1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Mājas sagatavošana ziemai

Raksti Intergaz vietnē – tie ir neskaitāmi noderīgi padomu visiem, kas vēlas savu māju padarīt siltu un omulīgu. Tieši tādēļ šodien mēs vēlamies parunāt par mājas sagatavošanu ziemai.

Lai ziema privātmājā nebūtu negaidīta viešņa, ir vērts veltīt pietiekami lielu uzmanību tādam svarīgam pasākumam kā mājas sagatavošana ziemai. Siltuma saglabāšana mājoklī – tas ir svarīgākais mērķis, par ko jādomā mājas īpašniekam pirms aukstā laika iestāšanās.

majas-sagatavosana-ziemai-1

Gatavo ragavas vasarā, ziema kļūdas nepiedod

Jautājumam, vai māja ir jāsagatavo ziemai, var būt tikai apstiprinoša atbilde. Nepareiza un neprofesionāla mājas adaptēšana aukstajiem mēnešiem var radīt nepatīkamas sekas, tostarp:
  • dzīvošanai piemērota komforta trūkums telpās;
  • pārāk liels resursu patēriņš slikti siltinātas ēkas apkurei;
  • inženierkomunikāciju darbaspēju traucējumi, īpašuma bojājumi.
Lielākajai daļa māju un dzīvokļu iedzīvotāju komfortabla temperatūra ir 22–25 grādi pēc Celsija, taču, lai uzturētu šādu siltuma līmeni aukstajam laikam nesagatavotā ēkā, ir jātērē pārāk daudz gāzes, elektrības, malkas vai ogļu — atkarībā no tā vai cita siltumnesēja nodrošinājuma. Mājokļa īpašnieku tēriņi palielinās vairākas reizes, visā apkures sezonā sasniedzot vairākus simtus eiro.

Bieži vērojamas iekārtu atteices, jo tām nākas darboties pastiprinātā režīmā, proti, tēriņiem par izejvielām pievienojas tēriņi par tehnisko apkopi un nodilušu apkures sistēmas detaļu nomaiņu. Tēriņi finansiālā un emocionālā ziņā ir lieli, taču tos var padarīt daudz pieņemamākus, ja mājas sagatavošanu ziemai sāk krietnu laiku pirms sala un tā aptvers visas privātmājas riska zonas.

Zem tavas mājas jumta

majas-sagatavosana-ziemai-2

Jumts, kurš ir vairākus gadu desmitus vecs, ir jāapskata īpaši uzmanīgi, un arī jauns jumta segums var neizturēt ziemas salu, ja savlaicīgi netiek novērsti tā trūkumi. Vizuāli apskatot jumtu, ir vērts meklēt deformācijas, pelējumu vai rūsu, pārliecināties, ka nav bojājumu. Jānovērtē tiešā tuvumā esošu koku zarus: cik tie ir droši un vai tie nesabojās jumta segumu spēcīgā sniegputenī vai stiprā salā. Arī skursteņa un dūmvadu apskate un tīrīšana, ir objektīvi nepieciešama pirms apkures sezonas sākšanās.

Svarīgas konstrukcijas daļas — teknes un ūdens noteces. Tās ir jāattīra no atkritumiem, lapām, jāpārbauda stiprinājumu noturība, piekļaušanās blīvums un ūdens kanalizācijas līmenis. Darbojošās ūdens noteksistēmas — garantija, ka ūdens un ledus masas sablīvējums nepārslogos segumu un neizraisīs jumta ielūšanu vai arī tecēšanu, kūstot sniegam vai līstot lietum.

Nebūs lieki ieskatīties arī bēniņos. Savākt atkritumus, kas var izraisīt ugunsgrēku vai pelējuma izplatīšanos, apskatīt visas ventilācijas spraugas, kabeļus, vadus, bēniņu logus, pārbaudīt jumtu, vai kaut kur iekšpusē kas netek — tas viss ir jāizdara līdz salam.

