1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Dzīve piepilsētas mājā: priekšrocības un trūkumi

Dzīvei privātmājā Rīgas piepilsētā ir savas priekšrocības un arī savi trūkumi – kā noskaidrot, vai apmešanās piepilsētā ir pareizā izvēle Tev?

Retais no lēmumiem, kuri mums dzīves laikā ir jāpieņem, ir tik nozīmīgs, kā lēmums kurš saistīts ar mājvietas izvēli. Protams, ikviens no mums ir piedzīvojis “īres gadus” – studiju laikā dalījis īres dzīvokli pilsētas centrā ar studiju biedriem (jo vairāk, jo jautrāk!), un, visdrīzāk arī pirmos gadus pēc studiju beigām pavadījis īrejot un iekrājot līdzekļus pirmā nekustamā īpašuma iegādei. Taču, līdz ko esi nostabilizējies un izveidojis ģimeni, jautājums – kur dzīvosim? – kļūst jau daudz nopietnāks.

Lielākajai daļai no mums dzīvesvietas izvēli lielā mērā nosaka darba apstākļi. Ja strādā birojā Rīgas centrā un ja darbs no mājām (vismaz pāris dienas nedēļā) nav pieejama izvēle, daļa no variantiem “atkrīt” paši no sevis. Lai kā Tu varbūt sapņotu par dzīvi lauku īpašumā Latgalē vai Liepājā pie jūras, dienu dienā šādi attālumi gluži vienkārši nav “izbraukājami”. 

Un tomēr – joprojām pastāv vairākas izvēles iespējas. Vai Tu un Tavi tuvākie esat īsti pilsētnieki un esat pārliecināti par īpašuma iegādi pašā Rīgas centrā? Vai arī ilgojaties pēc privātmājas sniegtajām priekšrocībām un daudz labprātāk izvēlētos iegādāties īpašumu piepilsētā? Privātmājas iegāde, protams, nav neatgriezeniska – vienmēr ir iespēja īpašumu pārdot vai izīrēt, un tomēr šādus lēmumus pieņemam tikai pāris reizes mūžā, tāpēc, pirms spert lielo soli, ir vērts rūpīgi apsvērt visus par un pret.

Piepilsēta – dzīve Rīgas mikrorajonā

Arī tad, ja izvēle par labu dzīvei ārpus pilsētas jau izdarīta, joprojām aktuāls ir jautājums – kur tad īsti? Iespējas ir vairākas – privātmājā kādā no “zaļākajiem” Rīgas mikrorajoniem, privātmāja kādā no Pierīgas jaunajiem projektiem vai pat privātīpašums kādā no Rīgai tuvakajām mazākajām pilsētām.

Ja vēlies dzīvot privātmājā ar dārzu un ikdienā nejust pilsētas dunu, bet tajā pašā laikā vēlies būt pietiekami tuvu, lai joprojām varētu izbaudīt arī pilsētas sniegtās priekšrocības, apmešanās kādā no Rīgas “zaļākajiem” mikrorajoniem būs Tev piemērotākā izvēle. Šādu ārpuspilsētas noskaņu piedāvā klusās Mārupes privātmāju rajons, pilsētas centram pavisam tuvais Mežaparks vai, piemēram, jau nedaudz tālākie Dreiliņi vai Langstiņi. 

Apmešanās kādā no šiem rajoniem sniegtu, var teikt, labāko no “abām pasaulēm” – pilsēta ir gana tuvu, taču no tās pēc darba var veiksmīgi “aizbēgt” savā zaļajā privātmājas pasaulītē. Protams, jāņem vērā noskatītās vietas atrašanas attiecībā pret darba vietu. Pilsēta satiksme ir nepielūdzama – ja nāksies no sava mikrorajona visaktīvākās satiksmes posmos braukt cauri visai pilsētai, tad tikpat labi par apmešanās vietu var izvēlēties ārpus Rīgas esošu mazpilsētu.

Rindu māju projekts – plusi un mīnusi

Visdrīzāk māja mikrorajonā, it īpaši tādos kā Mežaparks vai Mārupe, būs salīdzinoši dārgs prieks, turklāt, diez vai izvēles iespēju būs desmitiem. Lētāk un ērtāk pavisam noteikti būs iegādāties “svaigi” uzbūvētu privātmāju kādā no Pierīgas jaunajiem rindu māju projektiem. Šādi rindu māju projekti kļūst aizvien populārāki – mazie ciematiņi tiek būvēti netālu no šosejas, lai atvieglotu pārvietošanos, turklāt parasti tiek izveidota arī ģimenēm piemērota infrastruktūra – teritorijā atrodas gan veikali, gan bērnudārzi, gan arī bērnu rotaļu laukumi.

Šādi projekti atrodas, piemēram, Rāmavā, netālu no Jūrmalas šosejas un Piņķos, un aizvien vairāk jaunu ģimeņu šāda tipa privātmāju izvēlas par savas ģimenes mājokli. Viens no iespējamiem šāda tipa privātmājas trūkumiem gan ir vietas bezpersoniskums – tās principā tiešām ir klajā laukā rindā uzbūvētas mājas, kurām apkārt ierīkota tikai pati pamata infrastruktūra fizisko vajadzību apmierināšanai. Vietai īsti nav nedz atmosfēras, nedz vēstures – ar to jārēķinās, izdarot šādu izvēli par dzīvesvietu.

