1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties grīdas segumu virtuvei?

Šis raksts tapa kopā ar SIA “Perfekt būve” komandu, kas palīdzēja, konsultēja un komentēja sagatavotos materiālus.SIA “Perfekt būve” veic rekonstrukcijas un renovācijas, ēku tehnisko apsekošanu, telpu labiekārtošanu, kā arī sniedz tehniskās un dizaina konsultācijas.

SIA-perfect-buve

Jūs varat sazināties ar viņiem šeit - https://www.facebook.com/perfektbuve

Savos rakstos mēs bieži stāstām noderīgas lietas par remontu un būvniecību, to mērķis ir palīdzēt jums izvēlēties kvalitatīvus materiālus mājas labiekārtošanai. Esam stāstījuši par šodien pieejamajām griestu apdares iespējām. Plašāk par to var uzzināt šeit:

Iestieptie griesti mājās

Šodien mēs vēlamies parunāt par tikpat aktuālu tēmu – grīdas segumu, turklāt grīdas segumu virtuvē. Virtuve ir viena no visomulīgākajām vietām mājā, kura vilina ar apetetlīgām smaržām. Virtuves svarīgums slēpjas tās plašajā funkcionalitātē – tā ir ēst gatavošanas, produktu un virtuves piederumu glabāšanas vieta, bieži vien arī ēdamistaba un viesistaba. Šāda funkciju apvienošana ietekmē ne tikai nepieciešamību saprātīgi aprīkot virtuvi ar mēbelēm un ierīcēm, bet arī vajadzību rūpīgi izvēlēties apdares materiālus. Remontējot šo telpu, aktuāls ir jautājums par to, kā izvēlēties grīdu. Un tam ir iemesli.

ka-izveleties-gridas-segumu-virtuvei-1

Trīs iemesli, kuru dēļ virtuves grīdai jāpievērš īpaša uzmanība:

  1. Virtuve ir telpa, kuras tīrībai jāpievērš pastiprināta uzmanība, taču vienlaikus ir ļoti liels risks piegružot ēst gatavošanas zonu, kā arī grīdai ir jābūt viegli uzkopjamai. Grīdas segumam jābūt noturīgam pret sauso un mitro kopšanu, jo šādu procedūru tam nāksies piedzīvot katru dienu.
  2. Virtuves grīda ir pakļauta agresīvai ārējās vides iedarbībai. Augstas temperatūras un paaugstināts mitrums, iespējama saskare ar ķīmiski aktīviem komponentiem un varbūtēji triecieni, ko rada krītoši priekšmeti – ikviens faktors var fatāli ietekmēt seguma viengabalainību un samazināt tā kalpošanas ilgumu.
  3. Virtuves telpa ir mājas interjera daļa, tātad tai jāatbilst kopējai stila koncepcijai. Virtuves grīdas estētiskais tēls un ārējie raksturlielumi, īpaši, ja virtuve ir apvienota ar ēdamistabu vai viesistabu, ir būtisks faktors, izvēloties grīdas segumu.
Grīdas segumam virtuvē jābūt ne tikai ergonomiskam, ērti kopjamam, bet arī drošam. Izvēloties ir vērts pievērst uzmanību ieteicamajām ekspluatācijas temperatūrām, jo tieši novirze no tām, īpaši pieļaujamo temperatūru pārsniegšana var izraisīt toksisku vielu izdalīšanos no materiāla. Nevajadzētu aizmirst, ka virtuve vispirms ir telpa ar augstām temperatūrām, tādēļ viss, kas uzkarstot maina savas īpašības, apdarei neder. Nav pieļaujams, ka vienuviet atrodas iespējami toksiski apdares materiāli un pārtikas produkti, tādēļ rūpes par virtuves grīdas seguma sastāvdaļām ir dzīvībai svarīgs aspekts. Linolejs, parkets, flīzes, lamināts – labi aizmirsts vecais vai segums „ārpus laika un modes”.

