1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Granulu apkure: vai tiešām izdevīga?

Cieto kurināmo cilvēce pazīst jau kopš brīža, kad pirmoreiz ieguva uguni, un koka malku mēdz izmantot arī mūsdienās – reizēm joprojām kā primāro apkures veidu, bet biežāk kā atmosfērisku papildinājumu citam apkures veidam. Un kāpēc gan nē – kamīns privātmājā, pie kura omulīgi sildīties tumšos ziemas un rudens vakaros, ir visīstākais baudījums.

Savukārt, kā primāro apkures veidu mūsdienās biežāk sastopam citu cieto kurināmo – koksnes granulas, ko nereti izvēlas kā centrālās dabasgāzes apkures alternatīvu privātmājās. Granulas nešaubīgi ir ērtāk lietojamas par malku – tās ir vienkārši iegādāties, kā arī ērtāk pārnēsāt, uzglabāt un lietot. Granulas pieejamas maisos, kuros tās var arī ilgstoši uzglabāt, un granulas ir arī ekoloģiski tīrs produkts, kuras sadegot neveido veselībai kaitīgus izmešus. Taču, vai granulu apkure patiesi ir izdevīgākā alternatīva centrālajai dabasgāzes apkurei? Lasi tālāk un noskaidro, ar ko jārēķinās, ja vēlies mājoklī ierīkot granulu apkuri!

granulu apkure

Granulas: laika un enerģijas patēriņš

Pirmajā acu uzmetienā, iespējams, varētu šķist, ka granulu apkure ir finansiāli izdevīgāks risinājums, taču mūsdienās, kad laiks, var teikt, kļūst aizvien “dārgāks”, reti kurš būs gatavs bez iebildumiem samierināties ar papildu laika un enerģijas patēriņu, kuru prasa granulu apkures sistēmas uzturēšana. Cena, ko samaksā par kurināmo, ir tikai viens faktors – jāņem vērā, ka granulu apkures sistēmas uzturēšanai un siltuma nodrošināšanai mājoklī vērā ņemams laika apjoms būs jāvelta katru dienu.

Iespējams, granulu apkures sistēmas lietošanā un apkopē pavadītais laiks ikdienā nešķitīs pārlieku ilgs, taču, skatot patērēto laiku ilgākā laika nogrieznī, kļūst skaidrs, ka tiek iztērēts vērā ņemams resurss. Apkures sezonas laikā granulas apkures katlā jāpapildina vidēji divas reizes nedēļā, un tas katrreiz aizņem 10-15 minūtes laika. Tāpat arī reizi vai divas reizes nedēļā nepieciešams veikt granulu katla tīrīšanu – iztīrīt pelnus, kā arī tīrīt elementu, kurā tiek karsēts ūdens, un šis process aizņem vidēji stundu mēnesī vai pat vairāk. Regulāri jātīra arī telpa, kurā atrodas katls un granulas, kā rezultātā katla lietošana un apkope gadā aizņem ne mazāk kā 1820 minūtes jeb 30 stundas.

Gribētājs, protams, var šo laiku pārrēķināt naudas izteiksmē, bet visbiežāk mūsdienu steidzīgajos un darbīgajos dzīves apstākļos laiks ir vērtīgs citu iemeslu dēļ. Privātmājas uzturēšana kārtībā vienmēr prasa daudz laika – daudz vairāk laika, nekā, piemēram, dzīvokļa uzturēšana, tāpēc meklēsim veidus, kā savu dzīvi padarīt vienkāršāku! Un centīsimies atbrīvot pēc iespējas vairāk laika, ko pavadīt kopā ar saviem tuvākajiem.

