1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Koka kāpnes: veidi, montāžas jautājumi, meistaru ieteikumi.

Neskatoties uz pieaugošo vienstāva privātmāju celtniecības popularitāti, nekustamo īpašumu tirgū joprojām vērojams liels pieprasījums pēc divu un vairāk stāvu mājokļiem. Daudzstāvu māja būtiski atrisina apbūves platības jautājumu – tā ir vietas ekonomija, kas nav mazsvarīgi vairumam zemesgabalu īpašnieku.

Un parastas kāpnes automātiski kļūst par šādu māju interjera daļu. Bet pret šo konstrukciju jāattiecas ar īpašu uzmanību: kāpnēm jābūt ne tikai skaistām, bet arī ērtām, izturīgām, bet galvenais – drošām!

Pirmās koka kāpnes parādījās septiņus tūkstošus gadus atpakaļ – varat iedomāties, cik lielas izmaiņas izskata ziņā tās skāra šajā ilgajā laikā! Mainījās kāpņu izskats un to pielietojums. Bet celtnieki visu laiku meklēja optimālākos kāpņu izgatavošanas, montāžas un ekspluatēšanas veidus.

Trīs galvenie kāpņu veidi:

Taisnas kāpnes

Taisnas-kapnes

Tās var būt taisnas kāpnes, bez laidiem. Tādas kāpnes aizņem daudz vietas, bet tās ir visdrošākās. Vienkāršas gan izgatavošanā, gan montāžā. Svarīgs moments taisnu kāpņu celtniecībā – aprēķināt pakāpiena platumu un augstumu.

Laidu-kapnes

Taisnas kāpnes, kas sadalītas ar vienu vai vairākiem laidiem (laukumiem) tā arī saucas – laidu kāpnes. Visērtākais kāpņu veids. Rekomendējamais katra laida pakāpienu skaits = ne vairāk kā 15, lai uzkāpšana nebūtu pārāk apgrūtinoša.

Laidu kāpnes mēdz būt gan taisnas, gan arī ar pagriezienu.

Pagrieziena-kapnes

Pagrieziena kāpnes uzstāda, lai ekonomētu vietu. Laidu vietā tiek uzstādīti tā saucamie grieztie pakāpieni. Tur normāls platums tiek ievērots tikai centrā, bet to iekšējā mala jau ir ārējās malas platumā.

Spirālveida kāpnes

Spiralveida-kapnes

Nosaukums pats pasaka priekšā: tās ir apļveida kāpnes, tām nav dalījumu. Tās ir efektīvs interjera papildinājums. Tādas kāpnes tiek stiprinātas pie balsta staba: akmens, koka stabs. Vai uz platiem pakāpienu galiem. Spirālveida kāpnes telpā vienkārši atrisina vietas ekonomijas uzdevumu. Ir lētākas par laidu kāpnēm.

Kā šādu kāpņu mīnusu, var minēt izgatavošanas sarežģītību un traumu riska palielināšanos – šādām konstrukcijām ir obligātas margas!

Kombinētās kāpnes

Kombinetas-kapnes

Nav sarežģīti uzminēt – tas ir pirmo divu veidu hibrīds. Kāpnes, kas sastāv no taisnām sekcijām kombinācijā ar spirālveida vai pagrieziena elementiem, kļūst par īstiem interjera rotājumiem eklektikas stilā. Turklāt kombināciju var attēlot ne tikai konstrukcijas veidā, bet arī izgatavošanas materiālu izvēlē.

Kādu koku izvēlēties?

Kad ir gatavi kāpņu rasējumi, ir pieejami instrumenti – var plānot, no kāda materiāla būs kāpnes. Kādu koku izvēlēties? Pats galvenais ieteikums – uz šādu svarīgu objektu nedrīkst ekonomēt, jo no tā ir atkarīga jūsu tuvinieku drošība!
 • Pirmais koks, kas, neskatoties uz tā dārgumu, ir populārs – tas ir ozols. Tas ir izturīgs, estētiski baudāms – turklāt ar gadiem tā izstrādājums kļūst tikai skaistāks. Ir viens neliels mīnuss: šo šķirni tās struktūras dēļ ir ļoti grūti gludi noslīpēt un uz tās virsmas var palikt nelieli nelīdzenumi.
 • Lieliska ozolkoka kāpņu alternatīva – kāpnes no dižskābarža. Gaiši rozā krāsas koks var tikt salīdzināts ar ozola izturīgumu, bet tas ir ievērojami lētāks. Tomēr ir viens piesardzības moments: dižskābardis ir loti hidroskopisks, t.i., viņam raksturīga mitruma uzsūkšana. Šis fakts ir jāņem vērā šādu kāpņu ekspluatācijā.
 • Osi var uzskatīt par praktiski ideālu materiālu kāpņu celtniecībai: tas ir ļoti izturīgs, lokans un plastisks. Un vēl – to var ideāli noslīpēt.
 • Bet vispopulārākā tomēr ir priede. Vispirms tas ir saistīts ar tās pieņemamo cenu. Bet jūs varat saskarties ar problēmu – tā ir sveķu klātbūtne, kuras dēļ tonējums var nebūt ideāls. Priedi ir viegli apstrādāt (mīksts koks), bet tas arī ir mīnuss – priedes kāpnes ātri nodilst un kļūst nelietojamas. Tie paši „slazdi” sagaida tos, kuri izvēlējušies savas kāpnes izgatavot no egles.

