1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Karkasa mājas ārējais panelis: “Sendviča princips”

Lūk, arī pienācis tas brīdis, kad esat nolēmuši celt savu māju! Un izvērtējot visus iespējamos variantus, esat lēmuši par labu koka karkasa mājas būvniecībai. Jūs jau esat izpētījuši visus tās plusus – māja būs silta, ekoloģiska un montāžas process ir zibenīgs. Šo zināšanu var nebūt gana, tāpēc jums, kā ziņkārīgam topošajam mājas īpašniekam, būs interesanti, kas ietilpst tās sastāvā.

Starp citu, pastāv trīs varianti karkasa māju būvniecībā: pēc individuāla pasūtījuma moduļiem,  tipveida projektiem un projektiem, kuri tiek realizēti uz vietas. Neskatoties uz to, ka tie ir pilnīgi atšķirīgi varianti, sienas montāža sastāv no vienādiem materiāliem.

Atceries bērnību, kad intereses vadīti, visu izjaucām pa sastāvdaļām? Sekosim šim principa arī tagad – tiksim skaidrībā, kā ir veidota karkasa mājas siena. Un tur ir ko redzēt, ticiet uz vārda!

Galvenā prasība māju sienām – tām jāsaglabā siltums. Daudzie slāņi mūsu gadījumā to perfekti nodrošina.

Tās pamatu veido koka karkass, kurš tiks apaudzēts ar dažādiem materiāliem. To sastāvs atšķirsies uz abām pusēm no pamata karkasa – ārējās un iekšējās sienas.

Tātad, “audzēsim” iekšējo sienu:

1. Siltinātājs

Siltinātāja veidi var būt dažādi, tas, protams, ir cenas un kvalitātes jautājums Siltinātāja veidi var būt dažādi, tas, protams, ir cenas un kvalitātes jautājums. Jo lētāks siltinātājs, jo mazāks ir tā kalpošanas mūžs. Savukārt, ekoloģijas ziņā tie neatšķiras.

Apskatīsim siltinātāju veidus.

  • Putuplasts: Šis materiāls pavisam nesen bija viens no populārākajiem karkasa mājas siltinātājiem. Tas ir viegls, vienkārši montējams un arī cena ir pievilcīga. Bet ir viena ļoti būtiska nepilnība – viegli uzliesmo un degot, izdala indīgus dūmus. Tāpēc, ir vērts pirms tam padomāt, izmantot to kā siltinātāju, vai nē. Vēl viens mīnuss - vājā skaņas izolācija un grauzējiem tā ir īsta delikatese.
  • Minerālvate: Tiek pārdota cieši sakļautas plāksnes veidā, ir viegli griežama un montējama. Tai piemīt lieliska skaņas un siltuma izolācija. Ilgi kalpo un atšķirībā no putuplasta – no uguns nebaidās. Kā vienu no mīnusiem var uzskatīt materiāla sastāvā esošo kaitīgo vielu daudzumu. Tāpēc sienas montāžas procesā minerālvate tiek izolēta un labi noslēpta. Ir svarīgi ievērot visas tās uzstādīšanas tehnoloģijas, lai neradītu kaitējumu topošās mājas iemītnieku veselībai.
  • Poliuretāna putas: Šis siltinātājs ir viens no dārgākajiem, iemesls – tā pildīšanai nepieciešama speciāla tehnika un profesionāli meistari. Tā galvenās priekšrocības - augsta ugunsizturība un siltumizolācija, ieklāšanas ātrums un ilgs mūžilgums.
  • Keramzīts: Galvenais beramo siltināšanas materiālu mīnuss ir tas, ka pēc tā ieklāšanas notiek rukšanas process.  Ar laiku mājas sienu augšējā daļā veidojas tukšumi, kas laiž cauri gaisu. Ja tomēr esat izvēlējušies šo siltināšanas veidu, esiet gatavi rūpīgiem blīvēšanas darbiem.
  • Ekovate: Tās sastāvā ir celuloze (augstas kvalitātes avīžu makulatūra), antipirēni (ugunsizturību veicinošs komponents) un antiseptiķi (līdzeklis pret sēnītēm un grauzējiem). Siltinot māju ar ekovati, jūs varat būt drošs, ka tā uzsūks jebkuru mitrumu un izžūs, nebojājot un nedeformējot ēkas elementus. Kā arī, montējot sienas, jums nenāksies izmantot nedz hidroizolācijas, nedz arī tvaika izolācijas plēves. Tas ir ne tikai ekoloģiski, bet arī ekonomiski. Vēl viena ekovates priekšrocība – tā ir siltumizturīga un skaņas izolējoša. Ir tikai viens trūkums – tās montāžu nevar veikt pašrocīgi. Nepieciešama specializētas tehnikas un kvalificētu profesionāļu palīdzība.

