1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Būvniecības padomi. Kāpnes mājā

Savos rakstos mēs bieži stāstām par būvniecību un remontu. Mēs rakstījām par to, kuri ir vislabākie materiāli būvniecībai, iekšējai un ārējai apdarei, un to, kādus logus un ārdurvis vislabāk izvēlēties savai mājai.

Visu šo informāciju jūs varat atrast mūsu interneta vietnē, sadaļā Jaunumi. http://www.intergaz.lv/lv/jaunumi

Šodien vēlamies apskatīt tēmu, kura ir īpaši aktuāla divu un vairāku stāvu privātmāju īpašniekiem - kāpnes mājā.

Kāpnes mājā nav tikai inženierkonstrukcija, ar kuras palīdzību var uzkāpt uz citu stāvu, bet arī dekoratīvs elements, kas var pilnībā mainīt istabas dizainu.

Kāpņu veidi mājai

Mājā var būt trīs veidu kāpnes:
  1. Laidu
  2. Vītņu
  3. Kombinētās
Konkrēto kāpņu veidu izvēlas, ievērojot telpas izmērus un to, cik daudz vietas var atvēlēt kāpņu uzstādīšanai.

Laidu kāpnes

laidu kapnes

Laidu kāpnes ir zināmas ikvienam. Tās ir vienkāršas izgatavošanā un var sastāvēt no viena vai vairākiem laidiem ar pakāpieniem.

Optimālais pakāpienu skaits vienā laidā ir līdz 16, pretējā gadījumā kāpšana pa kāpnēm prasīs pārāk daudz spēka. Ja nepieciešams izveidot garākas kāpnes, tad pareizāk būtu tās sadalīt ar starplaukumu jeb starppodestu.

Starplaukuma garums nedrīkst pārsniegt cilvēka soli.

Nelielā mājā visbiežāk izvēlas vienlaida kāpnes. Tās ir visvienkāršākās un samērā viegli izgatavojamas.

Ja jums ir plaša māja ar augstiem griestiem, tad kāpņu izvēle ir daudz plašāka. Savai mājai varat izvēlēties L-veida laidu kāpnes un П-veida laidu kāpnes.

L-veida laidu kāpņu sistēmā ir divi laidi, kas novietoti gar divām sienām. Laidi savā starpā savienoti taisnā leņķī. Šāda veida kāpnes ir piemērotas tiem, kuri vēlas zem tām novietot mēbeles, atstājot telpas vidu brīvu.

L-veida laidu kāpņu sistēmā

П-veida laidu kāpņu sistēmā ir divi laidi, kas izvietoti viens pret otru platā - 180 grādu leņķī. Šādas kāpnes būs piemērotas, ja viesistabā ir ļoti plaša halle. Laidi parasti savā starpā tiek savienoti ar laukumu vai ar grieztiem pakāpieniem.

>П-veida laidu kāpņu sistēmā

Laidu kāpņu veidi

Laidu kāpnes vēl iedala vairākos veidos.

Atgāžņu kāpnes

Atgāznis (laida pasija) - ir kāpņu laida slīpa, nesoša konstrukcija - sija ar ķemmi, uz kuras tiek uzstādīti pakāpieni. Uzstādītām atgāžņu kāpnēm no sāniem ir redzama pakāpienu gala virsma.

Atgāžņu kāpnes izskatās ļoti pamatīgas un vislabāk ir piemērotas plašām, neierobežotām telpām. Šādas kāpnes izvēlas tie, kuri interjera dizainā ciena klasiku.

Atgāznis (laida pasija

Kāpnes vaigu kokos

Kāpnes vaigu kokos ir līdzīgas atgāžņu kāpnēm. Galvenā atšķirība: pakāpieni netiek stiprināti virs nesošām sijām, bet gan no iekšpuses. Tāpēc pakāpieni nebūs redzami, ja skatās uz kāpnēm no sāniem.

Kāpnes vaigu kokos ļauj izveidot dažādas formas pakāpienus un ar dažādiem pagriezieniem.

