1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Siltās grīdas mājā – kāpēc izvēlēties tieši šo siltināšanas veidu?

Ja būvē mitekli un plāno tajā ierīkot siltās grīdas, laikus jāapsver šī siltinājuma veida priekšrocības un trūkumi, kā arī jāapzina to dažādie veidi.

Siltās grīdas nav jauns “modes kliedziens” – jau pietiekami ilgu laiku apsildāmās grīdas sevi pierādījušas kā kvalitatīva un pieejama citu mājokļa apkures veidu alternatīva. Zināms, ka silto grīdu ierīkošana ir sarežģītāks, darbietilpīgāks un dārgāks process nekā tradicionālas siltināšanas sistēmas – visbiežāk piemēram radiatoru ierīkošana majoklī, taču tas atmaksājas un, galu galā, telpas apsildīšana ar grīdā ierīkotu sistēmu ir finansiāli izdevīgāka. Protams, ir vairāki grīdas apsildīšanas iekārtu veidi, kuri savā starpā atšķiras arī enerģijas patēriņa ziņā, bet par to vairāk – vēlāk. Kāds tad ir grīdu siltināšanas sistēmas darbības princips? Faktiski tas nemaz tik ļoti neatšķiras no radiatoru darbības principa – tikai šajā gadījumā siltuma nesējs un devējs ir nevis telpā esošie radiatori, bet gan grīdā ierīkotie sildelementi, kuriem pastarpināti “jāuzsilda” tiem pārklātā grīda, kura tad, siltumam no grīdas ceļoties augšup, arī sasildīs visu telpu.  

Kas jāņem vērā, pirms ierīkot siltās grīdas?

Kā tad notiek grīdu apsiltināšana mājoklī? Ideāla gadījumā siltās grīdas mājoklī tiek ierīkotas līdz ar pašas ēkas uzbūvēšanu, bet tās iespējams ierīkot arī vēlāk, ja ideja par alternatīvu mājokļa apsiltināšanu rodas, tajā jau dzīvojot. Pirms ierīkot siltinātu grīdu, jāpārliecinās, ka telpas atbilst grīdas siltināšanas pamata nosacījumiem. Ja māja jau uzbūvēta, tad jāpārliecinās, ka telpa ir ar pietiekami augstiem griestiem (to noteikt palīdzēs speciālists), jo papildu slāņa biezums uz grīdas būs līdz pat 20 cm. Betona slānis, kurš pārklās grīdu pēc siltinājuma ierīkošanas ir smags – speciālists palīdzēs pārliecināties arī par to, ka esošais grīdas pamats ir pietiekami izturīgs. 

Grīdas siltināšana – process

Pirmais solis siltās grīdas ierīkošanas procesā ir betona pamatnes pārklāšana ar hidrolizācijas slāni, kam seko siltumizolācija. Virs tās nepieciešams ierīkot arī papildu viegla un izturīga materiāla slāni ar zemu siltumvadītspēju, kas ļaus nodrošināties pret siltuma zudumiem. Virs šī materiāla jānostiprina armatūras siets, pie kuras tiks stiprinātas siltās grīdas caurules, kuras arī būs īstie siltuma nesēji. Šīs caurules pēc tam tiks iebetonētas, un pieredze liecina, ka betona slānim virs caurulēm jābūt vismaz 5 cm biezam, lai nodrošinātu pēc iespējas vienmērīgu grīdas sasilšanu.

Virs ieklātā betona vislabāk “strādās” grīdas flīzes, taču, ja konkrētajā apsildītajā telpā flīzes nav optimāls virsējais grīdas segums, iespējams izmantot arī speciālu apsildītajām grīdām piemērotu laminātu vai pat linoleju. Būtiski pārliecināties, ka izvēlētais materiāls piemērots siltajām grīdām, pretējā gadījumā šis apsildes veids nepildīs savu funkciju. Arī šajā procesa posmā vislabāk konsultēties ar speciālistu, kurš ieteiks vēlamo materiālu, betona kārtas biezumu un izvērtēs, vai telpā nenotiek siltuma noplūdes. Ja tādas tiek konstatētas, pirms ierīkot silto grīdu, jāsāk ar pašas telpas nosiltināšanu.

