1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

5 veidi, kā iespējams ietaupīt līdzekļus, dzīvojot privātmājā!

Mājvietas izvēle ir viens no svarīgākajiem lēmumiem, kurus savā dzīvē nākas pieņemt, jo šī izvēle nosaka ne tikai mūsu atrašanās vietu pasaulē, bet lielā mērā arī mūsu dzīvesveidu. Ja Tu un Tava ģimene esat izteikti sabiedriski cilvēki, kuri lielu nozīmi piešķir pilsētas sniegtajām iespējām un izklaidēm, tad dzīve privātmājā nomaļākā vietā Jums varētu šķist visai nepiemērota un, iespējams, pat nomācoša. Taču, ja esat pašpietiekami un atrašanās tuvu dabai Jums ir būtiska, tad dzīve pašiem savā mājā piedāvā visdažādākās priekšrocības.

Viena un, iespējams, pat lielākā no šādām priekšrocībām ir iespēja savu dzīves situāciju kontrolēt daudz lielākā mērā, nekā tas, visdrīzāk, būtu iespējams, dzīvojot dzīvoklī daudzdzīvokļu mājā. Un šī ir priekšrocība, kura sevī ietver daudzas citas, tostarp, iespēju pamatīgi ietaupīt līdzekļus. Dažādi veidi, kā ietaupīt līdzekļus, protams, ir pieejami arī dzīvokļu iedzīvotājiem, taču tiem daudz biežāk jāsaskaras ar dažādiem tēriņiem un maksājumiem, kurus, vai nu vispār nav iespējams ietekmēt, vai par kuriem ir jāvienojas ar citiem daudzzīvokļu mājas iemītniekiem.  

Taupīšana, dzīvojot privātmājā, sākas jau kopš mājas iegādes brīža – lasi rakstu, lai uzzinātu vairāk par pieciem veidiem, kā privātmājas iedzīvotājiem ērti un vienkārši ietaupīt līdzekļus!

“Downsizing” – sāc ietaupīt jau pirms pārvākšanās

Ietaupīt līdzekļus ar privātmājas palīdzību Tu vari sākt vēl pirms ievākšanās privātmājā! Kā? Ar veselīgas minimālisma devas palīdzību! Minimālisma kustība kļūst aizvien populārāka, un privātmājas iegādes kontekstā nozīmīgs ir kļuvis “downsizing” koncepts. “Downsizing” (burtiskā tulkojumā latviski – “padarīt kaut ko mazāku”) ideju ir vērts apsvērt vēl pirms privātmājas iegādes, jo nav noslēpums, ka pēdējās pāris desmitgades, iegādājoties mājas, parasti domājam – kas ir maksimāli lielākā ēkas kvadratūra, kuru varam atļauties (cik lielu aizdevumu varam nodrošināt no bankas)?  

“Downsizing” pamatprincips ir šāds – nepērc lielāko mājokli, kuru vari (vai, galu galā, nemaz nevari – jo aizdevuma paņemšana vēl nenozīmē varēšanu atļauties!) atļauties, bet gan mazāko, ar kuru Tavai ģimenei pietiks! Dažādu pētījumu rezultāti pierāda, ka vismaz ASV mājokļos ļoti liela daļa telpas netiek izmantota vispār – vienā no pētījumiem tika atklāts, ka 68% laika ģimene pavada tikai pāris vietās, tostarp virtuvē un dzīvojamā istaba pie televizora.  

Mazāka un lētāka mājokļa iegāde, visdrīzāk, nesagādās nekādas fiziskas neērtības – drīzāk jau aizspriedumi pret mazākas mājvietas izvēlēšanos ir psiholoģiski, jo esam pieraduši, ka savs statuss jāpierāda ar dažādu fizisku objektu (māja, mašīna, vērtslietas) starpniecību. Taču, laiki mainās, un aizvien vairāk modernu un par apkārtējo vidi domājošu cilvēku vērtību sistēmas mainās tiem līdzi. Vairāk par “downsizing” un minimālisma priekšrocībām varat uzzināt mūsu sagatavotajā rakstā “”Vairāk” ne vienmēr ir “labāk” – downsizing un privātmāja”.

