1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā ierīkot mājai lietus ūdens noteksistēmu

Savos rakstos mēs visai bieži stāstām par to, kā veikt mājas iekšdarbus, piemēram, mūsu blogā jūs varat lasīt par telpu krāsošanu, kā arī par logu un durvju izvēli savai mājai: http://www.intergaz.lv/lv/jaunumi

Šodien rakstā mēs vēlamies parunāt par tēmu, kas tieši attiecas gan uz visu gruntsgabalu, gan arī ir cieši saistīta ar jūsu māju, proti, pastāstīt par lietus ūdens noteksistēmas ierīkošanu.

Vispirms sapratīsim, kas ir lietus ūdens noteksistēma un kādam nolūkam tā ir nepieciešama.

Lietus ūdens kanalizācija ir dažādas caurules un akas, kas gruntsgabalā ir nepieciešamas tādēļ, lai novadītu lietus ūdeņus un izkusušo sniegu. Tādēļ lietus ūdens kanalizācijā ir:

 • ūdens notekas;
 • teknes;
 • gūlijas.
Lietus ūdens noteksistēma ir nepieciešama ne vien tādēļ, lai pagalmā neveidotos lielas peļķes, bet arī tādēļ, lai pagarinātu jūsu mājas mūžu. Tā kā ūdens neuzkrājas gruntsūdeņu līmenī, bet tiek novadīts prom, mājas pamati nenosēžas un ir stabili, proti, jo labāk jūs parūpēsieties par lietus ūdens noteksistēmu, jo ilgāk pamati saglabāsies neskarti.

Kā izvēlēties lietus ūdens kanalizācijas veidu?

Pirms lietus noteksistēmas projektēšanas uzsākšanas jums ir jāpārdomā šādas lietas:

 1. gruntsgabala ainavas dizains;
 2. prognozējamais notekūdeņu apjoms;
 3. summa, kuru jūs esat gatavi tērēt labiekārtošanai.

Ir šādi lietus ūdens noteksistēmu veidi:

 1. Atvērtā. Visvienkāršākā un vislētākā kanalizācijas sistēma. Šajā gadījumā ūdens tiek savākts, izmantojot atvērtas teknes vai arī īpaši ierīkotus kanālus.
 2. Slēgtā. Šajā sistēmā ietilpst gūlijas un caurules, ko ierīko zem zemes. Šī kanalizācija ir sarežģītāka, tādēļ to ierīkojot ir vērts lūgt palīdzību speciālistiem.
 3. Jauktā. Starpvariants starp abām iepriekšējām. Visbiežāk izvēlas, ja kanalizācija jāierīko lielā platībā vai arī ja ir jāsamazina kanalizācijas ierīkošanas izmaksas.

Kā izveidot lietus ūdens kanalizāciju?

ka-ierikot-majai-lietus-udens-noteksistemu-1

Protams, ja nevēlaties visu darīt pats, vislabāk ir izmantot profesionāļu palīdzību, kuri ietaupīs jūsu laiku un nervus. Tomēr jebkurā gadījumā ir vērts uzzināt par lietus ūdens noteksistēmas ierīkošanu, pat ja to uzticat speciālistiem. Tādējādi jūs varēsiet izsekot ikvienam montāžas procesa posmam.

Vispirms vēlamies atgādināt vissvarīgāko, ir divas lietus ūdens noteksistēmas. Pirmā tiek ierīkota zem jumta, un to zina ikviens. Tās ir notekcaurules, pa kuru ūdens notek no jumta.

Otra sistēma novada ūdeni no zemes un samazina tā līmeni (augstāk mēs minējām, ka šādi saglabājas jūsu mājas pamati). Kādēļ ir svarīgi to atcerēties? Tādēļ, ka šīs sistēmas tiek ierīkotas dažādos veidos. Lietus ūdens notekcaurules, kuras nodrošina ūdens notecēšanu no jumta, var uzstādīt ne pārāk dziļi, savukārt drenāžas caurules ir jāierīko gruntsūdeņu līmenī.

Tāpat abām sistēmām ieteicams izmantot dažādas caurules. Lietus ūdens noteksistēmā tām nav jābūt perforētām, atšķirībā no drenāžas caurulēm.

Lietus ūdens noteksistēma veido vienotu cauruļu konstrukciju, kas ir izvietota pa mājas un citu būvju perimetru. Nav vajadzības tai uzstādīt papildu notekas vai citas ūdens novades elementus. Ūdens notek no jumta, nokļūst kanalizācijā un tiek novadīts no gruntsgabala.

Tātad – viss sākas ar materiālu izvēli. Svarīgākais nosacījums: iegādājieties mitruma izturīgus un rūsas noturīgus elementus.

Labāk atteikties no:

 • gofrētām caurulēm (jo tām ir augsta piesērēšanas pakāpe);
 • daudziem pagriezieniem un izvērsumiem, jo tā būs vieglāk ierīkot hermētiskus savienojumus visā lietus ūdens kanalizācijas sistēmā.
 • Visbiežāk izvēlas PVC caurules, kuru diametrs ir 110 mm. Caurules ar mazāku diametru var nebūt piemērotas visiem laika apstākļiem, piemēram, spēcīgam lietum. Šādā situācijā gruntsgabals var applūst.

