1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kustības sensors – ērts palīgs Jūsu mājai!

Kustību sensori – sensoru sistēmas palīdz cilvēkiem padarīt savu personīgo dzīvi drošāku, ērtāku un vārda vistiešākajā nozīmē – gaišāku. Pievērsīsimies to raksturojumam, funkcijām un kustību pārvietošanās tipiem.

Kādam nolūkam nepieciešami kustību sensori?

Sāksim ar to, ka visbiežāk prātu jauc, kā arī baida, to pielietošana. Kustību sensori nekad netiek izmantoti pa vienam, bez sasaistes ar kādu no izpildāmajām funkcijām.

Kustību sensori tiek iekļauti šādu sistēmu sastāvā:

 • aizsardzības nolūkiem;
 •  piemērota distancētai kontrolei pār apgaismes ierīcēm;
 • izmanto attīrīšanas sistēmās;
 •  mitrināšanai;
 •  gaisa temperatūras paaugstināšanai vai pazemināšanai;
 • logu un durvju atvēršanai vai aizvēršanai.
Protams, šīs ierīces var pildīt arī citas funkcijas – armijas un specvienību aprīkojumam, bet šo samērā smalko tēmu mēs neskarsim.

Kustību sensori

datchik-dvizhenija-1

Drošība

Arī sadzīvei kustību sensori kalpo kā drošības sistēmu “acis”, pirmā aizsardzības līnija mājās, kādam noteiktam zemes gabalam vai dzīvoklim.  Reaģējot uz vismazāko kustību zonā, kurā nebūtu vēlams atrasties nepiederošām personām, sensori sūta signālus vai signālu kompleksu pēc iepriekš izplānotas shēmas. Pirmkārt, trauksmes signāls tiek sūtīts skaņu signalizācijas skaļruņiem, ja tie ir piemēroti, lai brīdinātu saimniekus, kaimiņus un izbiedētu pārkāpējus.

Daudzas drošības sistēmas sastāv arī no videokamerām, kuras tiek ieslēgtas vienīgi tad, kad saņem kustību sensoru signālu (elektrības taupīšanas nolūkiem un elektrotaupīšanas  vietās).

Kustību sensori var tikt aizslēgti ar papildus slēdžiem.

Trauksmes īsziņa tiek sūtīta:

 • policijas iecirknim (uz komutatoru vai drošības dienesta pulti),
 • ātrās reaģēšanas vienības tuvākajai patruļmašīnai,
 • vietējā apriņķa apsardzei,
 • uz teritorijas īpašnieka mobilo telefonu.
Apgaismojums

Vienkāršākā distancētās apgaismošanas ierīces ieslēgšanas darbības shēma izskatās šādi: gaismas avots (lampiņa, lampa, sienas gaismeklis, laterna) pieslēgts kopējai elektroapgādes sistēmai, tomēr izslēgšanas signālu dod ne izslēgšanas poga, bet sensors, reaģējošs uz kustību.

Pēc šī principa apgaismojums tiek organizēts:

 • kāpņu telpās un koplietojamās telpās,
 • laternu darbības nodrošināšanai ne pārāk apdzīvotās ielās.
Gaisma ieslēdzas vienīgi tad, kad fiksētajā laukumā parādās cilvēks vai automobilis. Saskaņā ar pilsētas, piepilsētas mājas vai daudzdzīvokļu mājās nosacījumiem, kustību sensors var tikt uzstādīts pie ieejas, priekšnamā vai viesistabā. Ja sensora darbības laukā parādās cilvēks, ienākošs dzīvoklī vai istabā, sensors sūta signālu lampiņas, lustras, vai sienas lampas ieslēgšanai.

Visos gadījumos galvenā sistēmas priekšrocība ir elektrības ekonomija. Gaisma iedegas vienīgi tad, kad tas nepieciešams, enerģija netiek tērēta tukšas vietas apgaismošanai.  Galu galā – tas ir vienkārši un ērti, gaismās slēdzi nav nepieciešams slēgt iekšā un ārā.

Kustības sensori gudrajā mājā  

Nevajadzētu aizmirst par mūsdienīgām sistēmām, kuru komerciālais nosaukums ir “gudrā māja”. Līdzīgu dzīves uzlabojošu pakešu ražotāji vienkāršā pilsētas dzīvoklī vai privātmājā, nepārtraukti reklamē unikālas funkcijas, tiesa, to lielākā daļa balstīta tieši uz kustību sensoriem. Vairāk nav runas par gaismas ieslēgšanos istabā, kurā ienācis cilvēks, viss ir mazliet interesantāk.

Ja viesistabā uzstādīti 10 – 15 nelieli apgaismes objekti, “gudrā māja” ar kustību sensoru palīdzību reālajā laika režīmā noteiks, kur tieši atrodas saimnieks un pastiprinās apgaismojumu tajā vietā, izslēdzot vai samazinot apgaismojuma spilgtumu citās zonās.
Tādā pašā veidā, izmantojot kustību sensorus, sistēma novirzīs siltā un aukstā gaisa plūsmu no kondicioniera, atvērs vai aizvērs durvis, ieslēgs vai izslēgs mūziku, video. Ko tur daudz runāt, tie var izslēgt vai ieslēgt ūdeni dušā vai  izlietnē, ne tikai „gudrajā mājā”, bet arī lielākajā daļā tirdzniecības centru, vilciena staciju, lidostu  sanmezgli, pateicoties kustību sensoriem, darbojas pakļaujoties lietotāja rokām un darbībām.