Privātmāja un enerģija telpu apsildīšanai – plašāka izvēle

Mazāka mājokļa iegāde palīdzēs ietaupīt enerģiju, kuru tad izmantosi mazākas telpas apsildīšanai. Taču, dzīvojot privātmājā, enerģiju iespējams taupīt arī citos veidos. Dzīvojot daudzdzīvokļu nama dzīvoklī parasti nav iespējams izvēlēties, kādu apkures sistēmu savā mājoklī izmantot. Savukārt, plānojot iegādāties privātmāju, nereti ir pieejamas arī dažādas alternatīvas klasiskajai gāzes apkurei.  

Protams, centrālā apkure ar dabasgāzi lielā daļā gadījumu joprojām ir viens no viekāršākajiem risinājumiem, taču, neatkarīgi no tā, vai izvēlētajā vietā ir pieejama centrālās apkures infrakstruktūra vai nē, ir vērts apzināt, kādas būtu alternatīvu apkures veidu izmaksas. Par populārākajām centrālās apkures alternatīvām – cieto kurināmo, sašķidrinātās gāzes apkuri (kura īpaši izdevīga ir tad, ja mājoklis atrodas nomaļākā vietā) un ģeotermisko apkuri vairāk uzzini mūsu sagatavotajā salīdzinošajā rakstā.

Tāpat, dzīvojot privātmājā, Tev ir iespēja ne tikai izvēlēties visizdevīgāko enerģijas risinājumu, bet arī ražot pašam savu – “zaļo” enerģiju, kas finansiāli enerģijas patēriņa situāciju atvieglos vēl vairāk. Ietaupījumu nodrošinās izvēle par labu saules bateriju uzstādīšanai – saules baterijas jeb saules paneļi ir atjaunojamas, videi draudzīgas un izdevīgas enerģijas resurss, kura pievienošanu saviem enerģijas krājumiem vajadzētu apdomāt ikvienam privātmājas īpašniekam. Vairāk par saules bateriju priekšrocībām uzzini mūsu sagatavotajā rakstā “Saules enerģija un saules baterijas privātmājā: vai vērts?”.

Kā taupīt ūdeni privātmājā?

Dzīvojot privātmāja, iespējams pievērsties arī ūdens taupīšanai – tas ir ne tikai lētak, bet arī videi draudzīgāk, un tādējādi ieguvēji ir visi. Šobrīd mēs praktiski visām vajadzībām mājoklī izmantojam tikai dzeramo ūdeni, un tas lielā daļā gadījumu, kas saistīti ar privātmājas uzturēšanu, ir izšķērdīgi un lieki. Ūdens attīrīšanas vajadzībām tiek lietoti divi termini – “graywater” (burtiski – “pelēkais ūdens”) un “blackwater” (burtiski – “melnais ūdens”).

“Blackwater” apzīmē kanalizācijas ūdeni, kā arī ūdeni, kurš izmantots virtuvē (piemēram, trauku mazgājamā mašīnā), un tādējādi var saturēt dažādas baktērijas, mikrobus un ķīmiskas vielas, savukārt, “greywater” ir ūdens, kurš izmantots, piemēram, dušā vai roku mazgāšanai, un kuru iespējams attīrīt mājas apstākļos, izmantojot attiecīgi iebūvētu ierīci. Šo ūdeni pēc tam iespējams izmantot dažādām citām vajadzībām, piemēram, tualetei vai dārza laistīšanai. Teorētisko informāciju par ūdens attīrīšanu un otrreizēju izmantošanu mājas apstākļos var atrast šeit angļu valodā.

Ietaupīšana uz pārtikas rēķina

Dzīvojot privātmājā ir iespējams ieviest dažādus vērtīgus ieradumus un prakses, ar kuru palīdzību var ievērojami ietaupīt uz pārtikas rēķina. Ja Tev pieejama papildu vieta uzglabāšanai, piemēram, pagrabs, garāža vai kāda cita neliela telpa, tas sniegs divējādu ieguvumu pārtikas uzglabāšanā. Viens no ieguvumiem ir tas, ka varēsi dažādus ilgstoši uzglabājamus pārtikas produktus iegādāties vairumā, kas nereti ir daudz lētāks variants. Vairumā vari iegādāties, piemēram, tādus dārzeņus, kuri nebojājas, it sevišķi, ja Tev ir iespēja tos uzglabāt zemākā temperatūrā, kā arī dažādus citus sausās pārtikas produktus.

