1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties īsto zemes gabalu privātmājas celtniecībai

Ja plāno mājas celtniecību laukos, būtiski saprast, kāds zemesgabals nepieciešams un kāda atrašanās vieta būs vispiemērotākā – uzzini vairāk rakstā!

Mājas celtniecība – tas ir daudz sarežģītāks un laikietilpīgāks process, nekā jau gatavas mājas iegādāšanās, taču jaunuzceltai mājai ir vairākas būtiskas priekšrocības. Pirmkārt – atrašanās vieta. Lai gan, protams, arī zemes gabalu ne vienmēr iespējams iegādāties tieši tur, kur varbūt esi iedomājies, izredzes atrast zemesgabalu piemērotā vietā ir nesalīdzināmi lielākas par izredzēm atrast jau gatavu māju. Otrkārt, ne visi esam gatavi dzīvot mājā, kurā kāds – īsāku vai garāku laika posmu jau ir mitinājies pirms mums. Lai cik labā stāvoklī māja arī nebūtu, tā tomēr nav jauna māja un, visdrīzāk, prasīs zināmus ieguldījumus vismaz kosmētiskajā remontā. Un, treškārt, būvējot savu māju, Tev ir iespēja to būvēt saskaņā ar savām vēlmēm un vajadzībām tā vietā, lai samierinātos ar kāda cita uzbūvētas mājas projektu un iekārtojumu. 

Taču, viss nesākas ar māju, bet gan ar mājas celtniecībai atbilstoša zemes gabala atrašanu un iegādi. Ne vienmēr būs iespēja atrast zemesgabalu, kas atbildīs visām mūsu prasībām un vajadzībām, taču, pirms uzsākt meklējumus, ir vērts rast atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas saistīti ar topošā mājokļa atrašanās vietu. Kas jāņem vērā, izvēloties zemesgabalu, un ar kādiem šķēršļiem var nākties saskarties? 

Kādam pielietojumam māja paredzēta, un kā tas ietekmē zemesgabala izvēli

Ja plāno iegādāties zemesgabalu mājas būvēšanai ārpus pilsētas, jāņem vērā, vai mājā dzīvosi patstāvīgi vai arī māja iecerēta kā lauku īpašums, kurā uzturēsies vasarās vai nedēļas nogalēs. Plānotais mājas pielietojums noteiks daudz ko – sākot jau ar nepieciešamā zemesgabala lielumu. Ja māju iecerēts izmantot kā vasarnīcu un brīvdienu māju, tas lielā mērā noteiks gan plānotās ēkas, gan zemesgabala izmēru.Tā kā vasarnīca var būt ievērojami mazāka izmēra nekā dzīvojamā māja, nepieciešams arī mazāks zemesgabals. Piemēram, ja plāno būvēt dzīvojamo māju, kuras izmērs ir vismaz 150m2 vai vairāk (divos stāvos kopā), tad zemesgabalam vajadzētu būt vismaz 500-600m2 lielam, lai būtu pieejama vismaz neliela dārza platība. Protams, tas atkarīgs no individuālajām vēlmēm un vajadzībām – varbūt māju laukos plāno būvēt, galvenokārt, tāpēc, ka tas sniedz iespēju izmantot lielāku āra platību? Tādā gadījuma pat nelielas mājas celtniecības gadījumā nepieciešams lūkoties pēc lielāka zemesgabala. 

Zemesgabals un apbūves ierobežojumi

Jebkurā gadījumā – jo lielāka māja tiek plānota, jo lielāks zemesgabals nepieciešams. Atkarībā no atrašanās vietas un likumdošanas jāņem vērā arī dažādi zemesgabala apbūves nosacījumi. Ja, piemēram, iegādājies zemegabalu no uzņēmuma, kuram pieder zeme plašākā teritorijā, kas sadalīta atsevišķos zemesgabalos, iespējams, būs jārēķinās ar konkrētiem apbūves nosacījumiem. Tie var būt saistīti ar attālumu, kādā ēka jābūvē no zemesgabala robežām, kā arī ar pašas ēkas plānojumu – maksimālo pieļaujamo ēkas platumu un augstumu.

Šādus, ārpus pilsētas esošus zemes gabalus ar jau gataviem ēku projektiem piedāvā uzņēmumi arī Latvijā, piemēram, nekustamo īpašumu uzņēmums, kam pieder ārpus Rīgas Piņķos esošais projekts Saliena (šeit redzams kopējais zemesgabala plānojums un atsevišķie pieejamie zemesgabali). Šobrīd Salienā iespējams iegādāties zemesgabalu, uz kura var būvēt māju pēc paša izvēlēta projekta, taču joprojām pieejamas ir arī Salienas piedāvātās un sešu mēnešu laikā uzkonstruējamās modulārās eko mājas. Protams, moduļu mājas var uzbūvēt teju jebkur – tieši tā ir moduļu māju centrālā priekšrocība. Ar plašāku informāciju par dažādu veidu moduļu mājām iespējams iepazīties šajā rakstā - Moduļu mājas Latvijā – to priekšrocības, trūkumi un pieejamība.