Montāža

 • Ugunsdrošības riska dēļ koka kāpnes tiek uzstādītas tikai divstāvu mājās. Un montāža tiek veikta, pabeidzot celtniecību, lai nesabojātu koku.
 • Kāpņu uzstādīšanas vietu iesakām izvēlēties vēl mājokļa projektēšanas laikā, lai pēdējā brīdī necenstos tās izvietot vietā, kas nav paredzēta to uzstādīšanai.
 • Lai saliktu kāpnes no esošām detaļām – nav iespējams iztikt bez pārinieka. Tomēr, nav ieteicams celtniecības laukumā liels skaits celtnieku, lai neradītu lieku burzmu un pūli.
 • Sekojiet kāpņu slīpuma leņķim – tas nedrīkst pārsniegt 45 grādus. Cenšoties ieekonomēt augšējā stāva metrus, saimnieki izgatavo stāvas kāpnes. Bet, vai tas ir nepieciešams, ja runa ir par tuvinieku veselību? Padomājiet.
 • Attālumu starp kolonnām (margu balsteņiem) rekomendējam 15-20 cm – tas ir mazuļu un mājdzīvnieku drošības labad.
 • Lai iegūtu kvalitatīvas kāpnes, neekonomējiet uz materiāla kvalitāti – atcerieties, ka skopais maksā divreiz! Rezultātā jūs varat lietošanā iegūt ne tikai ārēji neglītu konstrukciju, bet arī nedrošu!

Apstrāde

 • Kāpņu detaļas pirms to montāžas jāapstrādā darbnīcās. Tas tiek darīts tādēļ, lai nesabojātu telpu interjeru. Bet tas ir neizbēgami, ja tiek izmantots, piemēram, krāsas izsmidzinātājs.
 • Obligāti pievērsiet uzmanību kāpņu detaļu apstrādes līdzeklim, lai netiku izmantotas toksiskas, ārtelpām paredzētas krāsas!
 • Esiet uzmanīgi ar koku šķirnēm, kurās ir daudz sveķu. Pat pēc lakas uzklāšanas, tie var izspiesties uz pakāpiena virsmas.

Drošība

 • Izvēloties kāpņu materiālu, iepriekš izplānojiet, lai pakāpieni nebūtu pārāk slideni. Jā, glancēta laka uz koka kāpnēm izskatās lieliski. Bet jāņem vērā to nedrošība! Jautājumu var atrisināt ar paklāju celiņiem vai vienkārši būt maksimāli uzmanīgiem, izmantojot šādas kāpnes.
 • Kāpnēm tomēr jābūt ar norobežojumu.
 • Kāpņu pakāpieniem jābūt līmētiem. Ja jūs izmantojat monolītu, tad ar laiku dēlis deformējas. Bet tādas kāpnes ir neizturīgas un sāk čīkstēt! Pret čīkstēšanu palīdz silikons, ko iepilda detaļu stiprināšanas vietās.
 • Pakāpienu platumam jābūt ērtam. Parasti tas ir aptuveni 28 cm. Ja tos izgatavot šaurākus – tas var būt nedroši. Ja platākus – var pakrist. Rekomendējamais augstums – 17 cm.
 • Pakāpieni mēdz būt atklāti un aizklāti. Aizklātus pakāpienus iesakām mājā, kur ir mazi bērni – lai, kāpjot augšā, viņu kāja nejauši nenoslīdētu uz priekšu un bērns netraumētos.

Vārds ekspertam!

Māris Vilcāns, IK „LATGALES GALDNIEKS” direktors: „Vērsieties pie profesionāļiem! Pat visvienkāršākajām kāpnēm nepieciešams precīzs aprēķins. Nopietni attiecieties pret šo interjera elementu: padomājiet ne tikai par budžetu, bet arī par tuvinieku veselību. Esmu pārliecināts, uz šo nav jāekonomē.”