1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties biokamīnu lauku mājai?

Var teikt, ka kamīni piedzīvo “atgriešanos” un jau atkal ir modē – jaunā izpildījumā! Ja vēlies biokamīnu savās lauku mājās, tad zini: ir varianti!

Ja esi reiz pabijis kādā no Lielbritānijas mazpilsētām, gandrīz vai droši var apgalvot, ka būsi kādā dzīvojamā istabā redzējis gluži vai obligāto elektrisko kamīnu. Protams, tādus var sastapt ne tikai Lielbritānijā, bet šķiet, ka viņiem šādas butaforijas ir īpaši mīļas – kā nekā, nospied tikai podziņu, un mākslīgās liesmiņas sāk “lēkāk” aiz tām novietotās lampas gaismā. Nešaubīgi, šāds mākslīgais kamīns nesagādā nekādas galvassāpes (izņemtot elektrības rēķinu formā) – pretēji tradicionālajam malkas kamīnam nav jārūpējas ne par vēdināšanu, ne tīrīšanu, ne skursteņa ierīkošanu. Taču – vai šāds mākslīgais kamīns tiešām spēj apmierināt nepieciešamību pēc dabiska siltuma un “dzīvās” uguns?

Ja tev pieder lauku īpašums vai ir padomā tādu iegādāties un iekārtot, nav šaubu – kamīns lauku mājām ir ideāli piemērots. Iedomājies – sēdēt pie iekurināta kamīna vēsos vasaras vai agros rudens vakaros, vai pat ziemā, skatoties kā aiz logiem virpuļo sniegpārslas… vai var būt brīnišķīgāks veids, kā pavadīt laiskas nedēļas nogales vai atvaļinājumus? Mūsdienās pastāv vairāk nekā tikai divi varianti – tradicionālais malkas kamīns vai elektriskā butaforija. Aizvien vairāk māju (un pat dzīvokļu!) īpašnieku izvēlas modernos un ērtos biokamīnus. Kas tie ir, kādas ir to priekšrocības un kādu biokamīnu izvēlēties savam mājoklim?

Biokamīns – atšķirības un priekšrocības

Biokamīns ir lieliska alternatīva tradicionālajam malkas kamīnam. Biokamīna ierīkošanai nav nepieciešams pieslēgums dūmvadam, tāpēc to kā autonomu sistēmu var uzstādīt praktiski jebkur. Tajā pašā laikā tajā deg “dzīvā” liesma, un tas sniedz gandrīz visas tradicionālā kamīna priekšrocības. Biokamīnu gan nevar izmantot kā vienīgo siltuma avotu aukstā laikā, bet tas sniedz vairāk nekā tikai vizuālo efektu un siltumu izdala. 

Biokamīnos kā kurināmo izmanto bioetanolu – tas ir ekoloģiski tīrs un no dabiskām izejvielām ražots spirts. Bioetanols ir lielisks kurināmais iekštelpām, jo tas sadeg, neizdalot aromātu un neveidojot dūmus. Tāpat degšanas rezultātā neveidojas arī pelni, un sadegšanas produkts ir pilnībā nekaitīgs cilvēka veselībai. Tas ir iespējams tāpēc, ka procesa galaprodukti ir oglekļa dioksīds un ūdens tvaiki – praktiski tās pašas vielas, kas ir cilvēka izelpotajā gaisā. Tādējādi nav nekādu sadegšanas produktu, no kuriem pēcāk būtu jāatbrīvojas, turklāt, nav arī jāuztraucas par nepārtraukto malkas sagādāšanu un piegādi!

Biokamīna izskats un novietojums

Jau iepriekš minēts, ka biokamīnam nav nepieciešams savienojums ar dūmvadu, kā rezultātā biokamīns var būt daudzveidīgs sava ārēja veidola ziņā, turklāt to var novietot praktiski jebkur savā mājoklī, kur vien vēlēsies. Pēc izskata biokamīni bieži vien atšķiras no tradicionālajiem malkas kamīniem – tā forma un izpildījums ir teju neierobežots. Biokamīnā tiek izmantots stikls – lai uguns caur kamīna sienām būtu saskatāma, taču tā forma ir visai neierobežota. Ne tikai kaste ar dažādiem malu garumiem, augstumiem un atšķirīgiem leņķiem, bet arī ovālas formas, turklāt šāds kamīns var būt arī “atvērts” un ar stiklu nemaz nenosegts.