Uz jautājumu, ko tieši klāt uz virtuves grīdas, nav iespējams sniegt viennozīmīgu atbildi, jo lēmumus pieņem katrs pats, balstoties uz savām prioritātēm. Vieni izvēlēsies dabisku un ekoloģisku segumu, citiem svarīgāks būs ekspluatācijas ilgums un viņi pievērsīs mazāku uzmanību estētikai. Dažādu klājumu – linoleja, keramisko flīžu vai keramogranīta, parketa un lamināta - īpašības ir ļoti atšķirīgas. Tādējādi ir iespējams atrast vispiemērotāko variantu, kuram piemīt visas nepieciešamās priekšrocības.

Linolejs virtuvē: pārbaudīts desmitiem gadu

Vēl nesen lielākajā daļā virtuvju valdīja pagājušā gadsimta beigu grīdas segumu karalis – linolejs. Šim grīdas segumam ir virkne svarīgu priekšrocību: tas ir nodilumizturīgs, vienkārši klājams un kopjams. Pēc vairuma raksturlielumu linolejs atbilst virtuves grīdas etalonam. Tomēr ne visi zina, ka linolejs var būt gan sintētisks (vinila), gan PVC, gan dabisks – tas var saturēt lineļļu, sveķus, dabīgos pigmentus un koku miltus. Dažādus paraugus var atšķirt ne tikai pēc cenas, bet arī, piemēram, pēc smaržas: sintētikai ir izteikts ķīmisks aromāts, bet tās dabīgais brālis intensīvi smaržo pēc eļļas. Ir arī ārējas atšķirības: vinils ir mīksts un plastisks, linolejs ar džutas pamatni un dabīgām sastāvdaļām ir cietāks un atgādina plānu finieri, kā arī PVC linolejs,  kuram ir cieta pamatne, savukart mīksta virsējā kārta.

Virtuvei linolejs ar džutas vai auduma pamatni ir pārāk maigs. Labāk izvēlēties materiālam ar uzputotu pamatni, var vērtēt arī pēc grīdas klājuma svara – jo smagāks, jo izturīgāks, tātad būs drošs gan sieviešu papēžiem, gan arī nejauši uz virtuves grīdas nokritušiem smagiem un asiem priekšmetiem. Viens no lielākajiem plusiem virtuvei izvēlēties linoleju ir tas, ka neviens no linoleja grīdas seguma variantiem nebaidās no mitruma.

Pat linoleja estētika pēdējos gados necieš: simtiem toņu un faktūru, gludi un ar spiestu rakstu, kvalitatīvas imitācijas, kas vizuāli nav atšķiramas no dabīgajiem radiniekiem – parketa, koka grīdas. Tādējādi linolejs patiešām ir reāls kandidāts virtuves grīdas segumam Nr.1.

Lamināts virtuvē: nedārga elitāru materiālu imitācija

Mākslīgais vairākslāņu materiāls apdares materiālu tirgū nav jaunpienācējs, to patiesi mīl par izsmalcināto ārējo izskatu, pieejamajām cenām, modeļu dažādību, kā arī par ilglaicīgo mūžu. Kvalitatīvs 33. – 34.klases lamināts var būt optimāla izvēle virtuvei, tas ir nodilumdrošs un nav tik ļoti pakļauts mitruma ietekmei kā lētie zemākas klases analogi. Lamināts ir patīkams ne tikai pēc izskata, bet arī pēc sajūtām: pa to var staigāt basām kājām, tā ir silta grīda pat bez apsildes ierīkošanas, jo virsējā dabīgā koka kārta, rada parketa efektu. Ārējais spožums un praktiski neierobežotās iespējas izrotāt telpu, nevainojama labu koku, pat eksotisku sugu, piemēram, palisandra, venges imitācija padara laminātu segumu par dizaineru iecienītu materiālu. Flīžu cienītāji virtuvei var izvēlēties laminātu, kuru ir grūti atšķirt no keramogranīta, bet neparastā cienītājiem ir pieejams lamināts spilgtās krāsās un dekorēts ar rakstiem.

