1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Radiatori mājā – kā pareizi izvēlēties siltuma nesēju katrai telpai

Radiatori mūsdienās ir ne tikai siltuma pienesēji telpai, bet arī dizaina elementi – kā izvēlēties atbilstoši katrai telpai, vajadzībām un arī gaumei?

Lielākajai daļai no mums nemaz ne tik senās atmiņas saglabājušies Padomju laiku radiatori – “necili” droši vien ir pats cildinošākais, ko par tiem varētu teikt. Lielākoties grubuļaini, uzkrītoši un, labākajā gadījumā, paslēpti aiz kāda stratēģiski novietota sadzīves priekšmeta vai mēbeles, lai tie tik ļoti “nekristu acīs”. Protams, šāda tipa siltuma nesējus joprojām var atrast daļā no iepriekšējo desmitgažu sērijveida māju dzīvokļu, taču skaidrs ir viens – arī radiatoru nozarē “laiki ir mainījušies”.

Bet ne jau gluži visiem “vecā kaluma” radiatoriem ir slikta slava. Rīgas centrā joprojām sastopami eleganti senlaicīgi dzīvokļi ar augstiem griestiem, kuri saglabāti vai atjaunoti ļoti labā stāvoklī, un kurus gluži vai rotā tā laika radiatori. Šie radiatori ir elegantas metāla konstrukcijas ar ziedu grebumiem, kuros acīgi dzīvokļu īpašnieki saskata lielu vērtību – tie ne vien netiek slēpti aiz citām mēbelēm, bet tie pat tiek profesionāli tīrīti un restaurēti, lai atgūtu savu sākotnējo spožumu un priecētu acis kā interjera priekšmeti.

Taču, arī ja Tavā īpašumā nav eleganti senlaicīgi metāla radiatori, ir pagājuši laiki, kad šis sildelements bija teju vai slēpjams. Mūsdienās palielinājusies ne tikai sildierīču efektivitāte, bet lieli soļi uz priekšu sperti arī radiatoru izskata un izpildījuma ziņā. Tiem var būt dažādi dizaini, formas, krāsas un izejmateriāli – dažāda tipa radiatori ir piemēroti dažādām telpām un piedāvās lielāku vai mazāku siltuma efektivitāti. Ja plāno pārmaiņas veikt, piemēram, sērijveida dzīvoklī, kurā jau ir esoša siltināšanas iekārta, jāpārliecinās par to, kāda tipa jauno radiatoru stiprināšanas sistēma ir savienojama ar mājoklī jau esošajām apkures caurulēm. Taču, piemēram, būvējot jaunu māju, izvēles iespējas ir daudz plašākas.

Kas jāņem vērā, pirms izvēlēties radiatorus

Mūsu vēlmes var būt dažādas, taču, pirms izdarīt radiatoru izvēli, jāņem vērā vairāki būtiski faktori, kas šo izvēli noteikti ietekmēs. Radiatoru izvēle noteikti ir atkarīga no telpas – no tās lieluma kvadrātmetros, no griestu augstuma, kā arī no logu skaita telpā un šo logu lieluma. Tāpat svarīgi ir iepriekš zināt, kāda veida centrālapkures katls tiks izmantots (un ar ko tas tiek kurināts).

Būtiski ir tas, kāda apkures sistēma tiek izmantota. Radiatora jauda ir atkarīga no siltumnesēja temperatūras – jo karstāks siltumnesējs, jo lielāka radiatora jauda. Radiatora siltuma atdevei jāpārsniedz telpas nepieciešamība pēc pienākošā siltuma – tikai tādā gadījumā radiatora darbība būs efektīva. Lai spētu aprēķināt šo siltuma starpību, nepietiek vien ņemt vērā apsildāmās platības kvadratūru – būtiska ir arī siltumizolācija.

Siltumizolācija un logi

Vērā ņemama ir gan telpu grīdas, griestu un sienu siltumizolācija, gan reizēm pat vēl būtiskāk – logu hermētiskums un logu konstrukcijas siltuma taupība. Protams, jo lielāks pašu logu izmērs, jo lielāks to izraisītais siltuma zudums, taču šī apsvēruma dēļ vien gan nebūtu vērts ievērojami samazināt logu izmēru. Tā vietā būtu nepieciešams lielāku uzmanību pievērt izmantotajiem materiāliem un hermētiskuma nodrošināšanai. Turklāt, kā jau tas visbiežāk arī tiek darīts, radiatoru vajadzētu uzstādīt tieši zem loga – šādā gadījumā no loga plūstošais aukstais gaiss tiek uzsildīts teju pirms tā iekļūšanas telpā, tāpēc telpā vismaz lielākā daļa no šī aukstā gaisa nonāks jau uzsildīta.

