai, ir nepieciešams apsekot zibensnovedēju un visas tā sastāvdaļas, kā arī stiprinājumus, lai laicīgi konstatētu radušos lūzumus, veiktu kādu detaļu nomaiņu vai krāsošanas darbus.
  • Vienreiz trīs gados – pārbaudiet savienojumu funkcionalitāti, iztīriet kontaktus, pievelciet vājinātos savienojumus.
  • Ik pēc 5 gadiem atveriet zemētāja elektrodus, pārbaudiet to savienojumu drošību un korozijas dziļumu.
Rezultāts ir tūlītējs!

---

Bet kompānija INTERGAZ parūpēsies par siltumu jūsu mājoklī!