ka-izveleties-gridas-segumu-virtuvei-2

Tie, kuri prāto, kā izveidot virtuvē lamināta grīdu un neciest no tā būtiskākā trūkuma – mitruma iedarbības, var būt salīdzinoši mierīgi. Modernais lamināts praktiski nepakļaujas mitruma iedarbībai, taču tas attiecas tikai uz īsu iedarbību. Tādēļ mitrumu no grīdas ir jāsavāc pusstundas laikā. Īpaši no šķidrumiem cieš lamināta salaiduma vietas, tādēļ tās pēc ieklāšanas ir vērts apstrādāt ar īpašu hermētiķi. Lai lamināts kalpotu ilgāk, un to mazāk pakļautu mitruma ieteikmei, laminātu ir ieteicams novaskot ar speciālu tam paredzētu līdzekli. Lamināta vasks, aizpilda savienojuma vietas, tādejādi neļaujot mitrumam tikt šuvēs. Vienīgais šī vaska trūkums ir tāds, ka reizi gadā šis vaska slānis ir jānoņem, un jāuzklāj no jauna.

Saudzīgi kopjot lamināta grīdu, ražotāji garantē tā ekspluatāciju līdz 10–15 gadiem. Taču virtuves vides agresīvā iedarbība, nepieciešamība veikt mitro uzkopšanu, iespējamā trauku un citu priekšmetu krišana var samazināt tā kalpošanas ilgumu vairākas reizes.

Šis vārīgais aristokrāts: vai parketam ir vieta virtuvē?

Izvēloties grīdas segumu virtuvei, par parketu visbiežāk ir skeptisks viedoklis. Dabiskais koks specifiskos apstākļos, kad strauji svārstās mitruma līmenis un temperatūra, var izlīt šķidrumi un ir nepieciešama mitrā uzkopšana, šķiet nolemts deformācijai un sākotnējā izskata zudumam.

ka-izveleties-gridas-segumu-virtuvei-3

Taču tos, kuri ir nolēmuši parketu klāt visā mājā, ieskaitot virtuvi, grūtības nebaida. Tās var pārvarēt ar pareizu parketa vai parketa dēļu izvēli: kokam, no kura to ražo, ir jābūt no cietajām sugām, piemēram, tīkkoks, osis, ozols, eksotiskie varianti pieredzējušiem cienītājiem — merbau, kambala (iroko). Virtuvē ir vērts atteikties no priedes, kļavas un dižskābārža lietošanas — šie koksnes veidi ir ļoti jūtīgi pret apkārtējās vides izmaiņām un tiem ir tendence deformēties. Dabiskais koks — ārpus budžeta risinājums grīdas segumam. Gan pats materiāls, gan arī tā ieklāšanas darbi ir dārgi, taču lietošanas laikā koks prasa regulāru kopšanu, nedrīkst pieļaut šķidrumu izlīšanu, jāizvairās no grūti likvidējamiem traipiem. Taču parketa aristokrātiskais spožums var kļūt par to detaļu, kas padarīs jūsu virtuvi unikālu, uzsvērs tās klasisko vai retro stilu, akcentēs interjera kvalitāti un respektablumu.

Kaut gan, ja tiek pareizi izvēlēta parketa laka (nežēlojot līdzekļus), var nodrošināt, ka parkets paliks nemainīgā izskatā līdz 10 gadiem, jo mūsdienu divkomponentu lakas nodrošina ļoti lielu slodzes, mitruma un triecienizturību kokam.

Keramikas flīzes: cieta pārliecība par pareizu izvēli

Pareizi kopjot, keramisko flīžu vai keramogranīta grīda virtuvē var pārdzīvot vairākus sienu kosmētiskos remontus un mēbeļu maiņu. Keramika vai keramogranīts ir apdares materiālu ilgdzīvotāji. Pieejamā cena un plašais kolekciju klāsts tirdzniecībā, laba nodilumizturība, viegla kopšana un absolūta nereaģēšana uz pārāk lielu mitrumu ir padarījušas keramiskās flīzes par visizplatītāko virtuves grīdas apdares veidu.