Bet ko darīt, ja sapņo par gaišu un plašu mājokli ar logiem veselu sienu izmērā, līdz grīdai? Šajā gadījumā piemērotākais radioatoru veids būs tieši grīdā iebūvējamie konvektori, kuri mūsdienās aizvien biežāk tiek lietoti arī privātmāju dzīvojamās telpās. Šajā gadījumā radiatori ir “paslēpti” grīdā, un tos nosedz estētiskas dažādu materiālu restītes, kuru izskatu un krāsu ērti pielāgot plānotajam telpas interjeram. Šāds siltuma nesēja veids arī principā ir vienīgais efektīvais apsildīšanas modelis telpai ar tā dēvētajiem franču logiem.

Dvieļu žavētāji vannas istabā

Mūsdienās vispopulārākie ir tipiskie grubuļaino Padomju laiku radiatoru tiešie aizstājēji – paneļtipa radiatori. Tiem veco atdalīto rindas struktūru vietā tipisks ir viens virsmas panelis, un parasti tiek izvēlēta balta krāsa, kas radiatoram ļauj viegli un neuzkrītoši iekļauties dzīvojamās telpas interjerā. Šādi radiatori parasti tiek uzstādi teju visās dzīvojamās telpās, kā arī virtuvē. Taču, piemēram, vannas istabā radioatorus jāizvēlas pēc cita principa, jo telpām ar paaugstinātu mitruma līmeni gaisā šie tipveida paneļu radiatori nederēs.

Plašu popularitāti pēdējo gadu laikā ieguvuši vannas istabām speciāli izveidotie un piemērotie radiatori – dvieļu žāvētāji. Tie ir ne tikai telpas specifikai atbilstoši, bet patiešām kalpo funkcijai, kuras vārdā nosaukti – uz tiem ērti pēc lietošanas izžāvēt mitrus dvieļus, kā arī “uzsildīt” peldmēteļus, kurus īpaši patīkami būs uzvilkt pēc dušas aukstos ziemas rītos. Tāpat radiatori – dvieļu žāvētāji ir vizuāli pievilcīgi, un tie iederēsies jebkurā vannas istabas interjerā, jo pieejami dažādos stilos un lielumos. Parasti pieejami hroma vai nerusējošā tērauda radiatori, taču tie var būt visdažādākajās krāsās. 

Vieta arī stilam!

Lai gan skaidrs, ka, izvēloties radiatorus, sākumā noteikti jāizpilda pamatīgs “mājasdarbs”, jo radiatorus gluži nevar izvēlēties pēc izskata vien, mūsdienās piemeklēt telpas vajadzībām atbilstošus radiatorus, kuri, turklāt, izskatās lieliski, vairs nav problēma. Pat vecie popularitāti sen zaudējušie čuguna radiatori piedzīvo sava veida atgriešanos – bet nu jau gan stilizētā veidolā, par kuru katram ir skaidrs – tie nav Padomju laiki, tas ir kičs! Bet joprojām droša izvēle ir paneļa tipa radiatori, kurus viegli integrēt teju jebkurā interjerā.

Taču, ja gribas ko interesantāku par paneļa radiatoriem, kurus gan vairs nav jāslēpj aiz mēbelēm, bet kuri sastopami teju jebkurā mājā – ir varianti! Ir pieejamas arī, piemēram, dekoratīvas keramikas plāksnes, kuras piestiprina esošiem radiatoriem un kuras, turklāt, nodrošina papildu siltuma atdevi, jo saglabā un izplata siltumu vēl ilgi pēc apkures atslēgšanas. Tāpat variācijas iespējamas jau iepriekš minētajiem grīdā iebūvētajiem radiatoriem – ja logu apakšmala sniedzas zemu, gan energoresursus taupoša, gan estētiska izvēle būs horizontālie radiatori, kuri ievietoti garenā šaurā kastē ar restītēm uz augšējās virsmas.

Privātmājas būvēšana un vēlāk uzturēšana prasa lielu laika ieguldījumu, kā arī papildu zināšanas par optimālu enerģijas izmantošanu. Nereti labāk, arī radiatoru gadījumā, izvēles izdarīšanas posmā un uzstādīšanā ieteicams sadarboties ar profesionālu siltumtehnikas meistaru. Tāpat, kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!