1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Celtniecības koks un tā ekspluatācijas viltības

Tiklīdz cilvēks atklāja, ka no kokmateriāliem celts mājoklis ir izdevīgākais būvniecības projekts, tā turpināja izmantot šo atklājumu sev par labu. Koksne jau miljoniem reižu ir attaisnojusi uz sevis liktās cerības. Tas ir ērts dabas materiāls, kā arī viegli pakļaujas cilvēka iegribām. Koks ir ieņēmis stabilu pozīciju būvmateriālu tirgū vēl līdz brīdim, kad māju celtniecībā sāka izmantot akmeni.

Visi, kam svarīga ekoloģiska un veselībai draudzīga vide, priekšroku dod koka īpatnībām. To meistarīgi izmanto arī kā pamatu, veidojot interjera dekoratīvos elementus. Neskatoties uz celtniecības tehnoloģiju  progresu, kokmateriāli joprojām ieņem stabilu pozīciju popularitātes topā. Acīmredzot, arī turpmāk šī gozēšanās topa augšgalā netiks mainīta.

No botānikas stundām mēs esam likuši aiz auss, ka koksnes savā starpā var veidot disonanci. Katrai ir savs raksturs, īpatnības, un kā nekā - arī noskaņojums. Koksne, kura lieliski piemērota dzīvojamai istabai, nebūs piemērota pirtij. Bet āra terases grīdu jūs nedrīkstat ieklāt ar dēļiem, kuri paredzēti iekšējiem apdares darbiem. Kā lai neapmaldās to daudzveidībā? Ko mēs jau zinām un par ko vēl nenojaušam, iedomājoties par koku, kurš paredzēts celtniecībai? Tūlīt arī tiksim ar to visu galā. Sāksim no pašiem populārākajiem un iecienītākajiem.

Populārāko celtniecības koku tops

veidi koku būvniecībai

Priede

Izplatītākais celtniecības materiāls. Tas skaidrojams ar tās pieejamību un apstrādes vieglumu (tā ir ļoti mīksta). Priedes koksne ir lieliski piemērota spirālveida kāpņu būvniecībā, kā arī no tām iznāks perfektas margas. Priede nepūst un neplaisā. Tā veiksmīgi uzsūc lieko mitrumu, tāpēc mājoklis, kurš veidots no šī kokmateriāla, rada īpašu un patīkamu mikroklimatu. Būtiska informācija tiem, kuri priekšroku dod klusumam – tai ir augsta skaņas izolācija. Pateicoties sveķiem, priede šajā ziņā ir īpaši apdāvināta, tai ir imunitāte pret dažādu sēnīšu slimībām.

Egle

Pārliecinošas otrās vietas ieguvēja, tūlīt aiz savas skujkoku māsas. Koksne ir samērā irdena, ko daži uzskata par tās trūkumu, toties tai ir skaista un gaiša nokrāsa. Savu toni tā saglabā ilgu laiku. Vēl viena egles īpatnība – žūšanas procesā tā ievērojami zaudē savu svaru. Tā kļūst izturīgāka un lokanāka. No tās var pagatavot vienreizējus izliektus elementus.

Apse

Ar leģendām apveltītā apse par savu popularitātes prestižu varētu vien sūdzēties. Zemais uzticības līmenis ir saglabājies līdz pat mūsdienām. Velti gan! Koksne ir lieliska un dažās situācijās pat neaizvietojama. Protams, visur savi plusi un mīnusi. Par tiem arī pastāstīsim.

Plusi:

 • Mitrumnoturīga.
 • No apses radītie veidojumi var lepoties ar savu ilgo mūžu.
 • Apse ir viegli apstrādājama un atšķirībā no savām skujkoku konkurentēm, tā neizdala sveķus, kurus nemitīgi jānotīra no darba instrumentiem.
 • Piemērota pirts iekšdarbiem – nekarst un neapdedzina. Tai nepiemīt piesmakas.
Mīnusi:
 • Žūšanas procesā deformējas un plaisā.
 • Tā ir pakļauta pūšanai.

Melnalksnis

 • Skaista, iesarkana koksne, kura ir visai jūtīga pret temperatūras kritumu.
 • Izturīga pret deformācijām.
 • Praktiski neuzsūc ūdeni, tieši tāpēc daļa Venēcijas turas uz melnalkšņiem.
 • Šo koksni ir samērā viegli ievainot, tāpēc esiet rūpīgi un saudzīgi, darbojoties ar šo kokmateriālu.
 • Melnalksnim piemīt augsta skaņas izolācija un zema siltumvadītājspēja. Starp citu, tam piemīt interesanta īpatnība – sasilstot, tas iegūst sarkanīgu nokrāsu, bet atdziestot, atgriežas pie sava dabiskā toņa.
 • Tā skaidas kā antiseptiķi pievieno koka skaidu plāksnēm.
 • No melnalkšņa izgatavo rotaļlietas un papīru. Tas arīdzan ir labs kurināmais.

