1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Koka grīda pašu rokām? Pilnīgi reāli!

Koka grīdas vienmēr bijušas modē. Mūsdienīgās tehnoloģijas piedāvā arvien jaunus risinājumus. Pie tam, arvien labākus par iepriekšējiem – visām gaumēm un maciņiem. Joprojām nemainīga paliek interese pēc šī vienkāršā un tajā pašā laikā vērtīgā dabas resursa. Ar to nespēs sacensties neviens ultramodernākais materiāls. Pat neskatoties uz to, ka tas nav tik izturīgs kā citi, tam piemīt arī savs kaprīzums.

Kas var būt ekoloģiskāks par kokmateriālu? Vēl ilgu laiku pirms celtniecībā sāka izmantot akmeni, mūsu senči mājas būvēja tikai no koka. Tas vienmēr bijis viegli pieejams, kalpo veselu mūžību, kā arī tas ir ērti izmantojams būvniecības materiāls. Vēl viena privilēģija – kokmateriālam ir zema siltumvadītspēja un skaņas izolācija. Turklāt, līdz 19. gs koka būdu būvniecībā netika izmantota neviena nagla. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts. Atgriezīsimies pie grīdām.

Sveiks, kok!

Līdz montāžas darbu uzsākšanai, mājas saimniekam nākas atbildēt uz vienu ļoti svarīgu jautājumu: no kāda kokmateriāla tiks veidota viņa būves grīda? Protams, celtnieki piedāvās visdažādākos variantus. Tas atkarīgs no tā, kam šī telpa būs paredzēta – dzīvojamā istaba, pirts vai garāža? Jāņem vērā arī koksnes īpatnības, kuras savā starpā atšķiras.

Nelielām dzīvojamām telpām celtnieki rekomendē priekšroku dot skujkokiem – eglēm, priedēm, balteglēm, lapeglēm, ciedram. Ja vēlaties stiprākas un dārgākas grīdas, tad izvēlieties ozolu. Bet bērnistabām un guļamistabām vispiemērotākie būs alkšņa un apses kokmateriāli.

Kā neapjukt izvēloties?

 • Grīdas klāšanai paredzētajam kokam jābūt sausam (mitrums ne vairāk kā 10%). Bet tas nedrīkst būt arī pārāk izžuvis! Šādi dēļi deformējas. Galarezultāts mums visiem ir nojaušams!
 • Dēļiem jābūt kvalitatīviem. Uzmanīgi apskatiet, lai uz tiem nebūtu izteiktu zaru vietu. Tos var atpazīt pēc tumšās krāsas. Laika gaitā tie var radīt plaisas. Nav vērts arī iegādāties kokmateriālu ar sveķiem, jo tas jums radīs papildus raizes. Smarža, protams, ir lieliska. Bet celtniecībā šādām vājībām labāk neļauties.
 • Optimālākais variants -  finiera vai brusas dēļi, jo tiem nav nepieciešama papildus apstrāde.
 • Vērtīgs padoms – koksni iegādājieties ar nelielu rezervi. Lai montāžas procesā jūs nesagādājat sev nepatīkamus pārsteigumus.

Grīdas mēdz būt no:

 • Masīva;
 • Parketa dēļiem;
 • Līmētiem parketa dēļiem. Tās daļas ir salīmētas, kā minimums no trim koksnes slāņiem,  virsējais ir dārgāks un sarežģītāks, bet pārējie divi – vienkāršāki. Tāpēc arī šī varianta cena ir tik “maciņam draudzīga”;
 • Parketa. Dažāda garuma dēļi, kuri gatavoti no viena koka.

Sijas

Sijas

Tās ir veidotas no koka un liktas par pamatu lielākajai daļai grīdu. Tieši uz tām tiek klāti grīdas dēļi.  Pievērsiet uzmanību baļķu kvalitātei: to mitruma līmenis nedrīkst pārsniegt 20%. Sijas klāj tikai uz līdzenas virsmas. Jebkuras deformācijas, kā arī čīkstēšana, diez vai priecēs nama īpašniekus.

Starp citu, baļķi tiek izgatavoti arīdzan no plastikāta, kas ievērojami palielina to ekspluatācijas laiku. Šis materiāls ir ievērojami dārgāks. Mēdz būt gadījumi, kad grīdu ieklāj nemaz neizmantojot šo būtisko konstrukcijas elementu. Mēs tomēr vēlamies dalīties ar neskaitāmajām siju priekšrocībām:

 • Ļauj pacelt grīdas līmeni jebkurā jums vēlamajā augstumā;
 • Izlīdzina grīdu bez visādiem “mitriem” darba procesiem;
 • Grīda uz baļķiem ir siltāka nekā uz betona pamata;
 • Papildus skaņas izolācija;
 • Zem šādas grīdas ir ērti noslēpt visas komunikācijas;
 • Pateicoties dabiskajai ventilācijai, virsējas (dekoratīvais) segums kalpo ilgāk;
 • Ja grīda tiek klāta otrajā stāvā, tad ievērojami tiek atslābināts spiediens uz plāksnes pārklājuma.

