1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Pamatu būvniecība

Iepriekš mēs runājām par māju būvniecību un savā blogā stāstījām, kā izvēlēties baļķus guļbūvei.

Kā veikt iekšējo un ārējo mājas apdari, kā arī stāstījām par to, kā izvēlēties logus, durvis un materiālus jumtam. Visu informāciju var atrast blogā.

Šodien mēs vēlamies parunāt par tēmu, ar kuru jūs saskaraties jau pirmajā mājas būvniecības posmā, proti, par pamatu būvēšanu.

Pamatu likšana ir vissarežģītākais un visatbildīgākais uzdevums. Šajā posmā jūs liekat pamatus topošās mājas izturībai, drošībai un visai turpmākai dzīvei. Mēs apskatīsim pamatu būvniecības tehnoloģijas dažādām gruntīs, pastāstīsim par pamatu siltināšanas un hidroizolācijas materiāliem, kā arī sniegsim daudz vērtīgu padomu.

Tātad - kādas funkcijas ir jāpilda labiem pamatiem:

 • jārada stingrs pamats topošajai būvei;
 • jānodrošina sausums mājā;
 • jānodrošina siltums;
 • jāpaceļ un jāizlīdzina zemes virskārta;
 • nedrīkst pieļaut kancerogēnu gāzu iekļūšanu no zemes.

Kāda veida pamati mēdz būt?

Pamatu būvniecība-2

Kombinēti monolītā dzelzsbetona pamati

Šādiem pamatiem ir daudz priekšrocību, salīdzinot ar citiem pamatu veidiem. Kombinētajiem pamatiem ir tikpat liela atbalsta virsma kā lentveida pamatiem. Vienas kolonnas nestspēja ir 400х300mm 380 tonnas līdz sabrukšanai. Šādu pamatu konstrukcijā apakšzemes lenta ar kolonnām ir savienota ar virszemes lentu. Līdzīgu būvniecības tehnoloģiju izmanto arī autosatiksmes tiltu būvniecībā.

Šāda veida pamatu priekšrocības:

 • kvalitatīva hidroizolācija;
 • būvniecībai nepieciešams neliels materiālu daudzums;
 • nav jāizved grunts.

Pāļu režģogu pamati (TISE)

Moderni un finansiāli pieejami pamati. Viena no šo pamatu galvenajām priekšrocībām ir ātra uzbūvēšana un ilgs kalpošanas laiks (120 gadi). Svarīgi! Ilgs kalpošanas laiks var tikt sasniegts, tikai precīzi ievērojot tehnoloģiju un pareizi aprēķinot slodzes.

Lentveida pamati

Šādi pamati var būt:
 • Seklie pamati, kurus izmanto, būvējot mājas ar mazu stāvu skaitu, kas neprasa īpaši izturīgus pamatus.
 • Dziļie pamati - droši un izturīgi pamati daudzstāvu mājām. Viena šādu pamatu priekšrocība ir zem mājas izveidojies cokols. Dziļo pamatu trūkums ir diezgan augstas būvniecības izmaksas. Tomēr jāatdzīst, ka šādi pamati ir samērā vienkārši uzbūvējami.
Lentveida pamatus var būvēt no betona un dzelzsbetona elementiem. Tāpat tie var būt monolīti un saliekami.

Vienlaidu pamati

Tie var būt izgatavoti no vienlaidu dzelzsbetona plātnes. Šādi pamati samazina slodzes uz mājas pamatni. Visbiežāk izmanto pie iegrimstošām gruntīm. Lielākais šādu pamatu trūkums ir to visai augstā cena.

Stabu lentveida pamati

Šī veida pamatos stabus savā starpā sasaista režģogu (režģogs ir pāļu vai stabveida pamatu augšējā daļa, kura sadala mājas nesošo elementu slodzi. Parasti veido kā sijas vai plātnes, kas savieno stabu (pāļu) augšgalus un kalpo kā balsta konstrukcija būvējamās mājas elementiem). Liekot šāda veida pamatus, pirms lentu montēšanas grunti iepriekš sagatavo ar piebēršanu. Stabu lentveida pamatus parasti izmanto vieglām mājām, ko būvē gruntīs ar nelielu augstuma starpību.

Svarīgi! Šādi pamati nav piemēroti jebkura veida gruntij.

Stabveida pamati

Šāda veida pamatus parasti izmanto kā pagaidu pamatus. Piemēram, saimniecības ēkai būvlaukumā. Parasti lieto vai nu mūra, vai arī bloki stabus. Stabveida pamatus var būvēt līdz zemes sasaluma robežai, vai arī tie var būt virspusēji.