Kāpnes vaigu kokos izskatās vieglākas un gaisīgākas nekā atgāžņu kāpnes. Tās labi iederēsies moderna stila interjerā.

Laidu kāpnes, kuras satur bultskrūves

Šī kāpņu stiprināšanas veida nosaukums ir cēlies no vācu vārda - boltz (bulta, skrūve), šis elements ļauj „pakārt” kāpnes gaisā.

Atšķirībā no diviem iepriekšējiem kāpņu veidiem, šādā gadījumā pakāpienus stiprina pie sienas. Iespaids, ka šī konstrukcija ir trausla un nedroša, ir aplams. Skrūves ir ļoti drošas un stipras.

Šādu kāpņu galvenā priekšrocība: tās neaizsedz gaismu un „nezog” telpas apjomu.

Laidu kāpnes, kuras satur bultskrūves

Vītņu kāpnes

Vītņu kāpnes

Vislabākais kāpņu veids telpām ar ierobežotu platību. Šādu kāpņu laukums parasti nepārsniedz 1 kv.m, tādējādi tās var izveidot pat istabas vidū. Vītņu kāpnēm piemīt zināms šarms, kas var papildināt jūsu interjeru.

Vītņu kāpņu konstrukcija sastāv no balsta, ap kuru augšā pa spirāli paceļas pakāpieni.

Šādas kāpnes vajadzētu izvēlēties tikai tādā gadījumā, ja istabā nav iespējams uzstādīt citas konstrukcijas kāpnes. Kopumā vītņu kāpnes tiek uzskatītas par neērtām un ne īpaši drošām.

Kombinētas kāpnes

Kombinētas kāpnes

Kombinētas kāpnes apvieno gan taisnlaidu kāpņu, gan arī vītņu kāpņu elementus, kas padara tās laidenas un elegantas.

Materiāli, no kuriem gatavo kāpnes

Parasti iekštelpu kāpņu izgatavošanai izmanto šādus materiālus:
  • Koku;
  • Akmeni;
  • Metālu.
Izmanto arī vairāku materiālu kombināciju. Pēdējā laikā aizvien vairāk pakāpieniem izmanto arī stiklu.

Aplūkosim katru materiālu plašāk.

Koka kāpnes

Koks ir vispopulārākais kāpņu izgatavošanas materiāls. Koks interjerā rada īpašu mājīgumu un siltumu. Pateicoties dažādiem koka apstrādes veidiem, tam var piedot jebkādu krāsu, nemazinot tā dabisko skaistumu. Vēl viena koka kāpņu priekšrocība: koku var izgriezt, tas ļauj jūsu mājā izveidot oriģinālu dizainu.

Viena no koka kāpņu priekšrocībām ir to svars, proti, tās ir daudz vieglākas nekā pārējie materiāli, savukārt tas samazinās slodzi uz mājas nesošajām konstrukcijām.

Vislabākie materiāli kāpnēm ir sarkankoks, dižskābārdis, osis vai ozols. Šo sugu kokiem piemīt paaugstināta stiprība un liela izturība.

Trūkums kāpnēm, kas gatavotas no šo sugu kokiem, ir to cena.

Lētāks kāpņu variants ir priedes koka kāpnes. Jāatceras, ka priedes koksne ir samērā mīksta, tādēļ labāk kāpnēm izmantot dažādu materiālu kombināciju.

Vēl viena no koka kāpņu priekšrocībām ir to ekoloģiskums, ar to citi kāpņu materiāli nespēj konkurēt.

Kā trūkumu var minēt nepieciešamību atjaunot pārklājumu, kā arī pakāpieni bieži čīkst. Meistariem bieži vien neizdodas novērst čīkstoņu, kas rodas, vienam koka gabalam beržoties gar otru.

Metāla kāpnes

Gatavojot šādas kāpnes, metāls var būt gan nesošais materiāls, gan arī kāpņu konstrukcijas elements. Kāpnes, kas gatavotas no metāla, ir stipras un ilgmūžīgas, to ekspluatācijas termiņš ir 40-50 gadi.

