1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Pirts ar elektrisko krāsni – ērta un piemērota izvēle privātmājai

Ja vēlies baudīt pirts priekus ikdienā, pirts ar elektrisko krāsni būs lielisks, ērts un atbilstošs risinājums Tavai privātmājai.

Pirtij izsenis bijusi nozīmīga loma Latvijas iedzīvotāju dzīvēs. Senākos laikos iknedēļas pirts rituāls bija teju vai vienīgā iespēja attīrīt ķermeni un droši vien arī garu pēc nogurdinošas darba nedēļas, lai pēc tam, svētdienā, varētu uzvilkt tīras un gludas “goda” drānas un atpūsties. Mūsdienās, kad ikvienam pieejama vannasistaba ar dušu, vannu un karstu ūdeni pēc sirds patikas, pirts loma vairs nav tik centrāla un praktiska, taču savu nozīmīgo lomu pirts nav zaudējusi. 

Pirts var pildīt visdažādākās funkcijas. Atpūta pirtī var būt teju meditatīva, kad, tāpat kā senākos laikos, pēc saspringtas darba nedēļas vari apstāties, nomierināties, atbrīvoties no stresa un patīkamā karstumā atslābināt gan ķermeni, gan prātu. Atpūta pirtī var būt arī romantiska, kad īpašie pirts apstākļi nodrošina intīmu atmosfēru divvientulībai. Un atpūtu pirtī var izbaudīt arī plašākā draugu vai ģimenes lokā, apvienojot to ar jautru ballīti un spirdzinošu peldi vai iegremdēšanos aukstā ūdeni (vai pat lēkšanu sniegā, ja ir ziema!).

Daudzi izvēlas pirtis apmeklēt laiku pa laikam – piemēram, noīrējot viesu māju ar pieejamu pirti uz nedēļas nogali, vai apmeklējot speciālu pirts rituālu vairāku stundu garumā (tādu vismaz reizi dzīvē ir vērts izmēģināt ikvienam!). Taču, ja esi pirts fans un tajā pašā laikā plāno apmesties vai jau dzīvo privātmājā, personīga pirts ir pavisam reāla iespēja! Tradicionālā pirts ar kurināmo krāsni, protams, varētu šķist grūti apvienojama ar aizņemtu dzīvesveidu, taču pirts ar elektrisko krāsni ir patiešām ērts un privātmājai lieliski piemērots risinājums! Kā rīkoties, ja vēlies pirti savās mājās?

Atsevišķa ārējā pirts vai pirts mājā

Pirti ir iespējams uzcelt gan blakus mājai (ja dārzā vai pagalmā tai ir pietiekami daudz vietas), gan iekšā mājā. Ja Tev ir vēlme un iespēja (pietiekami daudz brīvas vietas) uzbūvēt atsevišķu pirtiņu blakus mājai, svarīgi ir saprast, kāds ir iespējamais un nepieciešamais pirts lielums. Neliela, ģimenes vajadzībām pietiekama un piemērota pirts, kādai ir izredzes atrast vietu savā dārzā vai pagalmā, ir aptuveni 7-8 kvadrātmetru platībā. Ideālā gadījumā pirts izmēru vajadzētu izlemt, atvēlot katram cilvēkam apmēram 2,5-3 kvadrātmetru platību, taču, protams, var izlīdzēties ar patieso pieejamo vietas izmēru, jo, arī tad, ja ģimenē esat četri vai pieci cilvēki, ne jau vienmēr pirtī iesiet kopā visi reizē, turklāt, pirtī pat ir ierasts omulīgi “saspiesties”.  

Ja vēlies pirtiņu būvēt lauku mājas teritorijā, ideālā gadījumā tā varētu atrasties blakus vai netālu no ūdenskrātuves – tas ļaus izbaudīt pirts rituālu pilnā apmērā. Tāpat, ja ir iespēja, pirti vajadzētu būvēt lielāku koku aizvējā vai uzkalniņā – tas nodrošinātu mazgāšanās ūdeņu notecēšanu, un tie nekrātos pie pirts pamatiem. Protams, vislabākās pirtis ir izgatavotas no koka. Latvijā koka pirtiņu pamatiem, lielākoties, izmanto ozolkoka baļķus, savukārt, sienām – priedi vai lapegli. Pirts iekšējai apdarei mēdz izmantot egli vai liepu, kuras uzsilstot izdala tik patīkamo pirtij raksturīgo smaržu.

Pirtiņu var ierīkot arī mājas iekštelpās. Sākotnēji jāatrod pirtij pareizā vieta. Protams, ja māja jau uzbūvēta un apdzīvota, izvēles iespējas, visdrīzāk, nav pārāk lielas, un jāizlīdzas ar pieejamo. Taču, ja par pirts izbūvēšanu domā vēl pirms mājas plānošanas un celtniecības, labāk izvēlēties pirti ierīkot pirmajā stāvā. Pirti iespējams izbūvēt arī pagrabstāvā, taču tad jāpārliecinās, ka pagrabs nav pārāk mitrs, un telpām ir jābūt viegli vēdināmām. Visdrīzāk būs jāierīko arī atsevišķa ventilācijas sistēma, kā arī klimata kontrole. Savukārt, mājas pirmajā stāvā par mitruma kontroli nāksies uztraukties mazāk.

