1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Būvniecības padomi - jumta klāšana

Mūsu blogā, sadalā „Buvniecības padomi” jau esam apskatījuši vairākas tēmas...Intergaz nemīl apstāties pie sasniegtā, turklāt celtniecības sezona vēl nav beigusies un nav pienācis laiks atpūsties. Tādēļ šodien parunāsim par jumta klāšanu.

Jautājums par jumta segumu agrāk vai vēlāk ir jārisina gan jaunas mājas būvētājiem, gan arī sen uzcelta mājokļa iedzīvotājiem. Jebkurā gadījumā - materiāla izvēle jumtam ir tēma, kurai ir jāpievērš uzmanība.

Būtiskākie apsvērumi, kuriem jāpievērš uzmanība, izvēloties segumu, ir šādi:

  • Drošums, drošība un karstumizturība
  • Izturība pret temperatūras svārstībām un saules stariem
  • Noturība pret agresīvu apkārtējo vidi
  • Laba hidroizolācija
  • Ilgmūžība
  • Viegla montāža
  • Pieejama cena
Pirms jumta klāšanas ir jāizdomā tā konstrukcija. No tās būs atkarīgi nepieciešamie materiāli, to daudzums, darbu sarežģītība un cena.

Galvenie jumta seguma materiāli

Šīferis

siferis

Tradicionālais azbesta šīferis Latvijā ir aizliegts, jo neatbilst drošības normām. To ir nomainījis šīferis, kura sastāvā nav azbesta, to ražo, izmantojot dažādus sintētiskos, augu un minerālmateriālus.

Azbesta aizvietošana šīfera ražošanā nekādi nav ietekmējusi tā lietošanas ilgumu, tas joprojām ir viens no ilgmūžīgākajiem materiāliem, taču tagad šīferis ir kļuvis vieglāks un ekoloģiskāks.

Bezazbesta šīferis ir izturīgs, noturīgs pret temperatūras svārstībām, nedegošs, mitrumizturīgs un noturīgs pret koroziju.

Pērkot šīferi, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai nebūtu plaisu, ieliekumu un piemaisījumu. Plāksnes malām ir jābūt gludām un bez slāņošanās.

Eirošīferis

Zināms arī kā ondulīns. Šo materiālu ražo no presēta gofrkartona, kuru zem augsta spiediena piesūcina ar bitumena mastiku.

Eirošīferis kalpo vairāk nekā 30 gadus, ir viegli montējams un lēts.

Pateicoties tam, ka ondulīna loksnes labi lokās, tās ir ērti klāt pat uz līklīniju virsmām, savukārt materiāla vieglums ļauj to lietot virs vecā seguma.

Būtiskākais trūkums: zemās izturības dēļ mājā ir dzirdami lietus un pērkona trokšņi.

Metāla loksnes

Mēdz būt dažādas metāla loksnes:

  1. Alumīnija
  2. Cinkotā skārda
Metāla loksnes nav tik trauslas kā šīferis. Tāpat to uzskata par ilgmūžīgu materiālu. Alumīnija loksnes būs izturīgākas pret rūsu un kalpos ilgāk nekā 80 gadus.

Metāla lokšņu priekšrocība ir to nelielais svars un iespēja izmantot ne tikai, klājot nolaidenu, bet arī ieslīpu jumtu.

Materiāla lielākais trūkums ir tā sarežģītā montāža. Metāla loksnes ir jāstiprina, izmantojot speciālus atliekumus vai gropes. Turklāt spēcīga lietus vai negaisa laikā mājā būs visai skaļi, savukārt metāla labās siltuma vadāmības dēļ tas slikti aizsargā pret karstumu un salu.

Metāldakstiņi

Viens no visskaistākajiem jumta seguma materiāliem. Metāldakstiņus ražo no cinkotā skārda un apstrādā ar īpašu pretkorozijas vielu, tā būtiski pagarinot seguma kalpošanas ilgumu.

Runājot par montāžu, tā ir jāveic rūpīgi un akurāti. Montāža ir salīdzinoši viegla, taču ir īpaši jāpiepūlas, lai neielocītu materiālu un nesabojātu aizsargslāni.

Metāldakstiņiem ir tādi pat trūkumi kā metāla loksnēm.

Mīkstais segums

Šo segumu gatavo no bitumena dakstiņiem. Pateicoties pašlīmējošai kārtai, kas ir uzklāta pamatnei, tā montāža var būt neticami viegla.

Mīkstajam segumam ir plašs toņu klāsts. Materiāls ir iecienīts, jo tam ir laba siltuma, trokšņu un hidroizolācija, kā arī visai pieņemama cena.

Šāds segums var kalpot 15 - 50 gadus.

Būtiskākais mīkstā seguma trūkums ir tā montāža. Ne vienmēr izdodas izveidot pilnīgi hermētisku tvaikizolācijas slāni. Tādēļ ūdens tvaiki var iekļūt siltinātājā un tur uzkrāties. Tāpat laika apstākļu ietekmē var rasties plaisas, kurās sūcas ūdens.

Mēs apskatījām vispopulārākos jumta seguma materiālus. Protams, seguma izvēle būs atkarīga no jūsu finansiālajām iespējām un vēlamā rezultāta.

Ja jūs būvējat māju, mēs iesakām savlaicīgi padomāt par tās siltumizolāciju: Faktori, kas ietekmē siltuma zudumus jūsu mājā , un savlaicīgi padomāt par mājas apkures sistēmu: Apkure ar granulām vai sašķidrināto gāzi, priekšrocības un trūkumi.

Sekojiet Intergaz jaunumiem un noderīgiem padomiem Facebook.