Būtu vēlams atcerēties arī par drošību. Uz jumta jāuzstāda sniega aizturētāji, kuri neļaus liela izmēra sniega gabaliem noslīdēt un traumēt pagalmā staigājošus mājas iemītniekus vai garāmgājējus. Jau ziemā ir ieteicams attīrīt jumta malas no lāstekām, kuru smagums var ne tikai traumēt cilvēku, ja tās krīt no augšas, bet arī deformēt vai salauzt jumtu. Jumta viengabalainuma un drošības pārbaude, tā pareiza siltināšana un atveru, spraugu analīze ir svarīgi punktu programmā – „Kā sagatavot māju ziemai”.

Siltumam mājās arī sienas palīdz: taupām temperatūru

Sienas ir tās, kas visbiežāk novada siltumu ārā no mājas. Lai tās nekļūtu par aukstuma avotu, mājas sagatavošanā ziemai obligāti ir jāiekļauj sienu ārējās apdares stāvokļa novērtēšana. Lielāki siltā gaisa noplūdes vaininieki ir plaisas, caurumi, spraugas starp sienu paneļiem. Tās var mēģināt sameklēt iekšpusē ar degošu sveci. Ja, to uzmanīgi virzot gar sienu, liesma novirzās kā vieglā vējiņā, problēma ar sienu caurpūti ir aktuāla, bet māja ziemā būs auksta.
Ir svarīgi zināt, ka efektīva mājas sienu siltināšana ir iespējama tikai no ārpuses: ja to mēģinās darīt iekšpusē, siena ar defektiem joprojām būs zemo temperatūru zonā un būs pakļauta agresīvas vides iedarbībai – augstam mitrumam, negatīvām temperatūrām. Iekšējā siltināšana arī samazina lietderīgo telpu par siltināšanas materiālu biezumu, telpai nepieciešamas dārgi apdares darbi.

Ārējai siltināšanai visbiežāk izmanto vai nu „mitro”, vai arī „sauso” variantu. Pirmajā gadījumā sienai piestiprina siltinātāja kārtas (polistirola plāksnes vai siltumizolējošo vati), bet uz tām pēc armēšanas tiek uzklāts apmetums, kura biezums ir atkarīgs no siltinātāja blīvuma.

Sausajai apdarei izmanto sendvičtipa paneļus vai ventilējamās fasādes. Vēlams šos darbus ieplānot jau mājas projektēšanas laikā, taču reizēm idejas par vasaras ārpilsētas mājas pārveidošu par vissezonu mājokli var rasties spontāni. Šādā gadījumā ir jābalstās uz esošo sienu „pīrāgu”, jāaprēķina siltinātāja apjoms un kārtas, kā arī jāizvēlas piemērota fasāda, bet paši darbi jāieplāno sausajā un siltajā sezonā.

Pūš vai nepūš – tāds ir jautājums

Kā sagatavot māju ziemai un nepalaist garām vissvarīgāko? Dažas problēmas (bojājumus) var novērtēt vizuāli, tiesa, tos var redzēt, izmantojot īpašu iekārtu -— termogrāfu.

majas-sagatavosana-ziemai-3

 

Infrasarkanajā shēmā sarkanās zonas pie māju logiem norāda vietas, kur izplūst siltums, to intensitāte rāda, ka logailas ir mājas komforta saglabāšanas vājais posms. Ja mājā ir ierīkoti modernie stikla pakešu logi, tad rūpju būs mazāk, nekā ar vecmāmiņas jaunības dienu koka rāmjiem, taču ir nianses.

Logus pirms ziemas ir rūpīgi jānomazgā, tas ir svarīgi ne tikai estētikai: papildu saules stari ir gaismas un siltuma avots, kas ir tik nepieciešami gada aukstajā laikā. Turklāt rudenī ir jānoņem pretinsektu tīkli, tas uzlabos apgaismojumu un telpu piesildīšanu, novērsīs putekļu uzkrāšanos un saglabās tīklu, lai to nebojātu temperatūras un mitruma svārstības, tādējādi pagarinot tā lietošanas ilgumu. Tāpat ar silikonu ir jāieziež vai jānomaina logu blīvējums, ar mašīneļļu jāapstrādā metāla furnitūra.

