1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Privātmāja un “zero waste” – kā dzīvot “zaļāk” un izdevīgāk?

ссылка

“Zero waste” ideja ir populāra ekoloģiska dzīvesveida piekritēju vidū, taču šī pieeja ir tieši laikā arī privātmājas iedzīvotājiem – kādi ir ieguvumi?

Kas tad īsti ir “zero waste” dzīvesveids, un kāpēc tādu izvēlēties? “Zero waste” (latviski šis koncepts tiek neveikli tulkots kā “nulles atkritumi”) principā ir tieši tas, pēc kā izklausās – tā ir pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados radusies kustība ar vīziju par pasauli bez atkritumiem. Protams, pat vispašaizliedzīgākie “zero waste” piekritēji apzinās, ka “bez atkritumiem” ir mūsdienās praktiski nesasniedzams mērķis, taču ar “zero waste” principu pielietošanu ikdienā un ieradumu maiņu mēs kopīgi varam ievērojami samazināt galvu reibinošā ātrumā visā pasaulē augošos atkritumu kalnus. 

Lai gan varētu šķist, ka tik vien kā mainot savu attieksmi un sākot šķirot atkritumus savās mājās mēs lielo patērētājības, lētās ražošanas un atkritumu audzēšanas mašinēriju neapstādināsim, ir vērts atcerēties nu jau daudzkur bieži vien citētos vārdus: “Mums nevajag, lai saujiņa cilvēku “zero waste” principus piekopj perfekti. Mums vajag, lai miljoniem cilvēku tos piekopj tik, cik nu labi vien spēj.” (“We don't need a handful of people doing zero waste perfectly. We need millions of people doing it imperfectly.”)

Ko tas nozīmē? Kopumā tas nozīmē, ka no “zero waste” nav jābaidās – nav jāuztracas par to, ka, sākot interesēties par šo principu ieviešanu dzīvē, Tu uzreiz kļūsi par baskājainu hipiju ar piketēšanai paredzētu plakātu rokās, kurš šampūna vietā izmanto kafijas biezumus. Protams, var arī tā, bet, ja nejutīsies komfortabli, tad šādus ieradumus, visdrīzāk, ilgi neturpināsi. Labāk šo ceļu uzsākt lēnām, identificējot sfēras, kurās Tu un Tava ģimene spēj uzlabot savus patēriņa, otrreizējās pārstrādes un priekšmetu izmantošanas ieradumus, neradot sev diskomfortu un pārlieku lielas neērtības. Turklāt, ātri vien izrādīsies, ka šādi pozitīvi ieradumi ļauj arī ietaupīt un dzīvot neatkarīgāku dzīvi, it īpaši, ja dzīvojat privātmājā. Kādi tad ir veidi, kā pievērsties “zero waste” dzīvesveidam, dzīvojot privātmājā?

“Zero waste” – kā sākt?

Kā jau tas ir ierasts, lielas pārmaiņas primāri notiek mūsu prātos. Pirms sākt piekopt jaunas prakses un ieradumus, ir vērts iepazīties ar iemesliem, kāpēc šādas prakses vispār tiek ieviestas – ir vērts paraudzīties uz “lielo bildi”. Aizvien skaidrāks kļūst tas, ka vides aizsardzība un nepieciešamība pēc drastiskām pārmaiņām gan enerģijas, gan teju ikviena cita produkta ražošanas un izmantošanas kontekstā vairs nav īsti apšaubāmi un diskutējami koncepti (konkrētākus riskus un faktus par klimata pārmaiņām var noskaidrot šeit).

Teju ikviens interneta lietotājs šogad būs dzirdējis nu jau slavenās zviedru tīnes Grētas Tūnbergas vārdu, kura aktīvi iestājas par dabas aizsardzību un drastiskajām nepieciešamajām pārmaiņām. Taču, ņemot vērā to, cik pasīva, lielākoties, ir cilvēku reakcija uz aizvien draudīgākajiem jaunumiem un zinātnes atklājumiem vides apokalipses kontekstā, ir skaidrs, ka labākā motivācija pārmaiņām diezin vai nāks no pārmetumiem un uzspiestiem ierobežojumiem. 

