1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā ierīkot apgaismojumu piemājas teritorijā?

Ja jūs lasāt mūsu rakstus, tad ziniet, ka mēs bieži stāstām ne tikai par remontdarbiem un mājas labiekārtošanu, bet arī par to, kā ierīkot skaistu un ērtu gruntsgabalu. Piemēram, pavisam nesen mēs runājām par lapenes būvēšanu.Par to jūs varat lasīt šeit: KĀ UZCELT LAPENI.

Šodien mēs vēlamies pievērst uzmanību tādai svarīgai lietai kā gruntsgabala apgaismojums.

Dizainers, kas spēj saprātīgi izmantot apgaismes ierīces, ir īsts burvis: ja vēlēsies, visi iegrims bezgalīgas romantikas atmosfērā, iepazīst mistiskā dārzā vai arī uzburs greznu franču baroka vidi. Nesaprātīgi dara tie privāto īpašumu saimnieki, kuri ierīko tikai dažus lukturus, kas skumji apgaismo piemājas teritoriju. Šodien jūs uzzināsiet par to, kā ierīkot apgaismojumu piemājas teritorijā, pārvēršot to paradīzes stūrītī – ērtā, skaistā un omulīgā.

Apgaismes sistēmas izveidošana: kad sākt?

Optimālais brīdis piemājas teritorijas apgaismojuma projektēšanai: darīt to vienlaicīgi ar ainavu dizaina koncepcijas veidošanu. Tad izdosies izvairīties no trīs problēmām:
 • nepieciešamības rekonstruēt elektroapgādes sistēmu;
 • rakšanas darbiem (kabeļu vilkšanai) pēc tam, kad jau būs ierīkota zaļā zona;
 • ainavu dizaina projekta koriģēšanas, lai nodrošinātu tā savietojamību ar piemājas teritorijas apgaismojuma shēmu.
Modernā apgaismojuma plānošana ļauj jau savlaicīgi pārdomāt aprīkojuma izvietošanas vietas un nodrošināt tās ar elektrību.

Piemājas teritorijas apgaismojuma projekta izstrādāšana

ka-ierikot-apgaismojumu-piemajas-teritorija-1

Šajā posmā daudz kas ir atkarīgs no sadarbības starp pasūtītāju un izpildītāju. Viņu sarunu rezultātā radīsies tehniskais uzdevums, kurā iekļautas galvenās prasības, kam jāatbilst apgaismojuma sistēmai. Projektēšanai ir šādi posmi:

 • estētiskās koncepcijas izveidošana;
 • gruntsgabala zonēšana, katri zonai piemērota apgaismošanas režīma izvēlēšanās;
 • elektrotehniskās shēmas izveidošana;
 • aprīkojuma montāžas punktu, gaismas virziena, konkrētu apgaismes ierīču modeļu izvēle;
 • projekta dokumentācijas veidošana.
Kaut arī vārdos tas izklausās vienkārši, realitātē šādu darbu veikšanai nepieciešamas speciālas zināšanas: nāksies parūpēties gan par risinājumu estētiskumu, gan par to drošību, tāpat jādomā arī par elektrības taupīšanu.

Projektēšanas svarīgākie brīži

Veiksmīgu projektu var izveidot tikai tad, ja rūpīgi izanalizē sākotnējos datus:
 • ēkas arhitektūras stilu;
 • ainavas reljefa īpatnības;
 • apgaismojamo dekoratīvo un funkcionālo elementu — koku, lapeņu, terašu, skulptūru, ūdenstilpņu, zaļo zonu, citu objektu — atrašanās vietas;
 • īpaša uzmanība jāpievērš ieejas zonu apgaismojumam.
Ir svarīgi ņemt vērā ainavu, kas paveras no mājas logiem un atpūtas vietām, — tas ļaus veiksmīgi ierīkot piemājas teritorijas apgaismojumu, izceļot tās ekskluzivitāti un pievilcību.

Vienlaidu vai punktveida?

Populārs apgaismes ierīču izvietošanas veids – pa teritorijas perimetru. Tā priekšrocība— vienkārša realizācija, mazinās izmaksas par projektēšanu un aprīkojuma uzstādīšanu. Taču atsevišķu zonu punktveida apgaismojums ir efektīvāks, ļauj pievērst klātesošo uzmanību dekoratīvajiem elementiem (augiem, mazām arhitektūras formām, baseinam, alpu kalniņiem, u.t.t.).

Izmantojot virzītu gaismu, piemājas teritorijā ir viegli uzsvērt teju jebkura tajā esoša objekta pievilcību. Viena no patlaban modernākajām tendencēm ir krāsainu plafonu izmantošana. Ar dažādiem paņēmieniem piemājas teritorijas izskatu var mainīt līdz nepazīšanai.

ka-ierikot-apgaismojumu-piemajas-teritorija-2

Daži padomi, kuri jums var noderēt.

