1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Būvniecības padomi. Ventilācija mājā.

Jūs sagatavojāt mājas projektu, ņēmāt vērā visus mūsu iepriekšējos padomus par būvniecību, ievērojāt visas nianses un esat gatavi sākt? Stop! Bet vai padomājāt par vēdināšanu mājā?Vispirms mēģināsim saprast, kādēļ mājai nepieciešama ventilācija. Vispār jau var atvērt logu, un svaigs gaiss jau tāpat ieplūdīs mājā. Patiesībā ventilācija ir nepieciešama, lai gaiss jūsu mājā būtu svaigs un tīrs, nezaudējot siltumu - tas neizbēgami notiks, atverot logus vēdināšanai. Turklāt caur logu gaiss jūsu mājā kļūs mitrāks un netīrāks, savukārt tas var kļūt radīt sēnīšu un pelējuma perēkli.

Lai mājā panāktu ideālu gaisu, nav vērts taupīt uz ventilācijas sistēmas rēķina. Neaizmirstiet, ka no gaisa tīrības ir atkarīga jūsu tuvinieku veselība.

Ventilacija-maja-1

Vispirms apskatīsim katru mājas telpu, lai varētu saprast, kas būtu jāiegūst no labas ventilācijas sistēmas mājā. Nav svarīgi, cik stāvu un telpu jūs plānojat uzbūvēt, pamats vienmēr būs viens un tas pats. Virtuve, sanitārais mezgls, viesistaba un guļamistaba. Četras galvenās telpas.

Virtuvē gaisā parasti virmo dažādas smakas. Nepārtrauktas ēdiena gatavošanas dēļ gaiss virtuvē ir izlietots, turklāt tur vienmēr uzkrājas mitrs tvaiks, kas paaugstina mitruma līmeni. Virtuvē noteikti ir jāierīko ventilācija.

Runājot par sanitāro mezglu, šīs telpas ir ļoti labvēlīgas sēnītei un pelējumam, jo tur vienmēr ir mitrs un silts. Sēnītes rašanos veicina kondensāts, kas uzkrājas vannas istabā, vispirms lēni bojājot jūsu remontu, pēc tam arī māju un jūsu tuvinieku veselību. Ventilācijas sistēma sanitārajā mezglā ir obligāta!

Arī guļamistaba būtu jāaprīko ar ventilāciju. Miegā cilvēks pavada lielu savas dzīves daļu. Naktīs, kamēr jūs guļat, guļamistabā sakrājas oglekļa dioksīds un mitrums. Gaiss pa nakti kļūst piesmacis. Ja guļamistabā neuzstādīsiet ventilācijas sistēmu, problēmas ar gaisu var radīt dažādas smagas plaušu, sirds un pat smadzeņu saslimšanas.

Tāpat viesistabai nepieciešama laba ventilācijas sistēma. Kaut arī šajās telpās nav problēmu ar paaugstinātu mitrumu, kā tas ir virtuvē un sanitārajā mezglā, taču viesistabā problēmas var radīt izgarojumi no apdares materiāliem. Pat ja apdarei izvēlēsieties maksimāli tīrus, ekoloģiskus materiālus, neliels izgarojumu daudzumu radīs arī tie. Tieši tādēļ gaisam viesistabā vienmēr jābūt svaigam.

Tādējādi nav šaubu, ka laba ventilācija ir nepieciešama ne tikai mājai, bet arī jūsu veselībai. Ventilācija no mājas izvada mikrobus, putekļus, mitrumu un lieko siltumu.

Kāda mēdz būt ventilācija mājā?

Mājā var būt divu veidu ventilācija - dabīgā un mehāniskā.

ventilacija-maja-2 Dabīgā ventilācija - tieši tā ir logu atvēršana un atvērtu ventilācijas kanālu ierīkošana. Dabīgā ventilācija attīra gaisu āra un iekštelpu spiedienu starpības rezultātā. Ja gaisa spiediens ārā ir zemāks nekā telpās, notiek dabīga gaisa apmaiņa. Proti, siltais gaiss izplūst ārā, izmantojot atklātas telpas (kanālus). Savukārt svaigais, vēsais gaiss ieplūst mājā. Taču līdz ko temperatūra ārā ir pietiekami augsta, šāda ventilācija vairs nedarbojas. Tādēļ vasarā kā dabīgo ventilāciju izmanto atvērtus logus un veido caurvēju, lai telpas ātrāk izvēdinātu.