Izvēle Tavai pirtij – elektriskā krāsns

Zināms, ka ar malku apkurinātai pirtij piemīt savs šarms, taču tāpat ir skaidrs, ka šādu pirti, kura prasa daudz lielākas investīcijas uzturēšanas izmaksu, laika un piepūles ziņā, ir grūti apvienot ar aktīvu pilsētas (vai piepilsētas) dzīvesveidu. Kopš pieejamas eletriskās krāsnis pirtīm, ierīkot pirtiņu savā mājā vai pie savas mājas ir kļuvis daudz vienkāršāk. Plānojot pirts izveidošanu un aprīkošanu ar elektrisko krāsni, jāņem vērā vairāki būtiski faktori.

Elektriskās krāsns jaudai ir jāatbilst telpas izmēriem. Ja krāsns būs pārāk jaudīga, tā ātri uzkarsēs pirts telpu, taču tajā pašā laika posmā neuzkarsēs akmeņus līdz vajadzīgajai temperatūrai. Savukārt, ja krāsns jauda būs telpai pārak zema, telpa pietiekami neuzkarsīs un ūdens, kurš tvaicēšanas nolūkos tiek liets uz akmeņiem pirtī, telpu atvēsinās tikai vēl vairāk.  

Tāpat pirts telpa, kurā plānots izmantot elektrisko krāsni, jānodrošina ar sienu termisku izolāciju – izolācija nepieciešama visām siltumu absorbējošanām sienām. Termiskajai izolācijai piemērotas 100mm biezas termoizolācijas loksnes, savukārt, mitruma izolācijai ir piemērota folija. Lai elektriskā krāsns sasniegtu tās optimālo jaudu, pirts griestu augstumam jābūt salīdzinoši zemam – aptuveni 2m augstumā. Tas īpaši jāņem vērā, ja pirti plānots ierīkot mājokļa iekštelpās. Zemie griesti samazinās telpu, proprcionāli palielinot elektriskās krāsns siltuma atdevi.  

Kā tā darbojas, un kur iegādāties elektrisko krāsni pirtij?

Elektriskās krāsnis ir mūsdienās visplašāk izmantotais pirts apkures veids – tās reizēm tiek izmantotas pat dzīvokļos ierīkotās pirtīs. Pirts elektriskajā krāsnī ir ievietoti akmeņi, kurus karstus uztur krāsns elektriskais sildelements jeb spirāle. Krāsns ērtai kontrolei parasti tiek izmantots termostats ar taimeri laika uzstādīšanai.

Latvijā pirts elektrisko krāsni var iegādāties, piemēram, veikalā – salonā “SAUNA KATRAM”. “SAUNA KATRAM” plašā klāstā piedāvā gan elektriskās krāsnis, gan pirts būvniecības projektu izstrādi un to realizāciju. Veikalā bez pirtīm var iegādāties arī pirts apdares materiālus, durvis, kā arī aksesuārus un visu citu “pirts iešanai” nepieciešamo.  

Elektriskās krāsnis pirtij izdevīgi var iegādāties arī e-veikalā “Vannu Pasaule” – nelielas elektriskās krāsnis ar 400V jaudu iespējams iegādāties, sākot pat no 160eur, kā arī e-veikalā Sanel.lv – tiek piedāvātas visdažādākās zīmola “HARVIA” krāsnis, turklāt, izmantojot Sanel.lv piedāvāto online rīku, ir iespējams noteikt, kāda lieluma, jaudas un citām specifikācijām atbilstoša elektriskā krāsns būs piemērota tieši Tavai pirtij!

Lai gan tradicionālā – ar malku apkurināmā pirts piedāvā neapšaubāmu šarmu un nostaļģiskas sajūtas, ir vērts atcerēties, ka elektriskā krāsns ir ne tikai vienkāršāks un mazāk laiku patērējošs, bet arī videi draudzīgāks risinājums. Zinām, ka pat elektrības ražošanai ir rodamas alternatīvas, piemēram, pašražošana ar saules bateriju palīdzību, un ar šādu metožu izmantošanu soli pa solim iespējams tuvoties pēc iespējas “zaļākai” un arī individuāli izdevīgākai dzīvei – sevišķi, ja dzīvo privātmājā. Tāpat privātmājā ar dārzu iespējams ieviest alternatīvu gāzes apgādes sistēmu, un izmantot sašķidrinātās gāzes apkuri. Kad būs pienācis laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, atceries – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!