Tā kā biokamīns ir pilnībā autonoms, to var novietot kaut vai telpas centrā, ja tas atbilst interjera iestrādēm un mājokļa iemītnieku vēlmēm. Taču nereti arī biokamīniem, tāpat kā malkas kamīniem tiek izvēlēta tradicionālā vieta telpā, un tie tiek iebūvēti sienā izveidotā nišā. 

Biokamīnu veidi – kā izvēlēties?

Biokamīni pieejami dažādos izmēros un svarā – vieglākie biokamīnu modeļi sver tikai 2kg, bet lielākie var būt pat līdz 50kg smagi, kas, protams, nozīmē arī lielāku biokamīna jaudu. Kamīna lielums noteiks arī kamīna degvielas tvertnes tilpumu – vidēji tvertnes tilpums ir 0,5-1,5 litri, un šādā gadījumā liesma pēc vienas tvertnes uzpildīšanas reizes var degt līdz pat 6 stundām. 

Ir pieejami gan sienas nišā iebūvējamie, gan pie sienas piestriprināmie, gan pārvietojamie biokamīni – izvēle šajā gadījumā atkarīga no gaumes un vēlmēm. Neapšaubāmi - biokamīns ir moderna iekārta, kas piedāvā visai neierobežotas iespējas un pat spēj sniegt mājoklim visai futūristisku izskatu, labi iekļaujoties modernos metāla un stikla interjeros. Šādā gadījumā pārsteigt var arī ar biokamīna novietojumu netradicionālā vietā telpā – nevis pie sienas vai nišā, bet varbūt pat uz paaugstinājuma vai telpas centrā.

Taču, tikpat droši biokamīnu var izvēlēties vistradicionālāko kamīnu piekritēji, kuri vēlas panākt to pašu patīkamo, mājīgo kamīna efektu, kādu sniedz malkas kamīns dzīvojamās istabas sienas nišā. Šajā gadījumā biokamīns gluži vienkārši palīdzēs izvairīties no problēmām un ierobežojumiem – gan mājokļos, kur nav iespējama tradicionālā kamīna piesaiste pie dūmvada, gan gluži vienkārši situācijās, kad gribas izvairīties no liekas laika un enerģijas tērēšanas, rūpējoties par malkas sagādi un kamīna tīrīšanu. 

Biokamīna iegāde – cena un uzstādīšana

Biokamīni Latvijā iegādājami jau labu laiku – un to cenu diapazons, atkarībā no kamīna lieluma un modeļa, ir gana plašs. Ir pieejami pavisam mazi un lēti biokamīni, kuru cena ir pat zemāka par 100 eiro, taču vidēja lieluma un lielāka izmēra biokamīna iegādē vajadzētu ieguldīt vismaz pāris simtus – 500-800 eiro. Protams, pieejami arī dārgāki un izsmalcinātāki biokamīni, kuri maksā vairāk nekā 1000 eiro, taču svarīgi saprast, kāds biokamīns – gan lieluma, gan izskata ziņā iederēsies tieši Tava mājokļa interjerā. Būtiski ir arī tas, ka biokamīna degviela ir lēta un ērti pieejama un uzglabājama.

Tāpat kā jebkura būtiska jauna mājokļa (dzīvokļa, privātmājas vai lauku īpašuma) iekārtošanas jautājuma sakarā, arī kamīna izvēlē un ierīkošanā nenāks par ļaunu sadarboties ar profesionāļiem, kuri palīdzēs atrast un realizēt vispiemērotāko risinājumu. Bet, protams, šāds kamīns nevar būt vienīgais siltuma avots mājoklī. Tāpēc, kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!