Plastmasas caurulēm ir šādas priekšrocības:

 • zema cena;
 • neliels svars;
 • labi tehniskie raksturlielumi;
 • viegla montāža.
Tieši tādēļ izvēloties caurules ir vērts pievērst uzmanību tām, kas ir ražotas no plastmasas.

Aprēķinot cauruļu slīpumu, noteikti pievērsiet uzmanību tam, lai ūdenim viegli plūstu cauri un neaizkavētos, savukārt ziemā nav jāaizsalst. Cauruļu slīpumam ir jābūt apmēram 5 – 10 cm. Slīpums veido akas virzienā.

Vispirms ir jāizveido maģistrāļu shēma un jāaprēķina nepieciešamais materiālu daudzums. Šajā posmā aprēķina cauruļu kopējo garumu un dažādu elementu daudzumu, kuri ir jāiegādājas (piemēram, sietus, kas aizsargā no aizsērēšanas).

Otrajā posmā tiek raktas tranšejas. Tas ir jādara, ievērojot iepriekš izveidoto shēmu, kurā ir izrēķināti visi stūri un slīpumi.

Trešais solis – cauruļu likšana. Labā ziņa ir tā, ka drenāžas un lietus ūdens noteksistēmas caurules var likt vienu otrai virsū. Proti, vispirms dziļāk liek drenāžas caurules, bet viršu – lietus ūdens noteksistēmas caurules.

ka-ierikot-majai-lietus-udens-noteksistemu-3

Tranšeju sieniņas vispirms noblīvē, bet dibenu pārklāj ar smilšu kārtu apmēram 15 cm biezumā. Pēc tam liek caurules. To savienošanai izmanto dubultās uzmavas. Ja ir vietas, kur savienojas trīs vai četras caurules, ir jāizmanto trīskārši vai krustveida fitingi, kas ir izgatavoti no tāda pat materiāla kā caurules.

Pēc tam jāizveido aka. Svarīgi: lietus ūdens novadsistēmai un drenāžai ir nepieciešamas dažādas akas.

ka-ierikot-majai-lietus-udens-noteksistemu-4

Akas ierīkošanai var izmantot šādus materiālus:

 1. Dzelzsbetona gredzenus. Te svarīgākais – atcerēties, ka šādiem gredzeniem ir pietiekams svars, un to uzstādīšanai sagatavotajā bedrē būs nepieciešama speciālā tehnika.
 2. Ķieģeļu aka. Šādas akas ilgu laiku bija ļoti populāras, taču šobrīd tās vairs nelieto, jo ir grūti veidojamas un hermetizējamas. To galvenā priekšrocība ir salīdzinoši zema cena.
 3. Dzelzs aka. Pavisam nesen šādas akas varēja sastop diezgan bieži. Parasti tika sametinātas vairākas dzelzs mucas, kas tika uzstādītas tām atvēlētajā vietā. Šis nav vissliktākais variants, taču tam ir būtisks mīnuss – ūdens ietekmē metāls rūsē, neskatoties uz cīniņu ar šo problēmu.
 4. Plastmasas tvertnes. Šis ir modernāks akas ierīkošanas materiāls, tas ir arī visdrošākais. Turklāt plastmasas tvertnes ir visai vieglas, un ar to uzstādīšanu jūs varat tikt galā pats. Vienīgais mīnuss ir salīdzinoši augstā cena.
Pēdējā posmā ir jāpārbauda visas sistēmas gatavību. Šim nolūkam akā ievieto tukšu spaini, bet vienā no ierīkotajām bedrēm ielej ūdeni. Ar šo vienkāršo testu jūs pārbaudīsiet ūdens noteces ātrumu un pārliecināsieties par to, ka ir izvēlēts pareizs cauruļu slīpums un sistēma ir samontēta pareizi. Ūdens apjoms, kas savāksies akā, parādīs jums, vai ir kādas vietas, kurās uzkrājas ūdens. Šīs vietas ir jāatrod un jāizlabo.

Visbeidzot aizrok tranšejas. Vispirms caurules aizber ar smiltīm apmēram 15 – 20 cm, pēc tam pilnībā pārsedz ar zemi. Ar to arī lietus ūdens noteksistēmas ierīkošana ir pabeigta.

Noslēgumā iesakām jums noskatīties šo īso video par lietus ūdens noteksistēmas montāžu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=48&v=ODWIQ5vij4Q

Ja lietus ūdens noteksistēma būs ierīkota, jūs varēsiet neuztraukties par gruntsgabala applūšanu un priecāties par lietu vai sniegu mājā, ģimenes lokā, bet, lai jūsu tuvinieki jebkuros laika apstākļos mājā justos komfortabli, mēs iesakām padomāt par kvalitatīvu un drošu apkuri. Piemēram, par apkuri ar sašķidrināto gāzi, par kuru plašāk varat lasīt mūsu rakstā: 5 iemesli, kādēļ mājas apkure ar sašķidrināto gāzi ir labākā izvēle