Siltās grīdas siltuma nesēji

Grīdas siltināšanas process jāveic pakāpeniski – izpētei un plānošanai jābūt precīzai un laicīgai, jo pretējā gadījumā kļūdas novērst būs teju neiespējami. Būtiskākā siltināšanas sadaļa ir siltināšanas elementa – cauruļu ierīkošana. Pa betona grīdā ierīkotajām caurulēm plūdīs siltuma nesējs – karsts šķidrums. Cauruļu vietā, pa kurām plūst šķidrums, grīdas siltināšanā var izmantot arī citu metodi – elektrisko sildelementu ierīkošanu, kuriem ir noteiktas priekšrocības. To ierīkošana ir vienkāršāka, un elektrisko sildelementu izmantošanas gadījumā siltuma režīmu noregulēt ir vieglāk, taču izmantotās elektroenerģijas izmaksas ir lielākas nekā cauruļu ierīkošanas gadījumā. Cauruļu ierīkošana ir laikietilpīgāka, taču radīs reālu ietaupījumu, salīdzinot ar radiatoriem telpā – siltās grīdas ar caurulēm ir vairāk nekā par trešdaļu lētākas izmantošanas ziņā.

Siltās grīdas caurules tiek stiprinātas pie armatūras sieta, un tām jāatbilst ļoti konkrētiem, katrai grīdai un mājoklim specifiskiem parametriem, kuru apzināšanā vislabāk arī konsultēties ar speciālistu. Jāaprēķina ir cauruļu garums, cauruļu cilpu garums un to diametrs – jo vienādāki būs visu cauruļu cilpu garumi, jo vienmērīgāks būs siltuma sadalījums telpā. Arī cauruļu diametram ir jābūt vienādam visās caurulēs. Kad grīdā ierīkotas caurules, tās jāsavieno ar apkures kontūru – temperatūras devēju, kurš nedrīkst iesniegties citā telpā, jo temperatūru nepieciešams regulēt katrā telpā atsevišķi. Caurules ar siltuma nesēju vislabāk piepildīt vēl pirms betona slāņa ieliešanas. 

Kāpēc izvēlēties silto grīdu savā mājoklī?

Lai gan siltinātās grīdas ierīkošana ir laikietilpīgs un darbietilpīgs process, aizvien vairāk mājokļu īpašnieku izvēlas šo siltināšanas veidu savam miteklim. Tas nepārsteidz – enerģijas taupīšana ir tikai viena no silto grīdu priekšrocībām. Silto grīdu caurulēs esošajam šķidrumam iespējama zemāka temperatūra nekā telpā esošiem radiatoriem, kas ietaupa ievērojamu enerģijas daudzumu, turklāt temperatūra tiek izdalīta telpā vienmērīgāk. 

Telpa tiek piesildīta pilnībā – no grīdas līdz pat griestiem, turklāt, izmantojot grīdas apsiltināšanu, uzlabojas arī gaisa kvalitāte telpā. Telpā esošu radiatoru darbības princips nosaka nepilnīgu gaisa cirkulāciju – telpā ikdienā cirkulē salīdzinoši sastāvējies silts gaiss. Taču, izmantojot grīdas apsildīšanu, gaisa aprite uzlabojas – gaiss bez pārtraukuma plūst cauri visai telpai, nodrošinot apmaiņu.

Mazsvarīgs nav arī telpas vizuālais noformējums. Lai gan zināms, ka mūsdienu radiatori acij ir krietni vien tīkamāki, nekā Padomju laikos ik uz soļa sastopamie čuguna veidojumi, ja pastāv iespēja izvairīties no šādiem liekiem atribūtiem telpā, kāpēc to nedarīt? Interjeru taču vienmēr vēlamies veidot pēc sava prāta, nevis samierināties ar mājokļa infrastruktūras uzspiestiem risinājumiem. Grīdā ierīkota telpas apsildīšanas sistēma būs ne tikai neredzama, bet arī neaizņems telpā vietu un nenovērsīs uzmanību no patiesi paša izvēlētiem interjera objektiem. 

Kad par siltumu telpās jau padomāts, laiks pievērsties citiem praktiskiem jautājumiem jauna mājokļa iekārtošanas procesā. Kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!