Pāļu pamati

Šādus pamatus izmanto pie vājām vai virspusēji vājām gruntīm. Pamatie izmanto dzenamos rūpnieciski ražotus pāļus vai arī pildītus pāļus, kurus izgatavo uz vietas. Gruntī var būt:
 • berzes pāļi, kuri galveno slodzi nodod ar berzi caur sānu virsmām;
 • statņpāļi, kuri nodod slodzi uz apakšējo daļu, kas atduras pret grunts cietajiem slāņiem.

Dažāda veida pamatu priekšrocības un trūkumi

Pamatu veids Priekšrocības Trūkumi
Stabveida Zemas izmaksas, ātri uzbūvējami. Izmanto pagaidu būvēm.
Vienlaidu pamati no betona blokiem Īss uzstādīšanas laiks. Zema cena. Var izmantot tikai noteikta veida gruntīs.
Uz metāliskiem skrūvpāļiem 108 mm Ātra uzstādīšana. Skrūvējamās daļas kalpošanas laiks līdz 30 gadiem. Neērta mājas montāža. Zema slodzes izturība.
Pāļu režģogu TISE ekonomiskā lenta 200х200 mm Izturīgi pamati, ātra uzstādīšana, zema cena Montāžai nepieciešams profesionāls aprīkojums.
Lentveida seklie Ātra uzstādīšana. Zema cena. Neder visiem grunts veidiem un visām būvēm.
Lentveida dziļie Izturīgi un droši. Ilga uzstādīšana un augstas izmaksas.
Plātņu ar bloku vai monolītu satvarojumu Papildus stāvs zem mājas. Piemērots tikai atsevišķa veida gruntij, ļoti augstas izmaksas. Neder visām būvēm.
Plātņu ar stinguma ribām Papildus stāvs zem mājas. Augsta stiprības pakāpe. Ilgs būvēšanas laiks. Augstas izmaksas.
Plātņu - režģu Izturīgi un stipri. Ilgs būvēšanas laiks un augstas izmaksas.
Dzenamie pāļi Pamati ar augstu stiprību vājās gruntīs. Jāizmanto speciāla tehnika un profesionāls aprīkojums. Augstas izmaksas.

Noderīgi padomi no Intergaz

Tālāk mēs apskatīsim vairākas svarīgas tēmas, no kurām nevar izvairīties būvējot pamatus.

Pie kādas temperatūras var būvēt pamatus?

Pamatu būvniecība-3

Var šķist neparasti, ka šo jautājumu esam izvirzījuši pirmajā vietā, taču patiesībā topošās mājas stiprību ietekmē ne tikai izvēlētais betons, bet arī gaisa temperatūra.

Pamatu ieliešanai ir vairāki posmi.

 • Saistīšanas posms. Ilgst apmēram 24 stundas. Šajā laikā betons nedaudz apžūst un sacietē.
 • Cietēšanas posms. Ilgst apmēram 28 dienas.
Lai betons ātrāk sacietētu, vislabākā temperatūra ir no +3 līdz +25 С. Jo temperatūra ir augstāka, jo ātrāk betons sacietē.

Ja temperatūra ir zemāka par +3 С, ūdens javā pārvēršas ledū, vēl nesacietējušā betona struktūra tiek sagrauta un var parādīties mikroplaisas, kuru iespaidā māja var sākt brukt. Ja temperatūra ir nokritusies līdz 0 vai zemāk, sacietēšanas process pilnībā apstājas. Ja temperatūra atkal paaugstinās, sacietēšanas process var atsākties, taču jāņem vērā, ka sagrautās saites vairs neatjaunosies.

Šeit ir svarīgi apstākļi. Ja ielējāt betonu pie vajadzīgās temperatūras, tas sasniedza kritisko stiprību un temperatūra nokritās, tad laikam kļūstot siltākam, sacietēšanas process atsāksies un betons nezaudēs savas īpašības.

Kā būvēt pamatus, ja temperatūra ir zemāka par 0

Pamatu būvniecība-4

Pirmais, kas jāzina - ar sūkni betonu lej tikai tad, ja temperatūra nav zemāka par -15 grādiem.

Ir vairāki varianti, kā par nulli zemākās temperatūrās panākt betona sacietēšanu līdz kritiskai stiprībai.

Jāpaceļ javas vai pamatu temperatūru. To var panākt, sasildot betona sastāvdaļas līdz 30 grādiem un izmantojot karstu ūdeni, kas uzsildīts līdz 70 grādiem. Karstu ūdeni pievieno, maisot betonu graudainā pildvielā, pēc tam iegūtajam maisījumam pievieno cementu.

Lai paaugstinātu ielieto pamatu temperatūru, to apsedz ar plēvi vai materiālu, kuram ir laba siltumizolācija (salmi, kūdra, sniegs). Vēl viens variants - uzbūvēt apsildāmas pagaidu telpas.

Jāizvēlas augstākas markas betons. Betona marka ir augstāka, ja ir vairāk augstākas markas cementa.