Mēs, vismaz tie “mēs”, kuri dzīvo ekonomiski augstāk attīstītās pasaules valstīs, esam pieraduši pie zināma līmeņa ērtībām un komforta, kuru uztveram gluži par pašsaprotamu. Reti kurš ir gatavs no šī komforta – silta ūdens un elektrības mājās, pārvietošanās ar auto un ceļošanas ar lidmašīnu, nemaz nerunājot jau par ērtu pārtikas un ikdienas preču iegādi – tā vienkārši atteikties. Taču, iedziļinoties mūsu visu apdzīvotajai videi draudošajās problēmās un tajā, kas šīs problēmas izraisa, varam atrast daudzus mazākus vai lielākus veidus, kā kļūt par daļu no risinājuma – turklāt arī ietaupīt līdzekļus. 

Samazini, izmanto vēlreiz un pārstrādā! (Reduce, reuse, recycle!)

Nereti dabai draudzīgas patērēšanas un “zero waste” dzīvesveidu raksturo ar angļu valodā tik populārajiem trīs “R” – “reduce, reuse, recycle” (latviski – “samazini, izmanto vēlreiz, pārstrādā”). Atkritumu šķirošana otrreizējai pārstrādei šajā vienādojumā parasti tiek minētā tikai kā pēdējais elements – un tam ir iemesls. Lai gan tieši atkritumu šķirošana, šķiet, ir kļuvusi par dabai draudzīga dzīvesveida reklāmas saukli, patiesībā apzināts un dabai draudzīgs dzīvesveids sākas iepriekš – vēl pirms nonākam līdz atkritumiem. 

“Samazini!” 

Pirmais “R” – “reduce” (latviski – “samazini”) ir primārais veids, kā varam piedalīties vides situācijas uzlabošanā. “Samazini” var attiecināt uz patēriņu dažādos veidos – gan samazinot patēriņu kopumā, gan ieviešot “zero waste” principus savos ikdienas tēriņos. Patēriņa samazināšanu vairāk varam attiecināt uz nevis uz pirmās nepieciešamības precēm, bet gan uz priekšmetiem, kurus mēdzam iegādāties citas motivācijas vadīti. Šīs, nereti ārēju ietekmju (reklāmas, statusa vajadzību) radītās motivācijas ir tās, kuras varam pārdomāt un analizēt, lai mainītu savus ieradumus. 

Vai tiešām mums ir “vajadzīgs” viss, ko pērkam? Vai iegādājamies jaunas drēbes tāpēc, ka tās ir nepieciešamas vai tāpēc, ka stila žurnāli un reklāmas izsludinājušas jaunu “sezonu”, jaunu krāsu vai to, ka kaut kas ir “izgājis no modes”? Vai mums tiešām nepieciešams nu jau nākamais iPhone modelis?  
“Samazini” attiecas arī uz veidu, kādā iegādājamies ikdienas preces – pārtiku, higiēnas un mājām nepieciešamās preces. Nav noslēpums, ka lielākā daļa lielveikalos pieejamo pārtikas produktu ir iepakoti pārmērīgā plastmasas slānī. Protams, būs grūti acumirklī pāriet uz pilnīgu “zero waste” principu pārtikas iegādē, taču noteikti varam savus ieradumus uzlabot. Augļus un dārzeņus, lielākoties, nav nepieciešams veikalā ielikt plastmasas maisiņā – tos var iepirkumu grozā ielikt tāpat. Ja kaut ko no nepieciešamā iespējams iegādāties uz svara, var izmantot no mājam paņemtus atkārtoti lietojamus traukus. Tāpat viegli ir izmantot auduma maisus iepirkumiem, vai vismaz atkārtoti izmantot plastmasas maisus, kurus var paņemt līdzi no mājam.