Zemesgabala atrašanās vieta un infrastruktūra

Ēkas paredzētais pielietojums lielā mērā ietekmēs arī zemesgabala iegādes vietas izvēli infrastruktūras kontekstā. Respektīvi, ja plāno būvēt dzīvojamo māju (un nevis brīvdienu māju vai vasarnīcu), atrašanās vietas izvēli lielā mērā ietekmēs arī tuvumā esošās infrastruktūras pieejamība. Ērtai ikdienas dzīvei mājoklis jānodrošina ar inženierkomunikācijām: ūdeni, elektrību, gāzi, kanalizāciju, tāpat jādomā arī par teritorijas apgaismojumu un piebraucamo ceļu. 

Iegādājoties zemesgabalu nomaļākā vietā vismaz daļa no šīm komunikācijām varētu sagādāt zināmus sarežģījumus, lai gan, protams, mūsdienās daudz ko iespējams atrisināt arī tad, ja nav pieejami centralizēti pakalpojumi. Piemēram, centrālā apkure, kurā tiek izmantota dabasgāze, lielākoties ir pieejama tikai blīvi apdzīvotās vietās, jo centrālās gāzes maģistrāles tiks izbūvētas tikai tajos gadījumos, kad gāzes patēriņa apjoms attaisnos maģistrāles izbūves izmaksas.

Izdevīga un mūsdienīga alternatīva gadījumā, ja izvēlētajā vietā nav pieejams gāzes pievads, ir sašķidrinātā gāze. Ir uzņēmumi, piemēram, SIA “Intergaz”, kuri nodarbojas ar privātmāju gāzes apgādes sistēmu projektēšanu un montāžu visā Latvijā, bet sašķidrināto gāzi patērētājam regulāri piegādā ar specializētu autotransportu, kas aprīkots ar gāzes tvertni. “Intergaz” uzstādītajās sistēmās, turklāt, ir ierīkoti sensori, kuri kontrolē gāzes līmeni tvertnē, kas nodrošina ērtu un vienmēr laicīgu sašķidrinātās gāzes atkārtotu piegādi.

Protams, ja plāno būvēt vasarnīcu vai brīvdienu māju, iespējams apsvērt arī vienkāršāku un lētāku risinājumu – gāzes balonu izmantošanu ēdiena gatavošanai un citām vienkāršām vajadzībām. Lai uzzinātu vairāk par dažādiem apkures veidiem un centrālās dabasgāzes apkures alternatīvām, lasi rakstu – Četru pieejamo apkures sistēmu salīdzinājums. Jau iepriekš minēts arī variants, kurā zemesgabals tiek iegādāts no nekustamo īpašumu attīstītāja, kurš, piemēram, sadalījis lielāku zemes platību daudzos mazākos zemes īpašumos. Parasti šādos gadījumos tiek nodrošinātas arī inženierkomunikācijas, kā arī ilgtermiņā uzbūvēti asfaltēti ceļi.   

Zemesgabals, apkārtne un augsne

Vēl, izvēloties zemesgabalu lauku teritorijā, būtiski iepriekš izpētīt apkārtni, lai saprastu, ar ko jārēķinās. Protams, daudzējādā ziņā izvēle par labu dzīvei “dabā” ir lieliska – svaigs gaiss, miers un klusums, kuru pārtrauc tikai putnu dziesmas, pastaiga ar kafijas krūzi rīta rasā... bet, diemžēl, dzīvojot Latvijā, jārēķinās arī ar skarbākiem laikapstākļiem aukstākajos gadalaikos. Vai īpašumam ir ziemai piemērots piebraucamais ceļš, un vai tas tiek tīrīts? Pretējā gadījumā šāds serviss (ja tas ir apkaimē pieejams) būs jānodrošina pašam par papildu samaksu. Principā, jāsagatavojas ļaunākajam – vai, piemēram, spēsi no savas lauku mājas tumšā ziemas vakarā, kad puteņo sniegs, ātri nokļūt līdz tuvākajai slimnīcai? Ja atbilde ir “jā”, tad, visdrīzāk, viss pārējais arī ir kārtībā.Tāpat ir vērts noskaidrot, vai, piemēram, tuvākajā apkārtnē neatrodas lielas lauksaimniecības zemju platības, kurās veiktie lauksaimniecības procesi konkrētās sezonās varētu vērā ņemami ietekmēt ikdienas dzīvi. Tas, protams, vēl nav iemesls konkrētajam zemesgabalam atmest ar roku, bet to noteikti ir vērts zināt, lai ir skaidrs, ar ko būs jārēķinās. Un, varbūt zemesgabals atrodas meža tuvumā? Tādā gadījumā jāaprunājas ar vietējiem medniekiem, lai noskaidrotu, ar ko jārēķinās šajā kontekstā. Mežacūku rakumi dārzā, protams, vēl nav pasaules gals, bet arī par to vajadzētu uzzināt laikus, lai vismaz saprastu, kāda tipa žogu plānot īpašumam.  

Un, visbeidzot, ja zemesgabals atrodas ūdens tuvumā – netālu no jūras, ezera vai purvainā apgabalā, noteikti nepieciešams veikt augnes pārbaudes ar eksperta palīdzību, lai profesionāli tiktu izvērtēti apbūves riski konkrētajā teritorijā. Ja augsne ir purvaina, nedroša vai, ja paredzams, ka katru pavasari dārzā ieplūdīs ūdens, labāk padomāt vēlreiz un atrast drošāku zemesgabalu, uz kura būvēt savu mazo lauku karaļvalsti.