 • Izvēloties aprīkojumu, ir vērts iegādāties drošus gaismas ķermeņus, kas paredzēti visām sezonām un kuru kopšana neradīs problēmas.
 • Apgaismojuma intensitāte nedrīkst radīt diskomfortu, nedrīkst pieļaut, ka, pastaigājoties pa taciņām, apžilbina spilgta gaisma, jaudīgs apgaismojums nepieciešams, lai pievērstu uzmanību piemājas teritorijas svarīgajiem elementiem: lapenēm, skulptūrām, augiem.
 • Ēkas fasādei ir jābūt apgaismotai labāk nekā citiem objektiem.
 • Ir svarīgi parūpēties par apgaismojuma ierīkošanu visā teritorijā – drošības sajūta būs lielāka, ja diennakts tumšajā laikā būs redzams žogs.

Apgaismojuma veids

Pēc pielietojuma izšķir divus piemājas teritorijas apgaismojuma veidus, katram ir savas īpatnības:

Funkcionālais

Tā uzdevums ir nodrošināt drošu pārvietošanos pa teritoriju pēc tumsas iestāšanās. Tam pieskaita taciņu, ieejas zonas, tostarp arī palīgēku, stāvvietas (piebraucamā ceļu pie garāžas) piegaismojumu. Viens variants — gaismas ķermeņu grupas uzstādīšana gar taciņām, nelielā gruntsgabalā ar to pietiek.

ka-ierikot-apgaismojumu-piemajas-teritorija-2

Dekoratīvais

Šajā gadījumā piemājas teritoriju var izrotāt tieši tā, kā vēlaties. Monohromas un krāsainas ierīces ar apgaismojuma intensitātes regulēšanu, nestandarta plafonu izmantošana, interesantu efektu veidošana— ir ļoti daudz līdzekļu, kas atļauj īstenot ekskluzīvas dizaineru idejas. Svarīgi ir tās prasmīgi izmantot.

ka-ierikot-apgaismojumu-piemajas-teritorija-4

Dekoratīvā apgaismojuma varianti

Ļoti populāras ir gaismas diožu ierīces (LED), kuras ļauj veidot neparastus efektus. Viens no populāriem paņēmieniem — ierīču uzstādīšana uz jebkuriem objektiem: augiem, akmeņiem, arhitektūras būvēm. Ja ir pietiekami liels budžets, var izveidot apgaismes sistēmu ar sarežģītu vadības shēmu, kura paredz diožu starojuma intensitātes maiņu, krāsu risinājumus, sarežģītu algoritmu izmantošanu. Šādu projektu īstenošana prasa lielus tēriņus, taču rezultāts ir tā vērts.

Ūdenstilpņu piegaismošana

Mirdzoši zibšņi uz ūdens virsmas padara atmosfēru mazliet mistisku un noslēpumainu. Ikviens var izvēlēties pats, kuru apgaismojuma veidu izvēlēties – monohromu vai krāsainu, ūdenstilpne jebkurā gadījumā izskatīsies neticami grezna un svinīga. Lai pastiprinātu iespaidu, ir lietderīgi izmantot zemūdens gaismekļus.

Ir jāpiegaismo ne tikai baseini, dabīgi un mākslīgi dīķi, bet arī strūklakas, strautiņi un ūdenskritumi. Progresīvs noformējuma variants – gaismas apvienošana ar mūziku. Visvienkāršāk šādu ideju var realizēt, izmantojot gaismas diožu ierīces. Izmantojot reostatus, var izveidot vairākas apgaismojuma shēmas, kuras var lietot pēc vēlēšanās.

Ielas apgaismojuma varianti

Lai apgaismotu piemājas teritoriju, lieto vairākus lampu veidus. Tie atšķiras ne tikai ar stiprināšanas veidu, bet arī ar darbības principu. Lūk, populārākie varianti.
 • Kvēlspuldzes Īpatnības: pieejama cena, zema energoefektivitāte
 • Elektroenerģiju taupošās ierīces. Ilgmūžīgas, paredzētas nepārtrauktai ekspluatācijai vairāku gadu garumā. Maksā dārgāk, nekā kvēlspuldzes, taču to iegāde ir ekonomiski pamatota.
 • Gaismas diožu (LED) ierīces. Drošas, der neparastu gaismas efektu īstenošanai, paredzētas ilgstošai ekspluatācijai. Zems elektroenerģijas patēriņš. Vienīgais trūkums – augsta cena.
 • Saules akumulatori. Lieliska alternatīva cita veida gaismas ķermeņiem. Milzīga priekšrocība – satriecošs ekonomiskais efekts. Šodien tas ir viens no populārākajiem variantiem, kuru lieto racionāli cilvēki, kas ir raduši tērēt naudu ar prātu.
Pēc stiprinājuma veida izšķir vairākus apgaismes ķermeņu veidus: sienas un piekaramos, stāvlampas, kā paredzēti novietošanai uz zemes. Apskatīsim katras kategorijas īpatnības.