Lai dabīgā ventilācija darbotos arī gada siltajā laikā, mājā ierīko nosūces ventilācijas kanālus, kuri ir jāieplāno jau mājas projektēšanas posmā. Šos kanālus ierīko telpās, kurās ir paaugstināts mitrums, piemēram, sanitārajā mezglā un virtuvē. Ventilācijas kanālus savieno ar kopējām šahtām, pa kurām gaiss ceļas uz augšu un izplūst ārā. Ventilācijas kanālus parasti dekorē ar režģi.

Dabīgās ventilācijas gadījumā svaigs gaiss iekļūst telpās caur logiem un durvīm, vēdlodziņiem, vārstiem un vēdinātājiem.

Svarīgi! Ja istabā nav paredzēts nosūces ventilācijas kanāls, tad jāatstāj sprauga starp grīdu un iekštelpu durvīm, lai sastāvējies gaiss varētu izplūst no telpas.

Dabīgās ventilācijas trūkumi

  • Dabīgā ventilācija slikti strādā siltā laikā, vasarā, kad svaigu gaisu gribas visvairāk.
  • Dabīgā ventilācija slikti darbojas, ja strauji pieaug izstrādātā gaisa vai kondensāta daudzums. Piemēram, ja esat nolēmis uzreiz gatavot vairākus ēdienu vai mazgāsieties dušā ilgāk nekā parasti.
  • Dabīgās ventilācijas nosūces kanāls var slikti nosūkt izstrādāto gaisu, ja projektēšanas laikā aprēķinos ir pieļautas kļūdas.
Protams, mājā ir jāierīko dabīgā ventilācija, taču, lai nepaliktu bez svaiga un tīra gaisa gadījumā, ja tā nevarēs kvalitatīvi pildīt savas funkcijas, ir nepieciešama arī mehāniskā ventilācija.

Mehāniskās ventilācijas gadījumā gaisa apmaiņu parasti nodrošina ventilatori.

ventilacija-maja-4 Viens no mehāniskās ventilācijas plusiem: gaiss telpās ieplūst jau sagatavots, tam ir vajadzīgais mitrums un temperatūra.

Mehāniskā ventilācija var būt pieplūdes vai izplūdes sistēma.

Pieplūdes ventilācijas sistēma padod tīru gaisu piesārņotā, izstrādātā gaisa vietā. Šādā sistēmā parasti ietilpst ventilatori, gaisvadi un attīrīšanas sistēma.

Savukārt izplūdes sistēma darbojas pretēji: tā izvada no telpām piesārņoto gaisu. Izplūdes sistēmā ietilpst ventilatori, gaisvadi, ierīces, kas uztver putekļus un netīrumus, un filtri.

Dažādas izplūdes sistēmas parasti uzstāda ražošanas telpās, kurās piesārņotā gaisa apjoms ir ļoti liels un vienkārši ir nepieciešama ātra un kvalitatīva tā attīrīšana.

Mehāniskā gaisa attīrīšanas sistēma mājai parasti ir centralizēta un apvieno gan izplūdes, gan pieplūdes ventilāciju. To aprīko ar dažādiem ventilatoriem, siltumapmaiņas iekārtām un filtriem.

Šādā attīrīšanas sistēmā gaisvadi nosūc izstrādāto gaisu un izvada to caur deflektoru, kas ir uzstādīts uz mājas jumta. Savukārt gaisa ieņēmējs piepilda istabas ar svaigu āra gaisu. Ziemā siltais gaiss no telpām siltumapmaiņas iekārtā saskaras ar auksto āra gaisu. Siltais gaiss atdod siltumu aukstajam gaisam, tas kļūst siltāks un tikai tad ieplūst telpās. Pateicoties šādai svaiga gaisa uzsildīšanai, jūs varat ietaupīt līdzekļus par mājas apsildīšanu.

