1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties baļķus guļbūvei

Mēs jau vairākkārt rakstījām, kā siltināt jūsu māju:

Granulu apkure vai sašķidrinātās gāzes apkure – viss par un pret.

Taču, iespējams, jūs nesen esat kļuvis par laimīgu gruntsgabala īpašnieku un vēlaties pats uzcelt māju. Tieši tādēļ mēs sākam jaunu rubriku Būvniecības padomi, kurā apkoposim pamatinformāciju par dažādiem būvniecības posmiem, sākot ar materiālu izvēli topošajai būvei līdz iekšdarbiem un padomiem, kā izveidot ainavas dizainu.

Šodien mēs palīdzēsim saprast, kā izvēlēties baļķus guļbūves būvniecībai.

Lai izvēlētos „pareizu” koksni topošajai guļbūvei, ir jāzina daži pamatfaktori, kas jums palīdzēs neapjukt plašajā piedāvāto materiālu klāstā.

Pirmkārt, ir jāizprot koka struktūra.

Guļbūvēm lielākoties izmanto skujkoku koksni, šo izvēli nosaka koksnes zemais blīvums, tādēļ to ir vieglāk apstrādāt, savukārt dabiskie sveķi aizsargā pret kaitēkļiem un laika apstākļiem.

Galveno aizsargslāni – mizu – parasti nomizo. Dzīvo veidotājaudu slāni, kas atrodas zem mizas, dēvē par kambiju, arī šis slānis ir jānoņem, jo tas ir labvēlīga vide pelējumam, kas ātri bojā materiālu, tādēļ apstrādei ir jāpievērš maksimāla uzmanība un tā jāveic iespējami kvalitatīvāk.

Nākošo koka slāni dēvē par aplievu, tā aizsargā koka stumbru un, to samazinot vai likvidējot, mājas ekspluatācijas ilgums būtiski samazināsies.

Pēdējā un vismīkstākā stumbra daļa – kodols vai serde.

Guļbūvei vislabāk izmantot kokmateriālus, kas ir sagatavota ziemā, jo tad tā satur mazāk mitruma un tikpat kā nesarūk. Lai noteiktu, vai baļķi ir sagatavoti ziemā, izmantojiet vienkāršu paņēmienu: apstrādājiet koka zāģējuma vietu ar joda šķīdumu, jo ziemā koksnē paaugstinās cietes līmenis, uz ziemā zāģēta baļķa plankums kļūs tumši violets, uz vasarā zāģēta – paliks tumši dzeltens.

Nākošais solis ir koksnes sugas izvēle topošajai būvei.

Vispopulārākās sugas ir: apse, lapegle, ciedrs, priede un egle, katrai no šīm sugām ir savi plusi un mīnusi:

Apse – praktiski nekad nepūst. Izžāvēta apse izturības ziņā nav sliktāka par ozolu vai lapegli. Mīnusi – ļoti reti var sastapt taisnistāvošas apses.

Lapegle – Augsti izturīgs koks, maz pakļauta puvei. Mīnuss – augsta koksnes cena, no lapegles būvētas ēkas izskatās „aukstas”.

Ciedrs – viegli apstrādājama koksne. Zemā sveķu satura dēļ ieteicama pirtīm.

Priede – augsta mehāniskā izturība, stumbra apakšējai daļai praktiski nav zaru, šo īpašību dēļ ir vispieprasītākā. Mīnusi – koksni bieži bojā sēnīti, tā slikti notur siltumu.

Egle – visoptimālākā celtniecības vajadzībām. Izkaltēta koksne ir teju tikpat izturīga cik priede, reti ieperinās sēnīte, labi tur siltumu.

No izvēlētās koka sugas būs atkarīgs jūsu mājas ekspluatācijas laiks, tādēļ tā ir jāizvēlas atbildīgi, lai topošā māja jūs un jūsu ģimeni priecētu ilgus gadus. Bet lai jaunajā mājā būtu silti, neaizmirstiet savlaicīgi izvēlēties apkures veidu.

Pieci iemesli, kādēļ māju vislabāk apkurināt ar sašķidrināto gāzi 

Būvējot māju, jums rodas jautājums vai ir nepieciešams kāds padoms?

Rakstiet mums komentāros un savā nākošajā blogā mēs mēģināsim atbildēt jums uz visiem jautājumiem.