Sienas lukturi

Galvenokārt izmanto ieejas zonu piegaismojumam. Dizains var būt jebkāds, sākot ar retro un līdz pat minimālismam. Parasti ierīcei ir stiprinājuma elements, lielākoties no izturīga metāla ar pretrūsas pārklājumu. Atkarībā no jaudas, sienas lukturus var izmantot jebkādu laukumu apgaismošanai – gan mazu, gan arī lielu. Ierīču cenu ietekmē aizsardzības pakāpe pret ārējiem faktoriem, izgatavošanas materiāli, zīmola popularitāte.

Piekaramie lukturi

Pēc stiprināšanas principa tie ir līdzīgi tradicionālajām lustrām, taču ir adaptēti montāžai uz ielas. Tos bieži lieto pagalma apgaismošanai. Parasti tiem ir gara montāžas ķēde. Lielisks variants lapenes vai terases apgaismojumam.

Stāvlampas

Popularitātes līderi. Vienkārša konstrukcija: jaudīga pamatne, uz kuras novietots plafons. Tiek ražoti vai nu klasiskajā stilā vai arī jebkurā citā variantā. Plašas izmantošanas iespējas, sākot ar ieejas zonu un beidzot ar atpūtas zonu noformējumu. Var nopirkt lukturus visās cenu kategorijās, sākot ar visnotaļ pieejamiem pēc cenas līdz pat dārgākiem dizaina lukturiem.

ka-ierikot-apgaismojumu-piemajas-teritorija-5

Uz zemes novietojami gaismas ķermeņi

Paredzēti ievietošanai gruntī, reizēm tos ievieto tieši ceļa segumā. Bieži izmanto arhitektūras konstrukciju, tostarp skulptūru piegaismošanai,. Patlaban ir pieejami arī modeļi, kuriem ir iespēja vadīt gaismas plūsmu. Tipiska uz zemes novietojamu gaismas ķermeņu forma: taisnstūraini vai apaļi.

Izvēloties lampu dizainu ir vērts ņemt vērā ainavas dizaina īpatnības. Ja tajā ir daudz dekoratīvu elementu (dažādas dobes, mauriņi, alpu kalniņi, lapenes un citi), ir vēlami vienkāršas formas gaismas ķermeņi bez īpašiem rotājumiem. Savukārt lakoniskam dizainam būs piemēroti lukturi, kuriem ir oriģināla forma, dažādi krāsu apgaismojuma varianti.

Prasības gaismas ķermeņiem

Apgaismes ierīcēm ir jābūt izturīgām pret ārējo faktoru iedarbību. Galvenie izvēles kritēriji:
 • korpusa materiāls – vai tas ir pietiekami izturīgs un drošs;
 • ierīču lietošanas drošība;
 • vai ierīci ir iespējams remontēt, vai arī tā ir pilnībā jāmaina;
 • ierīces izturības pakāpe pret laika apstākļu ietekmi.
Svarīgs raksturlielums ir mitruma aizsardzības pakāpe — ne mazāka kā IP44. Paaugstinātām prasībām jāatbilst gaismas ķermeņiem, kurus izvieto uz zemes vai zem ūdens — no IP65 (68). Tie jebkuros apstākļos saglabā darbaspējas, tiem ir paaugstināta korpusa izturība un drošība.

Pateicoties inovatīvām tehnoloģijām, šodien var izveidot ekskluzīvu piemājas teritorijas apgaismojumu ar automatizētu vadību. Kustību sensoru sistēma, taimers, citas ierīces, kas ļauj īstenot sarežģītas apgaismojuma shēmas atkarībā no laika apstākļiem un citiem faktoriem.

Neaizmirstiet parūpēties par komfortu arī savā mājā. Kvalitatīva un droša apkure palīdzēs jums izveidot mājīgu un siltu atmosfēru. Piemēram, Intergaz piedāvātā apkure ar sašķidrināto gāzi ir labākā izvēle tiem, kuri ciena savu laiku un veselību. Uzziniet vairāk mūsu vietnē un pasūtiet savu ideālo apkuri jau šodien: http://www.intergaz.lv/lv/maju-apkurinasana-ar-saskidrinato-gaz