Mehāniskās ventilācijas sistēmā uzstādītie filtri attīra āra gaisu no netīrumiem, putekļiem, putekšņiem un sīkiem kukaiņiem. Turklāt sistēma var ne tikai uzsildīt gaisu, bet arī to atdzesēt. Tas viss tiek kontrolēts automātiski.

Protams, mehāniskā gaisa attīrīšanas sistēma maksā vairākas reizes dārgāk nekā dabīgās attīrīšanas sistēmas uzstādīšana. Turklāt līdzekļi būs vajadzīgi arī dažādu filtru nomaiņai, kuri nodrošina maksimāli tīru gaisu. Taču mehāniskā ventilācija palīdz jums maksāt mazāk par mājas apkuri.

Nevajadzētu aizmirst, ka mehāniskā gaisa attīrīšanas sistēma rūpējas arī par jūsu veselību.

Diemžēl būtiskākais šādas ventilācijas trūkums ir tās atkarība no elektrības. Jums jāatceras, ka tad, ja mājās ir elektrības piegādes pārtraukumi, ventilācija šādos brīžos nedarbojas.

Nobeigumā jāuzsver, ka neatkarīgi no tā, kuru ventilācijas veidu jūs izvēlēsieties savai mājai, to noteikti ņemiet vērā jau projektēšanas posmā.

Neaizmirstiet, ka, plānojot savu jauno māju, uzreiz ir jāpadomā arī par apkuri. Piemēram, piedāvājam izlasīt mūsu rakstu par to, kādēļ apkure ar sašķidrināto gāzi ir labākā izvēle.

PIECI IEMESLI, KĀDĒĻ MĀJU VISLABĀK APKURINĀT AR SAŠĶIDRINĀTO GĀZI

Kas ir laba ventilācija?

Ventilācijas laikā svaigajam gaisam jānokļūst no āra telpās, tur jācirkulē, bet netīrajam gaisam jātiek izvadītam ārā. Ventilācijas iekārtām jāgarantē efektīva gaisa apmaiņa, jānodrošina nepārtraukta vēdināšana. Atcerieties - gaisa izplūde ir iespējama tikai tad, kad ir nodrošināta gaisa pieplūde. Gaisa padeves iekārtām tiek izvirzītas šādas aktuālas prasības: tām jābūt kompaktām, ar labu caurlaidības spēju, ar zemu aerodinamikas pretestību, jāslāpē trokšņi, jānovērš putekļu un kukaiņu iekļūšana, kā arī, protams, tām labi jāizskatās.

Atvērt logu tā vēl nav ventilācija!

shema 1 LV

Šogad piedāvājam Jums vēl vienu jaunumu - AERECO mitruma jūtīgās ventilācijas sistēmas. Franču firma izgatavo visu nepieciešamo, lai radītu pilnīgu ventilācijas sistēmu individuālām un daudzstāvu dzīvojamām mājām, kā arī administratīvām ēkām, viesnīcām, slimnīcām, skolām un citām izglītības iestādēm jau 15 gadus. Tās mērķis ir uzlabot iedzīvotāju dzīves apstākļus un tajā pašā laikā ietaupīt enerģiju.

AERECO ventilācijas sistēma sastāv no mitruma regulējamām gaisa pieplūdes un izplūdes iekārtām. Gaisa pieplūdes iekārtas (gaisa pieplūde) uzstāda dzīvojamo telpu (viesistaba, guļamistaba) logu augšējā daļā vai iebūvē ārējā sienā. Šīs iekārtas ļoti ātri nosaka gaisa piesārņotības pakāpi telpā un ievada attiecīgu svaiga gaisa daudzumu.

Gaisa izplūdes iekārtas uzstāda sadzīves telpās (virtuvē, vannas istabā, tualetē), kurās ir izplūdes ventilācijas gaisvadi. Svaigs gaiss, kas tiek ievadīts pa gaisa pieplūdes iekārtām, dabīgas vai mehāniskas vilkmes dēļ virzās no dzīvojamām telpām uz sadzīves telpām, kur sajaucas ar piesārņoto gaisu un no turienes tiek izvadīts caur gaisa izplūdes iekārtām.