apkure ar granulām

Vieta granulu apkures iekārtai un granulu uzglabāšana

Jārēķinās, ka granulu apkures sistēma prasīs ne tikai papildu laika un enerģijas patēriņu, bet arī pietiekami lielu telpu mājoklī. Granulu apkures katlam parasti tiek atvēlēta atsevišķa telpa, un tai jābūt vismaz daļēji norobežotai, lai nodrošinātu mitruma izolāciju. Vieta nepieciešama arī granulu uzglabāšanai – arī tām jāatrodas sausumā. Šo apstākļu nodrošināšana ir īpaši būtiska, jo granulas, it īpaši, ja tās ir lētākas un zemākas kvalitātes, absorbēs mitrumu tad, ja stāvēs ārā vai pret mitrumu slikti izolētās telpās. Savukārt, mitrām vai nepilnīgi sausām granulām būs daudz sliktāka siltumatdeve, nekā sausām granulām, un tas būtiski palielinās apkures kopējās izmaksas. Vērts atcerēties arī, ka granulu cena pēdējā laikā aizvien palielinās, tāpēc, ja vēlēsies iegādāties augstvērtīgas granulas, kuras viegli neuzsūc mitrumu, nāksies tērēt tam vairāk līdzekļu.

Nepieciešamais granulu daudzums, kas jāuzglabā, ir atkarīgs no apsildāmās telpas lieluma. Ja privātmājas platība ir, piemēram, 150m2, tad tās apkurināšanai mēnesī būs nepieciešami vismaz 200 kilogrami granulu. Šie rādītāji gan atkarīgi no dažādiem faktoriem, un šādas platības apsildīšanai var būt nepieciešams pat līdz 1000 kilogramiem granulu mēnesī. Pieredze rāda, ka lielākoties granulu apkures sistēmu lietotāji ērtības un vairuma atlaides dēļ granulas iegādājas lielākā apjomā ilgākam laika posmam, tādēļ granulu uzglabāšanai nāksies atvēlēt pietiekamu platību. Kopējā platība, ko aizņems boileris un uzglabātās granulas, būs vismaz 10m2.

Ja, izvēloties par labu apkures veidam, izvērtē kopējo izmaksu apjomu, ir vērts šajā aprēķinā iekļaut arī kvadrātmetra platības cenu savā mājoklī, jo viena kvadrātmetra cena reiz 10 ir minimālās papildu izmaksas granulu apkures sistēmas ierīkošanai.  

apkure ar granulām

Granulu apkure un dzīvesveids

Pirms ierīkot granulu apkures sistēmu, jārēķinās arī ar to, ka, apkurinot māju ar granulām, ir regulāri jānodrošina manuāla granulu padeve apkures katlā. Tāpat apkures katlam nepieciešama gan nepārtraukta uzraudzība, gan jau iepriekš minētā regulārā apkope un tīrīšana. Lielākoties mājokļa īpašnieki to uzņemas veikt paši, bet speciālistu piesaista tikai īpašos gadījumos, kad radies bojājums vai nepieciešama būtiskāka sistēmas apkope.  

Tāpēc, ja mājokļa iedzīvotāji regulāri ceļo vai raduši daudz uzturēties ārpus mājas, granulu apkures sistēma var izrādīties problemātiska. Ceļošanas gadījumā būs nepieciešams piesaistīt palīgus – kaimiņus vai draugus, kuri piekristu palīdzēt ar katla uzturēšanu un pieskatīšanu. 

Šo un citus rakstus par dažādiem praktiskiem jautājumiem – gan par sašķidrināto gāzes sistēmu ierīkošanu, lietošanu un priekšrocībām uzņēmiem, gan individuāliem klientiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”.  

Ja interesējies par iespēju savam mājoklim ierīkot sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu ar gāzes baloniem, sazinies ar Intergaz! Mūsu speciālisti veiks visus nepieciešamos aprēķinus un piedāvās tieši Tavai situācijai vispiemērotāko risinājumu! Kvalificēta Intergaz speciālista bezmaksas izsaukumu uz objektu iespējams pieteikt pa tālruņa numuru 1804 vai aizpildot veidlapu mūsu mājaslapa.