ka-izveleties-gridas-segumu-virtuvei-6

Flīžu marķējums - pēda - neļaus kļūdīties par to izmantošanu, savukārt burti АА uz etiķetes nozīmē, ka flīžu mazgāšanai var lietot aktīvu sadzīves ķīmiju, vēl pie ieklāšanas ir jāņem vērā tas, ka flīžu ieklāšanai vienmēr ir norādīts virziens, kurš ir jāievēro.  Tas virtuvē mēdz būt visai aktuāli. Virtuvei nav vērts izvēlēties glancētus variantus – matēti vai pusmatēti klājumi noslēps ne tikai vieglus traipus vai locījumus, bet arī skrāpējumus un noberzumus. Drošības nolūkos optimālas ir viegli grubuļainas flīzes, taču pārāk izteikts reljefs uzkrās putekļus un netīrumus. Tas izskatīsies neakurāti, taču notīrīt porainu virsmu ir grūti.

Pēdējā laikā arvien biežāk arī Latvijā cilveki sāk interesēties par 3D grīdām, kuru pamata ir vizuāls zīmējums, vai izdrukāts plakāts. Lai izveidotu trīsdimensionālu izskatu, šī plakne tiek pārklāta ar epoksīda slāni, kurš ļauj virsmai izskatīties dzīvākai. Viena no epoksīda slāņa priekšrocībām ir tas, ka tā virsma pieņem telpas temperatūru, un grīdas savukārt paliek siltāka. Šāda veida grīdas ir viegli kopjamas, jo tās ir pilnībā gludas (glancētas), kā arī epoksīdam piemīt ļoti augsta nodilumizturība, kas ļauj grīdai ilgi izskatīties jaunai.

Grīda ar apsildi: pats sev saimnieks

Vienā no rakstiem mēs rūpīgi analizējām apsildāmo grīdu priekšrocības un trūkumus. Keramiskās flīzes ir patīkamas vasaras karstumā, taču nesildīs starpsezonā vai ziemā. Šo situāciju var labot apsildāmās grīdas. To montāžas tehnoloģijas un darbības principi ir vairāki. Daudzdzīvokļu mājās vienīgais atļautais variants: elektriskā apsilde ar infrasarkanās plēves, sildelementu vai kabeļu ieklāšanu uz izlīdzinātas grīdas. Zem siltās grīdas sistēmas klāj izolācijas materiālus, kuri neļauj siltumam aizplūst uz pārsegumu, bet izkliedē to uz sāniem un augšu. Privātmājās ekonomiskāka nekā elektriskais analogs ir ūdens grīda. To klāj uz izlīdzinātas melnās grīdas, no virspuses aizklāj ar cementu vai speciāliem paklājiem.

Apsildāmo grīdu var ierīkot ne tikai zem keramiskajām flīzēm. Reizēm siltās grīdas sistēmu ierīko zem lamināta un linoleja, taču šo materiālu efektīvā siltumvadītspēja nav tik augsta kā keramikai. Ne visus grīdas segumus var aprīkot ar apsildi, piemērotus materiālus parasti marķē īpašā veidā, un tam ir vērts pievērst uzmanību.

ka-izveleties-gridas-segumu-virtuvei-7

Var izmanto viena veida apdares materiālu vai arī apvienot vairākus. Virtuves grīda var būt silta vai vēsa, dabīga vai veidota no moderniem sintētiskajiem materiāliem, taču galvenā tās sūtība – apmierināt dzīvokļa īpašnieka vēlmes un priecēt virtuves saimnieci ar savu ilgmūžību, estētiskumu un bezproblēmu kopšanu. Ideālais grīdas segums katram būs savs, svarīgi to atrast starp neskaitāmajiem piedāvājumiem un pārliecināties par savas izvēles pareizumu.

Veidojot omulību mājās, neaizmirstiet savlaicīgi izvēlēties pareiza veida apkuri. Mūsu interneta vietnē jūs varat izlasīt par visām sašķidrinātās gāzes apkures priekšrocībām, tas jums palīdzēs izvēlēties pareizo risinājumu savai mājai.