Tāpat, ja pieejama vieta uzglabāšanai, vari ieguldīt papildu lielizmēra ledusskapī vai saldētavā, kurā uzglabāt dažādus konservētus produktus. Tas noderēs, ja esi gatavs konservēt un sagatavot uzglabāšanai dažādus vietējos “labumus” – produktus, kurus vasarā lielā apjomā un augstā kvalitātē var iegādāties no vietējiem ražotājiem par lētu cenu. Iepirkšanās Centrāltirgū vai tam blakus esošajā “Nakts tirgū” būs optimāls risinājums abiem mērķiem – gan svaigu produktu iegādei vairumā, ja plāno konservēt, gan arī ilgstoši uzglabājamu dārzeņu un citu produktu iegādei vairumā.  

Savukārt, tiem privātmājas iedzīvotājiem, kam ir vēlēšanās un dotības nodarboties ar dārzniecību, privātmājai piegulošais zemes pleķītis sniegs lielisku iespēju pārtiku audzēt pašam. Vēriens atkarīgs no laika, kuru esi gatavs veltīt dārzniecībai, un, protams, no tā, vai kādam ģimenē patīk ar to nodarboties. Bet, ja esat gatavi pamēģināt, skaidrs, ka nav jāsāk ar 50 kartupeļu vagām – tā vietā var pirmajā gadā iedēstīt pāris tomātu stādus, gurķus, dilles vai rukolu, un paskatīties, kā tā lieta iet! Sevis izaudzēti dārzeņi ne tikai ļaus ietaupīt, bet arī garšos desmitkārt labāk – un galdā celtie salāti būs svaigi, no dobes nākuši!

Izklaide un “ātrie” lēmumi – dārgs prieks

Lai gan tas varbūt nešķiet pats interesantākais un patīkamākais ietaupīšanas veids, ietaupīšana uz tipiski pilsētai raksturīgas izklaides rēķina, visdrīzāk, dzīvojot privātmājā notiks diezgan dabiski. Dzīvojot pilsētā mēs biežāk izvēlamies dažādus “ātros” risinājumus – “izskriet ārā” uz vakariņām, pasūtīt ēdienu ar piegādi, “noskriet lejā” uz piemājas veikaliņu, lai nopirktu to, kas aizmirsies...

Lai gan visas šīs nodarbes ir gana ērtas un patīkamas, patiesībā māka no tām nedaudz izvairīties vai vismaz samazināt to biežumu, nesīs labus panākumus ietaupīšanas jomā. Dzīvojot ārpus pilsētas nāksies iemācīties iepirkties efektīvāk, ilgākam laikam un – ar iepirkumu sarakstu! Ja dzīvojam daudzdzīvokļu mājā, kurai blakus ir kāds mazais pārtikas veikaliņš, visdrīzāk, ieskrienam tajā kaut ko “paķert” ik dienas – kas mēneša griezumā principā nozīmē liekus izdevumus, no kuriem bija iespējams izvairīties.

Tāpat arī izklaide, protams, nav jāsvītro ārā no sava kalendāra, taču “retāk” reizēm nozīmē pat “labāk” un “pārdomātāk”. Ja izklaidi plānosim laikus, tad, visdrīzāk, ietaupīsim naudu arī, piemēram, uz koncertu vai teātru biļetēm, un, meklējot pasākumus, ko apmeklēt ilgtermiņā, noteikti tos izvērtēsim arī rūpīgāk!  

Šo un citus rakstus par praktiskiem, ar dzīvi privātmājā saistītiem jautājumiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”. “Intergaz” nāks talkā sašķidrinātās gāzes apkures ierīkošanā mājoklī gan īstermiņam, gan ilgtermiņam – šī izvēle abos gadījumos ir ērta un lietotājam izdevīga!