Dzīve citā pilsētā

Ja nebaida attālums kilometros, domājot par vietas izvēli privātmājai, var apsvērt arī kādu no Rīgai tuvākajām citām pilsētām. Jūrmala, Saulkrasti, Ikšķile, Ogre vai Salaspils – attāluma ziņā no Rīgas šīs pilsētas noteikti var apsvērt kā mājvietu, no kuras ik dienas jādodas uz Rīgu. Attālums un pārvietošanās laiks protams nav viss – izvēloties kādu no šīm pilsētām, Tu tiešām dzīvosi nu jau citā pilsētā! Tā ir cita vide, mazākajam pilsētas mērogam pielāgota infrastruktūra, iespējams, arī nāksies saskarties ar “mazpilsētas mentalitāti”… un tomēr, nedēļas nogalēs mierīgi varēsi atpūsties savā dārzā!

Māja vai dzīvoklis – uzturēšana

Atrašanās vietas izvēle, protams, nav vienīgais, par ko jāpadomā, pirms izvēlies dzīvi piepilsētas privātmājā. Nav noslēpums, ka privātmājā, salīdzinot ar dzīvokli daudzstāvu mājā pilsētas centrā, prasa daudz vairāk laika un pūļu uzturēšanai. Teju visas komunikācijas un sanitārais mezgls ir paša pārziņā – ja kaut kas atgadās, nav vairs iespējas vienkārši piezvanīt namu pārvaldei, kuras pienākums ir parūpēties par problēmas novēršanu.

Ja Tev ir privātmāja ar dārzu, kādam tas būs jāuztur kārtībā – jāpļauj un jālaista zāle, jārūpējas par visu pārējo, kas tajā iestādīts. Tas, protams, atkarīgs no atrašanās vietas un vietējās infrastruktūras, bet ziemā jādomā arī par sniega tīrīšanu – vai to nodrošina vietējās atbildīgās institūcijas vai arī par to nāksies rūpēties pašam? Tāpat arī drošība – jāpadomā par signalizācijas ievietošanu, jo, piemēram, dodoties atvaļinājumā, māju nevar atstāt tikpat vienkārši kā dzīvokli – aizslēdz durvis un aizej!

Un, protams, mājas uzkopšana – pat ja mājas platība kvadrātmetros reizēm nemaz nav tik nesalīdzināmi lielāka, nekā, piemēram, plaša trīsistabu dzīvokļa platība, mājas uzkopšana parasti prasa daudz vairāk laika un enerģijas. Gribi to vai nē, bet par māju tomēr nākas rūpēties vairāk.

Māja vai dzīvoklis – izklaide pilsētā vai labākā vide bērniem

Apsvērums – māja vai dzīvoklis, protams, nav tikai praktisks. Var jau smieties par nu jau gluži joku kategorijā ievietojamo jautājumu “Kurš dzers un kurš brauks?”, bet visi labi zinām – dzīvei tuvu pilsētas centram ir savas priekšrocības. Dažādas darba dienu vakaru izklaides – koncerti, teātri, vakariņas vai kokteiļu iedzeršana ar draugiem un draudzenēm pilsētniekiem ir ērti pieejamas, bet piepilsētas privātmāju īpašniekiem šādas aktivitātes ir visai sarežģīts loģistikas uzdevums. 

Nešaubīgi, privātmāja ar dārzu ir ideāli piemērota dzīvei ar maziem bērniem. Bērni izbaudīs iespēju rotaļāties dārzā, bet vecākiem būs iespēja atvilkt elpu – neuztraukties par bērnu drošību pilsētas ielās vai publiskajos rotaļu laukumos, bet tā vietā kopīgi uzturēties verandā vai dārzā. Teju visos gadījumos, kad izvēlē “māja vai dzīvoklis” iesaistītas mazu bērnu intereses, izvēle ir par labu mājai. Loģistikas apsvērumi – dārziņa vai skolas tuvums, protams, nav mazsvarīgi, bet, ja ir iespēja šos jautājumus atrisināt, tad nav šaubu, ka bērnu labsajūtai un ikdienas dzīvei piemērotāka ir dzīve mājā ar dārzu.

Ir brīži, kad šķiet – privātmāja gluži vienkārši prasa pārāk daudz resursu – gan laika, gan enerģijas ziņā. Ja izdari izvēli par labu dzīvei piepilsētā savā mājā, tad jāapzinās, ka mājas uzturēšana nebūt nav tik vienkārša kā rūpes par dzīvokli, turklāt nokļūšana no A uz B vairs nav pāris minūšu jautājums. Un tomēr – ja esi cilvēks, kuram vitāli nepieciešama atelpa no pilsētas burzmas un enerģijas atgūšana savā zaļajā stūrīti, tad šāds lēmums noteikti ir tā vērts. Kurš pilsētas centrā dzīvojošais var ar savu kafijas krūzi iziet uz lieveņa sestdienas rītā un iegremdēt kāju pirkstus zaļajā zālītē?

Tā kā privātmājas uzturēšana prasa lielas rūpes un laika ieguldījumu, ir vērts atcerēties – ar visu nav jātiek galā vienam! Kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, tad zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!