Kustību sensoru veidi:

 1. Infrasarkanie sensori (vai „pasīvais infrasarkanais sensors (darbojas ar piroelektriķa palīdzību)”) ir vienas no populārākajām mikroierīcē, kuras izmanto automātiskā apgaismojuma kontrolēšanai, drošības un daudzās citās kontrolējošajās konstrukcijās.
 2. Siltuma plūsmas sensors/ temperatūras sensors sevī ietver plāksni ar vielām, kuras ar elektrisko signālu reaģē brīdī, kad uz tās nonāk liekais starojums. Parasti, termojūtīgā elementa iestatījumu starojuma līmeņa norma ir 5-6 mikrometri. Cilvēka ķermenis tērpts vienkāršā apģērbā, izstaro siltumu 9 mikrometru līmenī, tāpēc sensors pavisam viegli uzķer cilvēka parādīšanos kontroles lauciņā un izdod elektrosignālu (uz gaismas ieslēgšanos, trauksmes signāla palaišana utt.).
Lai precīzi uzķertu siltuma starojumu, siltuma plūsmas sensors aprīkots ar sarežģītu optisko sistēmu, kas koncentrē siltuma starojuma precizitāti uz termosensoru.
Viens no svarīgākajām infrasarkano sensoru priekšrocībām – pasivitāte, respektīvi – sensoram nepiemīt izstarotājs, tas nekādi nereaģē uz cilvēkiem un neatklāj sevi pie jebkādām novērošanas metodēm.
Diemžēl, siltuma kustību sensori reaģē ne tikai uz cilvēkiem, bet arī uz suņiem, kaķiem, ežiem, bet neprecīzu iestatījumu dēļ, tie var reaģēt arī uz gaisa plūsmu, kas nāk no kondicioniera vai centrālās apkures radiatoriem.

picture-2

Infrosarkanais sensors ar dzīvniekiem.

Ultraskaņas sensori mazliet sarežģītākas ultraskaņas mikroierīces, un, lai cik jocīgi tas nebūtu, tās ir lētākas, ja salīdzina ar līdzīgas konstrukcijas parametru sensoriem.

Ultraskaņas sensoru pamatā ir gadsimtu seni zinātniskie pētījumi, kad 20. gs. sākumā zinātnieki centās izprast, kā sikspārņi spēj redzēt tumsā. Izrādās, ka šie zīdītāji nepārtraukti izdod skaņu frekvences, ko cilvēks nespēj sadzirdēt, un orientējas pēc atbalss – skaņām, kas atstarojas no šķēršļiem (sienām, durvīm, cilvēkiem, zvēriem). Pēc tāda paša principa ir veidoti sonāri (hidrolokatori), ko izmanto jūras spēku karavīri un zvejnieki, kā arī kustības sensori.

Vairākumā gadījumu ultraskaņas sensori tiek izmantoti drošības sistēmās un atrašanās vietas noteikšanai. Pati mikroierīce sastāv no divām daļām  - emitētāja un uztvērēja. Ultraskaņas avots ģenerē vibrācijas līdz 60 kiloherciem frekvencē, izplatot tos no 120 līdz 360 grādiem (atkarīgs no modeļa). Atspoguļojoties no virsmām, ar ko ceļā sastopas (sienām, grīdas, griestiem, cilvēkiem, mantām, mēbelēm), ultraskaņa var trāpīt vai netrāpīt uztvērējā, kurš uzstādīts uz šī viļņa. Pēc iestatījumu noregulēšanas uztvērējs noteiktā situācijā nereaģē uz priekšmetu atspoguļojumu, bet dod elektrosignālu gadījumā, ja situācija mainās. Diemžēl, ultraskaņu uztver daudzi mājdzīvnieki, tas jāņem vērā drošības sistēmu projektēšanas laikā.

Mikroviļņu kustību sensori ne mazāk izplatīti kustību sensori, galvenokārt, tāpēc, ka cilvēki baidās no starojuma. Patiesībā, dzīvot mājā, kas aprīkota ar šādu sensoru, nav bīstamāk kā stāvēt blakus mikroviļņu krāsnij, sildot zupu.

Darbības shēma ir apmēram tāda pati, kā ultraskaņas sensoriem. Mikroviļņu starojuma avots (cilvēkiem nekaitīgs) izdod signālu, bet atspoguļojot no nezināma objekta, mikroviļņu uztvērējs sūta elektriskos signālus.

Galvenā mikroviļņu sensora priekšrocība – paaugstināts jūtīgums!       

Šāds sensors ir spējīgs uztvert kustību pie jebkuras gaisa temperatūras vai objektiem (atšķirībā no infrasarkanajām ierīcēm), kā ar caurlaidīgas barjeras tam nav šķērslis: durvis, plānas sienas, stikli.

Mūsdienīgas tehnoloģijas padara mūsu dzīvi ērtāku un ļauj būtiski ieekonomēt laiku. Līdzīgi kā jūs rūpējaties par saviem mājiniekiem, kompānija INTERGAZ rūpējas par jūsu mājas siltumu!