Var izmantot īpašas piedevas. Piedevas var piedot betonam dažādas īpašības, piemēram, paātrināt sacietēšanas procesu vai pazemināt temperatūru, kurā sasals ūdens. Piedevas vispirms ir jāsamaisa ar ūdeni.

Protams, pamatus var ieliet arī tad, ja gaisa temperatūra ir zema, taču būtu jāpadomā, vai šāda steiga ir tā vērta. Visoptimālākais ir sagaidīt, līdz temperatūra ir augstāka par pieciem grādiem.

Svarīgi! Seklos pamatus ziemā nevar atstāt nenoslogotus, pretējā gadījumā pamati var sākt drupt.

Vai ir pieļaujams liet pamatus pa daļām?

Šāds jautājums var rasties, ja ir jālej monolīti pamati mājai. Tādi pamati var prasīt ļoti lielu betona apjomu, kuru var nodrošināt tikai tad, ja ir pieejama speciāla tehnika (sūknis + mikseris), tās jums var arī nebūt.

Īsā atbilde uz šo jautājumu: jā, var liet betonu pa daļām, taču to darīt nav ieteicams. Ja tomēr nolēmāt tā darīt, jāņem vērā šādi apsvērumi:

 • Pārtraukums starp kārtējo betona porciju pievienošanu nedrīkst būt lielāks par vienu divām stundām. (Ņemiet vērā, ka, ja temperatūra +20 grādi, jums ir mazāk nekā 40 minūtes laika). Ja ievērojat šo noteikumu, tad starp betona klājumiem neveidosies šuves un pamati nezaudēs stiprību.
 • Gadījumā, ja vajadzīgs pārtraukums uz vienu līdz trijām dienām, pirms jaunas betona partijas ieliešanas gatavā virsma ir jānotīra no putekļiem, netīrumiem un jāpārtīra ar metāla birsti. Tādējādi slāņu saķere būs labāka un stiprāka.
Svarīgi! Ir iespējami vairāki šuvju izvietošanas varianti:
 • horizontāli;
 • vertikāli;
 • slīpi.

Kā sagatavot pamatiem nepieciešamo betonu

Pamatu būvniecība-5

Betons ir universāls celtniecības materiāls. Būvējot pamatus, betonu izmanto to ieliešanai. Betons var būt jau sagatavots vai arī to ir jāsajauc pašam. Parasti Latvijā izmanto transportējamu betonu.

Ja nolēmāt, ka betonu jauksiet pats, ir rūpīgi jāseko, lai maisījumā nenonāk nevajadzīgas piedevas, kā arī stingri jāievēro izgatavošanas tehnoloģiju un maisījuma proporcijas.

Šodien ir pieejami daudz dažādu speciālo betona veidu. Tas var būt:

 • karstumizturīgs betons, kuru var karsēt līdz 1000 С;
 • betons ar augstu izturību pret lieci un salu;
 • pret koroziju un ūdens iedarbību izturīgs betons.

Betona galvenās sastāvdaļas ir:

 • Smiltis. Kvalitatīvam betonam nevar izmantot pārāk smalkas smiltis. Smilšu graudiņiem jābūt ar diametru 1,2 - 3,5 mm. Liekie piemaisījumi, piemēram, māls vai dūņas nedrīkst pārsniegt 5%, citādi betons nebūs pietiekami stiprs un var sākt drupt. Smiltis var pārbaudīt ar vienkāršu metodi: ieberiet nedaudz smilšu glāzē ar ūdeni. Ja tas iekrāsosies sarkanīgā māla krāsā, smiltis nevar izmantot betona izgatavošanai.
 • Šķembas. Ja gatavosiet betonu paši, tad šķembu daļiņu izmērs nedrīkstētu pārsniegt 1-2 cm. Tāpat kā ar smiltīm, šķembām jābūt bez liekiem piemaisījumiem un gružiem. Ja gribēsiet izmantot lielāka izmēra šķembas, tad jāzina, ka tās var mazināt pamatu stiprumu.
 • Cements. Obligāta betona komponente. Svarīgs noteikums: cementa daudzums ir jāaprēķina atbilstoši proporcijām. Nedomājiet, ka pieliekot vairāk cementa, betona kvalitāte uzlabosies.
 • Ūdens. Betons sagatavošanai izmanto siltu, tīru ūdeni bez piemaisījumiem.
 • Jāzina, ka sagatavoto betonu nevar uzglabāt pārāk ilgi. Jau pēc mēneša būs zudusi desmitā daļa betona īpašību, bet pēc pusgada glabāšanas betons būs zaudējis trešo daļu savu īpašību.