Pietiekami vienkārši ir arī izvairīties no nevajadzīgas plastmasas lietošanas – nelieto vienreiz lietojamos traukus un plastmasas dzērienu salmiņus. Iegādājies stikla vai cita materiāla pudeli ūdenim, lai nebūtu katru dienu jāpērk ūdens plastmasas pudelēs – tā izdosies arī ietaupīt. Tas pats attiecas arī uz līdzņemšanai iegādātiem karstajiem dzērieniem – iegādājies savu termokrūzi, kurā dzērienu ieliet. Daudzas ēdināšanas iestādes atbalsta šo iniciatīvu, piešķirot atlaides vai piedāvājot kādu no dzērieniem par brīvu. 

“Izmanto vēlreiz!” 

“Izmanto vēlreiz” jeb “reuse” ir princips, kuru var uzskatīt gandrīz jau par dzīvesveidu. Tā ir apzināta atteikšanās no patērētājības vērtībām, kuras aicina mūs priekšmetus lietot pēc iespējas īsāku laika posmu, izmest un pirkt no jauna. “Izmanto vēlreiz” var attiecināt gan uz priekšmetu pielietojuma pārplānošanu (“repurposing”), gan uz enerģijas un komunikāciju izmantošanu. 

Katram no mums mājās, it īpaši, ja dzīvojam privātmājā, ir liels skaits dažādu ierīču, kuras izmantojam ikdienā vai reizēm. Saskaņā ar patērētājsabiedrības standartiem mums no šīm ierīcēm kādas tehniskas ķibeles vai sabojāšanās gadījumā vajadzētu steigšus atbrīvoties un iegādāties jaunas. Taču, “izmanto vēlreiz” princips aicina – ja iespējams, salabo! Ja nav iespējams salabot, varbūt šo konkrēto priekšmetu iespējams izmantot kā citādi? Šeit var iepazīties un iedvesmoties no dažādām radošām idejām par priekšmetu izmantošanu citādāk.

Tas pats attiecas arī uz enerģijas un komunikāciju lietošanu. Kā Tu attiecies pret, piemēram, ūdens lietošanu? Vai tas, ka spēj samaksāt par pamatīgu ūdens patēriņu, šo tērēšanu attaisno? Varbūt ir veids, kā izlietoto ūdeni izmantot, piemēram, dārza aplaistīšanai? Varbūt ir veids, kā samazināt ūdens patēriņu dušā? Ja dzīvo privātmājā, Tev ir lielāka kontrole arī pār enerģijas izmantošanu. Vari apzināt veidus, kā apsiltināt māju ekonomiskāk un videi draudzīgāk (par dažādiem privātmājas apsiltināšanas veidiem uzzini šeit - Četru pieejamo apkures sistēmu salīdzinājums), kā arī izpētīt iespējas ierīkot saules paneļu sistēmas (informāciju iesākumam vari atrast šeit). 

“Pārstrādā!” 

Dzīvojot privātmājā, pēdējais “R” – “recycle” (“pārstrādā”) Tev ir pieejams pilnā mērogā. Ja Tavas dzīvesvietas tuvumā nav šķirošanas konteineru, iepazīsties ar organizācijas “Latvijas Zaļais Punkts” piedāvāto informāciju, kā arī sazinies ar atkritumu apsaimniekotāju un aicini tos uzstādīt. Tā kā Tev, visdrīzāk, ir arī dārzs, Tev ir lieliska iespēja izveidot arī komposta kaudzi organiskajiem pārtikas atkritumiem, kuru pēc tam lieliski izmantot kā mēslojumu, ja vēlies ko audzēt dārzā.

Organisko atkritumu pārstrāde kompostā rosina audzēt pašam – ja Tev un Tavai ģimenei patīk nodarboties ar audzēšanu, Jums ir lieliska iespēja ne tikai “pārstrādāt”, bet reizē arī “samazināt” – vasarā un rudenī augļus un dārzeņus nevajadzēs iegādāties veikalā (vai vismaz iegādāties mazāk), bet tos varēsiet iegūt no sava dārza. Tas samazinās gan pārtikas iepakojumu radītos atkritumus, gan ļaus ietaupīt līdzekļus un ēst veselīgāk!