1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Līmējiet flīzes ekonomējot – dariet to paši!

Krāsns podiņš, vai keramiskā flīze, kura senāk tika radīta pašu rokām un kalpoja kā krāšņu apdares materiāls. Flīzes kā tādas, parādījušās vēl pirms mūsu ēras.

Flīzes – mozaīkas radiniece, bet starp tām pastāv būtiskas atšķirības. Flīzes zīmējums ir viengabalains, bet mozaīkas tiek veidots no vairākiem sīkiem fragmentiem.

Kā izrādās, flīzes vien tagad ir tik “slaidas”, agrāk tās bijušas mazliet plānākas par ķieģeli. Tas viss biezās glazūras kārtas dēļ, kas flīzēm piešķīra papildus izturību. Katra no tām bija kā īsts un neatkārtojams mākslas darbs, jo senie meistari ar štancēšanu nenodarbojās. Tas bijis dārgs prieks, ko nevarēja atļauties ikviens parastais mirstīgais. Starp citu, mūsu ēras pirmajā gadu tūkstotī Senā Irāna kļuva par monopolu apgabalu flīžu izgatavošanas mākslā. Tikai tur tika izgatavotas pašas ekskluzīvākās flīzes pēc toņiem, sižetiem un izturības.

Laiks visu salika savās vietās, un pienāca stunda, kad flīzes kā krāsns apdares materiālu izmantoja ne tikai slinkie saimnieki. Tās kļuva arvien pieprasītākas un cilvēki labprāt savā interjerā iekļāva šo mūžseno izgudrojumu. Lai flīzes atkal iegūtu jaunu slavas vilni, cilvēki tās izgudroja no jauna. Paši saviem spēkiem! Kāpēc? Jo meistari, kuri darbojās baznīcu darbnīcās, ar šīm zināšanām dalījās nelabprāt. Flīzes sanāca nedaudz prastākas, bet tomēr – tās bija flīzes!

Klases un marķējums

Mūsdienās flīzes ir tik daudzveidīgas! Sākot no pašām prastākajām un vienkāršākajām, pēc formas, zīmējumu un kvalitātes, līdz pat greznības kalngalam. Flīzes tiek klasificētas un marķētas atkarībā no kategorijas. Tās pārzināt ir visai vērtīgi.
 • šķiras flīzes – sarkans marķējums
 • šķiras flīzes -  zils marķējums
 • šķiras flīzes – zaļš marķējums.
 • Flīzēm ar АI un ВI marķējumu piemīt paaugstināta mitrumizturība. Ideālas baseinu un strūklaku ierīkošanas vietās.
 • Marķējums AII vai BII ir paredzēts ārējiem darbiem.
 • AIII un BIII marķējuma flīzes izmantojam tikai un vienīgi veicot iekšējos darbus.
 • Ja uz flīzēm ir redzama sniegpārsla, tas nozīmē, ka flīzes ir salizturīgas. Ja pēda, tad tās ir paredzētas grīdām. Bet flīzes uz kurām ir attēlota roka, tiek līmētas tikai uz sienām. Tās nav izturīgas, tāpēc izklājot ar tām grīdu, varat būt droši – tās salūzīs pie pirmās izdevības.

Flīzēšana

montazh-plitki(1)

Lai flīzes kalpotu ilgi, tās jāprot ne tikai pareizi izvēlēties, bet arī ieklāt. Atcerieties – jo mazāks flīžu izmērs, jo dārgāks būs to līmēšanas prieks. Kā arī, process ir darbietilpīgs.

Lai apšūtu virsmu ar keramiskajām flīzēm, specifiskas izglītības iestādēs iegūtas zināšanas nav nepieciešamas. Ja jums ir kaut mazākās iemaņas celtniecībā un rokas darba nebīstās, tad ar šo darbu tiksiet galā paši. Tas jums ļaus arī lieliski ieekonomēt.

Sākumā pārbaudiet savu instrumentu kasti – vai tajā ir viss nepieciešamais darbu uzsākšanai:

 • Zobainais un gumijas špaktelis
 • Špakteļlāpstiņa
 • Līmeņrādis
 • Gumijas āmurs
 • Flīžu griezējs
 • Plakanknaibles
 • Smilšpapīrs
 • Slīpmašīna
Gluži tāpat pārbaudiet darbam paredzētos būvniecības materiālus. Varat tos iegādāties ar rezervi, jo celtniecības laukums nav paredzams.

Pirmais solis virsmas apdares procesā ir pamatvirsmas, uz kuras tiks līmētas flīzes, līdzināšana.

Tātad – līdzinām!

Savas ilūzijas par to, ka sienu var izlīdzināt ar plānu līmes kārtu, varat atmest. Tā tas nenotiek! Līme plānā kārtā ir jāliek uz jau izlīdzinātas virsmas. Jūs vai nu cementējat sienu no jauna (mitrā izlīdzinošā kārta), vai arī formējiet to, izmantojot speciālu loksnes materiālu (sausā izlīdzinošā kārta). Otrais variants ir labāks, jo tas nav tik darbietilpīgs un netīrs, kā tas notiek darbojoties ar betonu.