Lapegle

Otrā koksnes daļa uz kuras pamata stāv Venēcijas mājokļi. Par vienu no lapegles svarīgākajām īpatnībām nav ilgi jāprāto. Izturības ziņā tā var konkurēt pat ar ozolu, tāpēc šis koks būs ideāli piemērots tur, kur nepieciešama mehāniska slodze un, kur ir iespējami bojājumu draudi. Lapegle nedeformējas un neuzbriest, tāpēc būs lielisks materiāls pirtij. Tai piemīt neatkārtojams zīmējums, ko meistarīgi izmanto interjera dizaineri.

Ciedrs

 • Šis nosaukums sevī ietver patiesu godbijību pret šo koksni, tas patiesi ir karalisks kokmateriāls. Tās precīzs nosaukums – Sibīrijas ciedrupriede. Un tā!
 • Ciedra koksne ir mīksta un līdzena.
 • Sveķu ir mazliet mazāk kā priedei, bet tomēr, tur, kur tie atrodami, to ir pietiekošā daudzumā.
 • No ciedra izgatavo mūzikas instrumentus, jo tā, gluži kā egle, apveltīta ar akustiku. Tam, protams, nav nekāda sakara ar celtniecību, bet paslavēt šo maģisko koku, noteikti ir nepieciešams!
 • Tas satur augstu fitoncīdu koncentrāciju, kura atbaida postu nesošos kaitēkļus. Piemēram, odi no ciedra celtās mājas turēsies pa labu gabalu, tāpēc jūs droši varēsiet atstāt vaļā logus arī nakts stundās.
 • Pateicoties savai daudzslāņainajai struktūrai, koksne lieliski saglabā siltumu.

Kas jāņem vērā, izmantojot šo kokmateriālu celtniecībā

Māja no koka
 • Mitruma kontrole celtniecības procesā ir svarīga nianse, kuru neievērot, vienkārši ir noziegums. Šim punktam parasti pievērš niecīgu uzmanību, vai arī kontroles process ir vājš. Galarezultāts ir sekojošs – pazemināts ekspluatācijas laiks un vizuālā nepievilcība.
 • Kā obligātu prasību sev izvirziet koka aizsardzības pasākumu veikšanu. Turklāt, to darot nevis objektu pabeidzot, bet gan apstrādājot katru detaļu pirms uzsākat montāžu. Citādāk, apstrādājot gatavo būvkonstrukciju, jūs nespēsiet piekļūt visām svarīgākajām vietām.
 • Centieties to maksimāli pasargāt no saskares ar metālu – jebkurš izolējošais materiāls, piemēram, no ruberoīda, paglābs koksni no postošās metāla ietekmes – rūsēšanas.
 • Rūpīgi apsekojiet vietas, kur kokmateriālam var izveidoties kontakts ar mitrumu.
 • Neaizmirstiet, ka dēļu un baļķu garums pēc žūšanas sarūk. No tā arī rodas dažādais dēļu garums, kas nozīmē, ka arī koksnes blīvums var svārstīties. Domājāt, ka rūpīgi noķitējot viss būs kārtībā? Tad nē. Tas arī nav garants, ka laika gaitā atkal neradīsies tukšumi. Tāpēc, pieredzējuši meistari iesaka katru gadu veikt tās blīvuma monitoringu.
 • Vēl viens sava veida slazds – pēc izžūšanas koksne izliecas un sačokurojas pa savu asi. Ko šādā gadījuma nepieciešams darīt? Mājas celtniecības procesā pašus smagākos baļķus vai dēļus lieciet augšā, lai tie varētu saspiest visus apakšējos un nedot tiem iespēju izkropļot konstrukciju.
 • Vājākā celtniecības koka vieta objektā ir tās apakšējā daļa. Tieši tā visvieglāk pakļaujas pūšanas procesam, kas ir liels drauds visai mājai kopumā. Tāpēc mūsu senči jau izsenis mācējuši tikt galā ar šo nepilnību, liekot pirmā gredzena pamatā pašus izturīgākos kokus – ozolu, ciedru un pašu sveķaināko priedi.
 • Dekori, mēbeles un mājas no koka mūsdienās nav lēts prieks. Neskatoties uz to, ka koks ir mums visapkārt. Bet tas neaptur izmantot šo materiālu maksimāli, lai pozitīvi ietekmētu mūsu veselību un gūtu estētisku baudījumu no koka radītājiem brīnumiem.
---

Lai koka konstrukcija kalpotu ilgi, to nepieciešams pareizi apsildīt – mitrums un aukstums koku iznīcinās nekavējoties. Daudzās koka mājās joprojām tiek izmantotas parastās krāsnis. Tās ir nemitīgas rūpēs, kā arī siltums neizplatās pa visu telpu vienmērīgi. Temperatūras svārstības būs mūžīgas. Kompānija Intergaz jums iesaka izmantot ērtāko apkures veidu – sašķidrināto gāzi! Tas ir siltuma un mājīguma garants visu diennakti. Un, protams – ilgs mūžs jūsu namam!