Ja no loga jūtami pūš auksts gaiss, ir jāsāk ar logailām. No agrāk krāsotās betona virsmas ir jānoņem krāsa, pēc tam jāapstrādā ar grunti, kas dziļi iespiežas pamatnē. Siltuma pretestība palielināsies vairākas reizes, ja logailās ievietos PVC paneļus. Plastmasas ailu un betona pamatni ir vērts aizdarīt ar poliuretānu, celtniecības putām, maisaudumu vai lina pakulām — visam ir jābūt tīram un sausam. Minerālvati izmantot dzīvojamajās telpās nav ieteicams, jo tā kaitē veselībai un saveļas, ja tajā uzkrājas mitrums.

Ir vērts pārbaudīt palodzes. Nepareizi ievietotas palodzes rada situāciju, kad ielu no telpas atdala tikai plāns montāžas putu slānis, kas ar laiku var deformēties, bet radušās spraugas izvadīs siltumu no mājas. Šādas spraugas ir jāmeklē un rūpīgi jāapstrādā ar putām silikona hermētiķi.

Dažu plastmasas logu furnitūra ļauj ar tapu regulēšanu nomainīt ziemas režīmu pret vasaras režīmu un otrādi. Koka logiem ļoti reti ir šādas īpašības, tādēļ ārpilsētas mājās, kurās ir koka logi, tos parasti aplīmē ar papīru, audumu, īpašām rūpnieciski izgatavotām siltinošajām lentām ar līmes kārtu.

Ziema piemājas teritorijā un ne tikai

majas-sagatavosana-ziemai-4

Pareizi sagatavota māja ziemā būs silta un omulīga. Taču katru gadu rudenī ir jāsakopj ne tikai mājoklis, bet arī piemājas teritorija. Gaidot pirmo salu, no atklātām tilpnēm ir jānolej ūdens, jānoslēdz ūdens krāni, jānolej tās pārpalikumi no caurulēm un šļūtenēm, laistītājiem. Ziemas glabāšanā siltās telpās jānovieto aprīkojums: zāles pļāvēji, ūdens pumpji, elektroiekārtas un daži gaismas ķermeņi, kuri darbojas ar saules baterijām (pēc ražotāju ieteikumiem).

Grāvju, noteku attīrīšana no lapām un netīrumiem aizsargās pagalmu no plūdiem, kad pavasarī kusīs sniegs un ledus. Uzmanība jāpievērš arī augiem — jāapgriež vai jākoriģē koku zari, kurus var salauzt sniegs, tie jāapsien ar saiti, ar zemi jāiemulčē dekoratīvie krūmi. Tāpat jānovāc nokritušās lapas, jo kopā ar tām līdzās ziediem un krūmiem var pārziemot slimības ierosinošas baktērijas, kas pavasarī atkal aktivizēsies un bojās garastāvokli dārzniekam.

Pieredzējušu īpašnieku jautājumus, vai māja jāsagatavo ziemai, nesamulsinās. Taču arī ilga pieredze nekustamā īpašuma apkopšanā ne vienmēr palīdz: mainās tehnoloģijas, ir pieejami jauni materiāli un sadzīves ķīmija, kuri īpašuma apkopšanu padara vieglāku, ērtāku un saprātīgāku. Taču vienlaikus sarežģītāks kļūst mājas apkures aprīkojums, kura darbība prasa papildu uzmanību.

Gatavojot māju ziemai, neaizmirstiem par vissvarīgāko – kvalitatīvu un drošu apkuri. Intergaz. Piemēram, par apkuri ar sašķidrināto gāzi, kuru piedāvā uzņēmums Intergaz. Par visērtāko apkuri plašāk lasiet mūsu interneta vietnē: http://www.intergaz.lv/ru/otoplenie-domov-na-gaze.

Speriet soli pretī siltai, omulīgai mājai, kurai nekaitē sniegs un sals!