Ja flīzes tiek līmētas vannasistabā vai telpās, kurās ir paaugstināts mitruma līmenis – hidroizolācija ir obligāta. Tā pasargās virsmu no ūdens nelabvēlīgās ietekmes, un tā nebūs pakļauta bojājumiem un deformācijai.

Iezīmēšana

Ja tā ir siena, tad flīzes līmējam vienas flīzes augstumā, rēķinot no grīdas. Lai vieglāk orientēties, uzstādām latu. No tās virzienā uz augšu sāksim flīžu ieklāšanas procesu. Izvietojam arīdzan balstus, lai flīzes saglabātu savu pozīciju visa procesa laikā. Bet kāpēc tiek ignorēts apakšējais slānis? Vienkārši – sienām piemīt “vājība” būt nelīdzenām, tāpēc, lai iegūtu ideālu koptēlu, tās nākas griezt. Labāk to darīt ar pašu zemāko slāni, kurš nav tik ļoti pamanāms.

Līmēšana

klei(2)

To plānā kārtā uz virsmas klājam ar zobaino špakteli. Labākai materiālu saķerei siltā un sausā telpā, ar līmi apstrādājam arī flīzes aizmugurējo daļu. Līme nedrīkst būt pārāk šķidra, tai jābūt samaisītai līdz viendabīgai masai. Lai to panāktu, izmantojiet celtniecības mikseri. Padoms: jo lielākas flīzes, jo lielākiem jābūt špakteļlāpstas zobiņiem. Klājiet to līdz ar zobiņu dziļumu. Sākumā to dariet pa vienai flīzei. Kad apgūsiet šīs prasmes, varēsiet līmēt arī vairākus fragmentus vienlaicīgi. Neaizmirstiet, ka līmei piemīt tendence ātri žūt!

Apdare

Pieliekam flīzes apakšējo daļu klāt latai un tikai pēc tam to pilnībā piestiprinām pie virsmas. Lai tā pilnībā ieņemtu savu vietu, viegliņām pakustiniet flīzi pa labi un pa kreisi. Kad tā ir iestājusies savā vietā, paskatieties, vai tā nav jāpadziļina. Ja tāda nepieciešamība radusies, ņemam rokās gumijas āmuru un maigi piesitot, “iedzenam” to nepieciešamajā dziļumā.

Sekojiet līdzi arī tam, lai līme pa stūriem nenāktu ārā. Ja tas notiek, pirmkārt - notīriet to! Tas ir svarīgs flīžu ieklāšanas procesa nosacījums. Kad nāksies flīžu rindu “piedzīt” atbilstoši izmēriem (un tas ir praktiski neizbēgami), esiet gatavi rūpīgam darbam! Būs nepieciešami  ne tikai tieši mērījumi, bet arī precizitāte griežot. To var veikt ar stikla griezēju, vai ar slīpmašīnu. Bet malas apstrādājam ar smilšpapīru vai abrazīvo ripu.

Šuvju aizpildīšana

Kad līme ir izžuvusi, var ķerties klāt fināla apdares darbu etapam.

Flīžu šuvju aizpildīšana mēdz būt uz cementa, epoksīda sveķu vai silikona bāzes. Cementu nepieciešams jaukt, bet pārējos divus aizpildītājus var iegādāties jau gatavus.

Ar cementu strādāt ir vieglāk, savukārt, epoksīda sveķu aizpildītājs ir ļoti kaprīzs. Tā ir ļoti stīgra, tāpēc ar grūtībām aizpilda šaurākās šuves. Pirms to izmantojat, ielāgojiet vien dažas lietas:

 • flīzes platumam jābūt sākot no 12 mm
 • minimālais šuvju platums – 6 mm. Ne mazāks!
Pie to priekšrocībām var attiecināt paaugstināto triecienizturību un ķīmisko iedarbību.

Ņemiet vēra – jo platākas šuves, jo lielāka to plaisāšanas iespējamība. Pārāk šauras šuves arī nav labi! Kāpēc? Jo tās ir grūtāk aizpildīt, rodas tukšumi, kuri var ietekmēt turpmākos procesus – mitruma un putekļu iekļuvi. Kad tas ir noticis, neko labu negaidiet! Optimālākais variants – 3 mm. Bet tas ir gaumes jautājumus!

Pirms aizpildāt šuves, attīriet tas no putekļiem un netīrumiem.

Uz virsmas materiālu klājiet pa diagonāli, izmantojot gumijas špakteli. Iespiediet to kārtīgi, lai tiktu aizpildīti visi tukšie laukumi.

Ar mitru lupatu noņemiet visu lieko un tā virsma iegūst ideālu skatu.

Flīzes ir pats vienkāršākais un ērtākais veids kā padarīt virsmu līdzenu. Pats galvenais ir ievērot tehniku un apbruņoties ar pacietību!

---

Lai flīzēm būtu ilgs mūžs, ir svarīgi atcerēties par to ekspluatāciju. Mitrā un aukstā mājā tās ilgi nekalpos. Kompānija Intergaz par jūsu mājas omulību un siltumu parūpēties jau laicīgi,  lai visi to labiekārtošanas centieni, vēl ilgi priecētu mājas iemītniekus.