AERECO sistēma telpās ievada tādu svaiga gaisa daudzumu un izvada piesārņoto gaisu, cik nepieciešams konkrētajā mirklī. Sistēmas darbu nodrošina sensori, kas reaģē uz gaisa relatīvā mitruma rādītājiem. Gaisa pieplūdes un izplūdes process notiek automātiski bez elektroenerģijas patēriņa un cilvēka iejaukšanās. AERECO ventilācijas iekārtu tehniskais risinājums ir speciāls sensors. Tas ir īpašs audums (poliamīda), kas ātri un precīzi reaģē uz gaisa mitruma līmeņa izmaiņām. Atkarībā no gaisa relatīvā mitruma mainās sensora lentes garums, mainot gaisa pieplūdes un izplūdes atveres caurlaidības spēju.

Nepārtraukta ventilācija

AERECO ventilācija regulē gaisa apmaiņu atkarībā no vajadzības 24 stundas diennaktī (kā dabiskās, tā mehāniskās ventilācijas gadījumā). Tātad darbojas nepārtraukti un novirza gaisu tur, kur to vajag vairāk. Mitruma reaģējošo iekārtu dēļ tiek ierobežots siltuma zudums neizmantotajās telpās, un visas istabas tiek vēdinātas atkarībā no diennakts ritma vajadzībām.

Aereco dabiskā ventilācija

Dabiskās ventilācijas princips ir balstīts uz pašas dabas noteiktiem faktoriem (vējš un termiskais efekts). Šie dabas faktori rada gaisa spiediena atšķirības starp telpas iekšieni un ārpusi, kā rezultātā rodas gaisa retinājums, kas liek gaisam telpā cirkulēt, virzīties izplūdes gaisvada virzienā, lai piesārņotais gaiss varētu izplūst, to ir jāaizvieto ar svaigu gaisu: svaigais gaiss nokļūst telpā caur gaisa pieplūdes iekārtām, kuras tiek uzstādītas dzīvojamās istabās. Savukārt piesārņotais gaiss tiks izvadīts caur izplūdes iekārtām sadzīves telpās Tā kā dabiskā ventilācija ir atkarīga no dabas faktoriem - vēja un termiskā efekta, tā nedrīkst darboties nejauši. Lai dabiskā ventilācija darbotos efektīgi, to ir jāvada. Mainoties gaisa mitrumam, tātad palielinoties piesārņojumam, jānosaka kāds gaisa daudzums nepieciešams, lai izvēdinātu telpu. Šajā gadījumā piemērots risinājums ir iekārtas, kuras reaģē uz relatīvā gaisa mitruma izmaiņām.

Aereco mehāniskā ventilācija

Mehāniskās ventilācijas gadījumā gaisa atjaunošana, apmaiņa notiek ar centrālā nosūces ventilatora palīdzību, kurš tiek novietots bēniņos vai kādā citā telpā mājoklī. Tātad ar ventilatora palīdzību tiek panākts vajadzīgais retinājums. Tāpat kā dabīgās ventilācijas gadījumā svaigais gaiss pieplūst dzīvojamās telpās caur pieplūdes iekārtām un tiek izvadīts caur izplūdes iekārtām

sadzīves telpās. AERECO mehāniskās ventilācijas gadījumā izplūdes iekārtas nosaka izplūdes gaisa apjomu un attiecīgi arī regulē pieplūstošā gaisa daudzumu, tādā veidā nodrošinot gaisa apmaiņu visā mājoklī atkarībā no reālajām vajadzībām.

Tātad efektīgāka noteikti būs mehāniskā ventilācija, kas darbosies patstāvīgi, nepārtraukti neatkarīgi no laika apstākļiem. Karstā vasarā dabiskā ventilācija vispār nestrādās vai būs neefektīga, jo gaisa temperatūras iekštelpās un ārpusē izlīdzinās, kā rezultātā izplūdes gaisvados nerodas nepieciešamā vilkme.

“Ondulat” kopā ar aereco palīdzēs Jums!
Sazināties ar kompāniju “Ondulat” jūs varat piezvanot pa telefonu 67818180 vai uzrakstot uz epastu ondulat@ondulat.lv
Visu nepieciešamo informāciju jūs atradīsiet kompānijas mājas lapā http://www.ondulat.lv/