2. Tvaika izolācija

Tvaika izolācija

Kad siltinātājs ir savā vietā, no karkasa iekšpusē klājam tvaika izolāciju. Tā būs barjera siltinātājam pret tvaiku, kurš izgaros no telpas. Tikai nejauciet to ar hidroizolāciju! Šīs plēves paredzētas atšķirīgiem nolūkiem. Iegādājoties šo materiālu, lūdziet meistara vai konsultanta padomu, lai izvēlētos to variantu, kurš jums ir vispiemērotākais. Tvaika izolācijas montāžas procesā pievēršam uzmanību tam, lai viss būtu hermētisks. Plēvi liekam sadurā vai ar pārklāšanos, bet šuves salīmējam ar līmlenti un fiksējam ar skavām. Sekojam tam, lai materiāls pēc iespējas ciešāk piekļautos sienai un neradītu tukšumus.

3. Latojums

Latojums

Tas ir nākamais etaps. Latojumu izgatavo no metāla, plastikas vai koka. Tā var būt horizontāla, vertikāla vai kontrlatojuma veidā. Tā kā mēs būvējam koka karkasa māju, tad pilnīgi loģiski, arī sienas latas tiks montētas no koka. Protams, tas samēra viegli pakļaujas uguns liesmām, bet speciālie piesūcināšanas līdzekļi, ievērojami samazina iespējamību aizdegties.  Piepildām to ar siltinātāju, vēl vienu siltuma kārtu, un skaņas izolāciju. Attālumam starp līdztekām jābūt par 1 – 2 cm mazākam par siltinātāja platumu. Tas palīdzēs to ieklāt pēc iespējas blīvāk.

4. OSB plāksne

OSB plāksne

Plāksne sastāv no koka skaidām, kuras salīmētas ar sveķiem, vasku un borskābi. Sienas konstrukcijā to izmanto kā pamatu zem reģipša. Tā kalpo arīdzan kā papildus skaņas izolācija.

5. Ģipškartona plāksne (reģipsis)

Tā kalpo par pamatu telpu iekšējai apdarei. Plāksne sastāv no divām kārtām – celtniecības papīra un vidusdaļas - presēta ģipša, kurš apstrādāts ar speciālu šķīdumu, lai stiprinātu tā izturību. Tā mēdz būt parasta, ūdensizturīga, mitrumizturīga un universāla. Materiālu izvēlieties atkarībā no tā, kādiem nolūkiem tā paredzēta.

No karkasa ārējās daļas arīdzan tiek montētas vairākas kārtas:

1. Kokšķiedras pretvēja plāksne

Ekoloģisks siltuma un skaņas izolējošs materiāls. Izgatavots, izmantojot karstās presēšanas tehniku vai koksnes šķiedras. Mēdz būt kā cietas, tā arī mīkstas. Pēc rakstura tiek iedalītas – bitumena, bioloģiski noturīgās, uguns izturīgās, plāksnēs ar apdari vai krāsotu virsmu.

2. Pretvēja plāksne

Tai jābūt tvaika caurlaidīgai, bet ūdensnecaurlaidīgai. Tās loma – aizsardzība pret vēju, lietu un mitrumu. Tai jākalpo kā tvaika izvadītājam no siltuma izolējošā materiāla gaisa ventilācijai paredzētajā spraugā. Tajā pašā laikā – tai jānovērš kondensāts.

3. Latojums

Tālāk tiek klāta vēl viena latas kārta. Esiet uzmanīgi, šī gan netiek pildīta ar siltinātāju! Tāpēc, paliek brīva vieta ventilācijai. Lai tvaiks un pārliekais mitrums bez jebkādiem šķēršļiem varētu tikt izvadīts no siltinātāja.

4. Ārējā apdare

Pēdējais karkasa mājas sienas montāžas etaps. Bez tā, ka tas ir vēl viens siltuma izolācijas slānis, tas kalpo arīdzan par sienas stiprinājuma elementu. Arī šeit mājas saimniekiem ir plaša izvēle, tas, protams, ir gaumes un stila jautājums. Uz karkasa latas ērti stiprinās arī saidings.

Pats pieņemamākais apdares materiāls lielākajai daļai būvnieku, tomēr, ir koka saidings (Block house). Tas ir ekoloģisks, ātrs un ērti montējams.  To var stiprināt kā horizontāli, tā arī vertikāli. Pats galvenais – iegādāties sausus un cietus kokmateriālus (lapegle, dižskābardis, priede, egle).

Plastikāta apdares dēlīši nespēj sacensties ar koku – tie izskatās prasti, tiem ir  augsts aizdegšanās risks un apšuvums ir samērā problemātisks.  Ne mazsvarīga priekšrocība – liela krāsu izvēle, nekādas tehnikas un sagatavošanās darbu.

Akmeņu un ķieģeļu apdare. Darbietilpīgs, bet ļoti efektīvs process. Šis apdares veids jāņem vērā pirms jūs sākat mājas plānošanas darbus, lai laicīgi pievērstu uzmanību konstrukcijas stiprināšanai. Izskats ir reprezentabls un ārējā apdare nepakļaujas uguns iedarbībai.

Dažādību rada arī iespēja apdares darbos izmantot flīžu un putupolistirola apmetumu.

---

Jūs māja ir jūsu pils! Tai jābūt ne tikai drošai, bet arī siltai. Parūpēties par tās apsildīšanu nepieciešams jau projektēšanas posmā. Izvērtējiet visas sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas priekšrocības.

Intergaz – silta māja bez jebkādām raizēm!