Metāla kāpnēm var piedod jebkādu formu. Tās būs piemērotas visa veida interjeram un stilam.

Acīmredzama metāla kāpņu priekšrocība ir iespēja kombinēt šo materiālu ar jebkuru citu. Tā var izveidot jaunu, jūsu interjeram piemērotu risinājumu.

Metāla kāpnes vislabāk izvēlēties tādos objektos, kur tās paredzamas biežai un ilgstošai lietošanai, jo no visiem kāpņu veidiem tās ir visizturīgākās un kalpo ilgus gadu desmitus. Tās būs daudz izturīgākas pret mehāniskiem un ķīmiskiem bojājumiem un nodilumiem, kā, piemēram, koka kāpnes.

Lielākais metāla kāpņu trūkums ir troksnis, kāpjot pa kāpnēm, un nepieciešamība tās regulāri krāsot, lai novērstu rūsas rašanos. To var novērst, pasūtot kāpnes ar pretkorozijas pārklājumu, taču šādas kāpnes maksās daudz dārgāk.

Ja jūs ir ieinteresējusi metāla durvju uzstādīšana, iesakām sazināties ar uzņēmumu SIA " Meko un Ko", kura piedāvā dažāda veida metāla durvju izgatavošanu pēc individuālājiem pasūtījumiem.

Metāla kāpnes

Akmens kāpnes

Šādas kāpnes montē no gataviem blokiem vai no formām, kas izlietas iepriekš sagatavotās veidnēs un apšūtas ar dabīgu vai mākslīgu akmeni.

Akmens kāpņu būtiskākā priekšrocība ir to ilgais kalpošanas laiks un ugunsdrošība.

Viens no populārākajiem šāda veida kāpnēm izmantotajiem materiāliem ir marmors. Taču jāatzīst, ka šim materiālam piemīt liels trūkums: pēc dažiem gadiem marmors sāk nodilt. Tā notiek, jo marmors ir mīksts iezis. Pakāpieniem labāk izvēlēties kvarcītu un granītu.

Akmens kāpnes Piebildīsim dažus vārdus par stikla kāpnēm, kuras tikai sāk kļūt populāras modernās mājās.

Stikla pakāpienu izgatavošanai izmanto izturīgo akrila stiklu. Būtiskākais šādu pakāpienu trūkums: ar laiku stikls var nodzeltēt, turklāt uz tā būs redzami pat vismazākie ieskrambājumi.

Kopsavilkumā varam pateikt, ka kāpņu forma vispirms būs atkarīga no brīvās telpas, kuru var izdalīt kāpnēm. Taisnas daudzlīmeņu kāpnes būs labākais risinājums mājai ar lielu platību, bet vītņu kāpnes mājai, kurā jātaupa vieta.

Maksimāli ērts un drošs slīpums kāpnēm ir 45 grādi, te labāk jāievēro princips: jo mazāk, jo labāk. Ideālais pakāpiena platums ir tāds, kas atbilst 45. kājas izmēram (apmēram 30 cm). Runājot par vītņu kāpnēm, to minimālajam pakāpiena platumam šaurajā pusē jābūt ne mazākam par 10 cm. Attālumam starp margām nevajag būt platākam par 25 cm. Tas ir īpaši aktuāli mājās, kurās ir mazi bērni. Margu augstumam jābūt 90-110 cm.

Ja jums ir vēl kādi jautājumi, mēs ar prieku uz tiem atbildēsim. Rakstiet komentāros savas idejas, par kurām tēmām vēlaties lasīt turpmākajos rakstos.

Atceraties, mājas apkuri ir jāplāno projektēšanas stadijā. Ja vēl neesat izvēlējušies apkuri mājai, piedāvājam izlasīt mūsu rakstu un uzzināt 5 iemeslus, kādēļ apkure ar sašķidrināto gāzi ir vislabākā izvēle jūsu mājai.