Sagatavošanās darbi

Sāksim ar pašu svarīgāko: atceroties par augsto ugunsizturību visi dēļi, baļķi un koka plāksnes tiek apstrādātas ar antipirēniem. Neaizmirstam par citām dzīvības formām – sēnītēm un kukaiņiem. Tāpēc, apstrādājam koku ar antiseptiķiem! Hidroizolācija. Obligāts pasākums, jo koks nav aizsargāts pret mitrumu. Ražota uz ruberoīda vai izoplasta bāzes.

Izvietojam sijas

Darām to  pēc visu nepieciešamo sagatavošanās darbu veikšanas uz hidroizolācijas slāņa izveidošanas. Attālumam starp sijām jābūt platumā līdz 1 metram. Tik bieži tās izvieto viena iemesla dēļ – ekonomijas. Jo tuvāk sijas viena pie otras, jo plānāki var būt grīdas dēļi. Ietaupījumu, iegādājoties visus celtniecības materiālus, visnotaļ pamanīsiet!

Neaizmirstiet par līmeni! Ieklājot grīdu, tā garums nedrīkst būt mazāks par 1m. Izmantojiet to kā sagatavošanās darbu posmos, tā arī pašā montāžas procesā.

Klājam dēļus atzīmei

Celtnieki rekomendē dēļus klāt virzienā no logiem uz durvju pusi, nevis otrādi. Kāpēc? Jo tā mazāk redzami visi darba procesā radušies “grēciņi” – dēļu un to ieklāšanas kvalitāte. Krītošā gaisma izcels visas nepilnības, ticiet uz vārda! Vēlams dēļus arī numurēt. Tad jums nenāksies tos “piedzīt” un slīpēt atkārtoti. Katram būs sava noteikta vieta.

Pirmais dēlis

Tiek klāts 1-2 cm attāluma no sienas. Tā kalpos gan kā ventilācija, gan arī kā vieta grīdas līstei.

Dēļu nostiprināšana

Tas notiek, izmantojot skrūves vai naglas. To garumam jābūt 4 reizes lielākam nekā dēļa platumam. Naglas sit nevis taisni, bet gan ar slīpumu uz istabas pusi.

Ik pēc 3-4 dēļiem obligāti paplašinām jau iegūto grīdas segu ar skavām un koka ķīļiem. Ja dēļi ir ideāli taisni, var iztikt vien ar parasto āmuru. Gadījumā, ja tomēr rodas nelīdzenumi, bez ķīļiem galā netiksiet!

Beidzamais dēlis.

Arīdzan tiek ieklāts 1 – 2 cm no sienas, tā funkcija ir tāda pati – ventilācijai un grīdas līstes piestiprināšanai.

Grīdas līste

Tiek klāta pa perimetru, no vienas malas veidojot 10 - 15 mm lielu atstarpi, veicinot pastiprinātu ventilāciju. Pēc mēneša grīdas līsti var ieklāt kā nākas. Grīdas līstē varat droši izveidot vairākus atvērumus, lai nodrošinātu patstāvīgu ventilāciju. Tā praktiski nav pamanāma, toties nodrošina lielisku gaisa cirkulāciju.

Ciklēšana un slīpešana

Ciklēšana tā ir saudzīga virsmas nolīdzināšana no jau gatavās grīdas. Mērķis ir izlīdzināt to līdz pilnībai. Šādā veidā tiek likvidētas arī raupjums un nelīdzenumi.

Esiet uzmanīgi! Drošības nolūkos, izmantojiet individuālos darba aizsardzības līdzekļus – respiratorus un brilles!

Ciklēšanas procesā tiek izmantotas vairākas pieejas. Lai panāktu maksimāli līdzenu virsmu, maršruts ir obligāti jāveic dažādos virzienos.

Grīdas slīpēšanas sākumposmā izmanto rupju smilšpapīru, bet beigu posmā – smalkgraudaino. Process notiek virzienā, kurš paralēls grīdas dēļiem.

Bet tagad – uzkopšana!

Padoms: uz 24h atstājiet telpu mierā. Pa to laiku uz virsmas nosēdīsies visi putekļu. Tikai tad ķerieties klāt uzkopšanas darbiem. Obligāti izmantojiet mitrus uzkopšanas līdzekļus, lai gaisā nepaceltu jau nosēdušos putekļus.

Virsmas apstrāde ar dekoratīvo un aizsargslāņa pārklājumu. Tā var būt gan krāsa, gan arī laka. Ne katram kokam derēs visas lakas, tāpēc esiet vērīgi – lasiet instrukcijas un jautājiet pēc padoma speciālistiem!

---

Koka grīdas ir ne tikai skaistums, tas ir arī labas pašsajūtas garants visiem mājas iemītniekiem. Ja esat ekoloģiska dzīvesveida piekritējs, apsveriet arī to uzturēšanai atbilstošus apkures veidus. Sašķidrinātā gāze var kļūt par labāko risinājumu gan jūsu mājai, gan arī visai jūsu ģimenei.