Aprēķinam betona apjomu

Parasti jāaprēķina betona daudzums kubikmetros. To izdarīt nemaz nav grūti.
 • Pirmais solis. Sareiziniet gatavo veidņu garumu, dziļumu un platumu. Tā iegūsiet nepieciešamo betona apjomu.
 • Otrais solis. Aprēķinām nepieciešamo komponentu daudzumu.
Parasti 10 kubikmetriem betona nepieciešams izmantot vienu daļu M 500 markas cementa, divas daļas smilšu, četras daļas šķembu. No šīm septiņām daļām var iegūt 10 kubikmetru betona.

Izmantojam formulu - 10 / 7 = 1,42 kubikmetru - 1 pilnas daļas apjoms.

Ūdenim jābūt tieši pusei no pievienotā cementa. Ja pieliesiet vairāk ūdens, tas pasliktinās sagatavotā maisījuma konsistenci.

Svarīgi! Dažādu marku cementa pagatavošanai izmanto savu īpašu formulu, pēc kuras aprēķina komponentu proporcijas.

Kad ir aprēķināts nepieciešamais komponentu daudzums, jāsāk gatavot betona maisījums. Vispirms betona maisītājā ielej nedaudz ūdens un cementu, sagaida līdz cements sajaucas ar ūdeni, tad ieber smiltis. Atkal sajauc. Ir jāiegūst masa bez kunkuļiem. Tiklīdz maisījuma konsistence kļūst viendabīga, pievienot šķembas un atlikušo ūdeni. Gatavo maisījumu uzreiz ir jāizmanto.

Iesakām noskatīties video, kurā uzskatāmi parādīts, kā samaisīt cementu, neizmantojot betona maisītāju.

Stāsta kompānijas “The First Construction Company” speciālists Iļja Čurins

“Pamati ir visa sākums! Nepareizi izvēlēti pamati vai to būvniecībā ietaupīta nauda vēlāk var maksāt dārgi. Jaunceļamās mājas pamati ir jāprojektē sertificētam konstruktoram, balstoties uz arhitektūras projektu, grunts ģeoloģiju un nestspēju.

Latvijā būvniecībā visplašāk izmantoti vairākus pamatu veidus:

 • sabiedriskās, ražošanas un daudzdzīvokļu ēkas - pāļu un plātņu pamati;
 • privātmājas, angāri - lentveida FBS (saliekamie), monolītā dzelzsbetona pamati vai pamati uz skrūvpāļiem;
 • pagaidu būves - stabveida pamati (tiem nav vajadzīga būvatļauja).
Būvējot lielas savrupmājas vai mājas ar pagrabu es ieteiktu pamatam izvēlēties monolītu dzelzsbetona plātni. Tā ir stabila jebkuros apstākļos, ja ir kvalitatīvi paveikti darbi, pareizi izveidota hidro un siltumizolācija, pieslēgtas komunikācijas, tad ēkas kalpošanas laiks būs visgarākais.

Lentveida pamati (dzelzsbetona "spilvens" atzīmēm - 2 metri un monolīts) ir klasisks variants, ko izmanto visa mūra mājām, un te nekas nav jāizgudro. Taču ja gruntsgabalā ir augsti gruntsūdeņi, nav vēlēšanās rakties zemē un maksāt par dārgu hidroizolāciju, mēs izmantojām seklos pamatus (kombinējot hidrobetonu, fibroblokus 5 Мра un monolītu dzelzsbetona jostu). Pēdējā desmitgadē ir kļuvušas populāras karkasa (koka) un moduļu mājas, šajā gadījumā varianti ar sekliem pamatiem ir visekonomiskākie.

Un vēl daži padomi. Betonēšanai iesakām izmantot gatavu betonu. Tas ne tikai paātrina darbu izpildi, bet garantē betona maisījuma kvalitāti. Betonēšanas darbus labāk pasūtīt licencētam būvniecības uzņēmumam, kurai ir nepieciešamā pieredze šādu darbu veikšanai.

Sazināties ar būvniecības kompāniju The First Construction Company (Būvprakses sertifikāts Nr.20-5053 «Būvdarbu vadība» un «Ēku būvuzraudzība») jūs varat šajā hipersaitē https://www.facebook.com/1ccRiga?fref=ts, piezvanot pa telefonu 20040518  vai uzrakstot uz e-pastu 1cc@engineer.com 

The-First-Construction-Company

Šajā rakstā mēs centāmies iespējami plašāk apskatīt tēmu pamatu ieliešanu. Gadījumā, ja jums vēl ir kādi jautājumi, uzdodiet mums tos komentāros un mēs atbildēsim nākamajā rakstā.

Neaizmirstiet arī to ,ka mājai ir savlaicīgi jāizvēlas apkures sistēma. Izlasīt par apkures priekšrocībām, izmantojot sašķidrināto gāzi (propāns, propāns-butāns), jūs varat šeit.